Glin - jest jednym z najbardziej znanych metali na kuli ziemskiej, a jego ilość w skorupie ziemskiej około 7-8%, co sprawia, że zajmuje trzecie miejsce po krzemie (Si) i tlenie (O2). Obniżenie poziomu pH gleby do 4,2 powoduje uaktywnienie się jonów glinu z struktur mineralnych i powstanie formy aktywnej , która ma najwyższy wpływ na produkcję roślinną. Ujemny wpływ tego pierwiastka związany jest między innymi z wiązaniem jonów fosforanowych przez glin oraz jego antagonistyczną ingerencją na jony wapnia i magnezu.
Ilość wspomnianego powyżej pierwiastka w roślinach zależy od:
pH gleby,
gatunku oraz
Największa zawartość glinu stwierdza się w roślinach występujących na glebach kwaśnych. Bardzo duże ilości tego pierwiastka występują w majeranku, tymianku i kminku.
Jeszcze większe ilości tego pierwiastka zawarte się w części podziemnej rośliny ( korzeń) niż nadziemnej a liście zawierają go więcej niż łodyga. Natomiast śladowe ilości występują w nasionach.
Wrażliwość roślin na zawartość glinu w glebie jest różna. W zależności od poziomu zawartości glinu ( jego nadmiaru) wyróżnia się:
Symptomy nadmiaru glinu
Podstawową oznaką szkodliwego działania glinu jest:
zahamowanie wzrostu korzeni, które stają się łamliwe.
grubieją i zmniejsza się ich liczba, widoczne jest również brunatnienie stożków wzrostu korzeni i ł łodyg,
stożków wzrostu korzeni, osłabienie ich respiracji, a także ograniczenie przeżywalności flory bakteryjnej.
Nadmiar glinu prowadzi do:
Jak przeciwdziałać negatywnemu działaniu glinu
Szkodliwość glinu dla roślin zależy od stosowanego nawożenia.
Toksyczne działanie glinu jest związane przede wszystkim z zaburzeniem pobierania innych, niezbędnych dla życia roślin pierwiastków, co wpływa na wysokość uzyskiwanych plonów.
Źródło:
www.wrp.pl/akademia-zywienia-roslin
zdjęcie: www.bing.com/images