^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Drobiarze w dobie pandemii COVID-19 i zagrożeń wirusem HPAI - relacja z wojewódzkiej konferencji

Śląska Konferencja dla hodowców i producentów drobiu

w dobie pandemii COVID-19 i zagrożeń wirusem HPAI

d2

Tradycyjnie jak co roku, ale w rygorystycznie, w zmienionej formule pandemicznej , zgodnie z obowiązującymi przepisami i zaleceniami Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował bardzo udaną branżową konferencje- spotkanie zawodowe, które odbyło się 18 marca 2021 w ŚODR Mikołowie.

d1

Konferencja dotyczyła aktualnych problemów chowu i hodowli drobiu „Nowoczesne technologie w chowie i hodowli drobiu nieśnego oraz mięsnego, żywienie, zarządzanie stadem, profilaktyka weterynaryjna, bioasekuracja w dobie pandemii COVID-19 i zagrożeń wirusem HPAI, dobrostan, produkcja jaj i mięsa drobiowego wysokiej jakości”

d3

Konferencja jako-spotkanie zawodowe odbyło się w reżimie sanitarnym – obowiązkowe były maseczki, dystans 1,5-2,0 m. także inne obostrzenia (w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawnych: wymagań, zaleceńi warunków prowadzenia działalności) dla szkoleń spełniających przesłanki spotkań zawodowych – przy poszanowaniu aktualnych zasad organizowania spotkań zawodowych. Organizatorzy konferencji-spotkania zawodowego zadbali o obowiązkowe potwierdzenie zgłoszenia uczestnictwa - włącznie do 17 marca 2021 w celu ankietyzacji stanu zdrowotnego, rejestracji i zachowania właściwego reżimu sanitarnego spotkania zawodowego.

d4

W konferencji-spotkaniu zawodowym, po pozytywnej weryfikacji pandemicznej uczestniczyło 39 rolników, czołowych hodowców i producentów drobiu mięsnego oraz niesnego, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Konferencje otwierał Dyrektor Oddziału w Mikołowie Radosław Sroka, który w swoich wystąpieniach przywitał rolników i zaproszonych gości oraz wygłosili słowo wstępne o działalności i pracach Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Organizatorem i moderatorem konferencji był Dział Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa. W trakcie konferencji wygłoszono interesujące i stojące na bardzo wysokim poziomie merytorycznym wykłady, których streszczenie i wybrana problematyka zostanie zaprezentowana w kolejnych miesiącach na łamach miesięcznika Śląskich Aktualności Rolniczych ŚODR w Częstochowie.

d5

  • Aktualna problematyka śląskich hodowców i producentów drobiu, zarządzanie fermami drobiu w dobie pandemii COVID - 19 i zagrożeń spowodowanych wirusem ptasiej grypy HPAI. Profilaktyka weterynaryjna i bioasekuracja ferm drobiu Określenie szans
    i zagrożeń oraz wielu aktualnych palących, ważkich i niewiadomych problemów, które mogą wkrótce dotknąć naszych śląskich hodowców i producentów drobiu. Omówienie wypracowanego stanowiska zmian w przepisach dotyczących Programu Zwalczania Salmonelli – omówienie złożonej propozycji – postulatów zmian skierowanych do Ministra Rolnictwa, z inicjatywy oddolnej branżowej Beskidzkiego Związku Hodowców
    i Producentów Drobiu Bielsko Biała oraz Śląskiego Zrzeszenia Hodowców i Producentów Drobiu w Katowicach.

d15

  • Paweł Niemczyk          – / Prezes   BZHiPD Bielsko-Biała )/
  • Sławomir Kamiński     / Prezes ŚZHiPD w Katowicach./

 d6

  • Rola i znaczenie prozdrowotne włókna w żywieniu drobiu.

Adrianna Jaroszek , Rafał Borkowski - / Rettenmaier /

d7

Znaczenie materiału ściółkowego w dobrostanie i produkcji drobiu. Dominika Gut - / Spanvall /

  • Finansowanie Inwestycji Rolniczych. Oferta promocyjna Banku BNP Paribas w ramach kampanii Agro Ofensywa 2021 dla hodowców i producentów drobiu.
  • Dorota Dziubek - / BNP Paribas /
  • d9
  • Oszczędności w gospodarstwie po wprowadzeniu innowacyjnych rozwiązań odnawialnych źródeł energii.
  • Mateusz Pieroński - / Edison Energia S.A./
  • Bioasekuracja – podstawa efektywnej hodowli.
  • Krzysztof Polowczyk - / Smart Nanotechnologies /
  • d8

Konferencji-spotkaniu zawodowym towarzyszyła bardzo ożywiona dyskusja, która toczyła się do godziny 1700.

d10

Hodowcy producenci dyskutując podkreślali że jeszcze do  na zainwestowanie w hodowlę drobiu było strzałem w dziesiątkę. Jak grzyby po deszczu wyrastały kolejne fermy hodowlane na terenie naszego województwa. Dziś większości z nich grozi bankructwo. Ceny oferowane przez ubojnie w pierwszym kwartale 2021 były znacznie poniżej kosztów produkcji. Ponadto wiele zakładów ubojowych zawiesiło skupy i w kurnikach pozostało dużo niesprzedanego drobiu, któremu grozi przerośniecie. Jeszcze do niedawna tonę soi można było kupić za 1400 złotych, a dziś kosztuje 2000 złotych. Za dostarczone do skupu kurczaki brojlery oferowane były ceny od 1,80 do 2,30 złotych za kilogram. Za kury płacono jeszcze mniej od 1,20 do 1,70  zł/kg. To znacznie poniżej granicy opłacalności, która zaczyna się od 3 złotych za kilogram.

d16

Paweł Niemczyk – / Prezes   Beskidzkiego Związku Hodowców i Producentów Drobiu Bielsko-Biała oraz Sławomir Kamiński - Prezes Śląskiego Zrzeszenia Hodowców i Producentów Drobiu w Katowicach w podsumowaniu konferencji powiedziedzieli że : produkcja drobiarska to „długi łańcuch drobiu”, który zaczyna się na poziomie stad prarodzicielskich, przez stada rodzicielskie, wylęgarnie, fermy odchowujące drób rzeźny, producentów pasz, obsługę, środki transportu, a kończy na zakładach ubojowych i przetwórczych. Jak wiadomo łańcuch jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo, a w obliczu tylu problemów, z którymi zmaga się obecnie branża, nie możemy sobie pozwolić na żadne błędne decyzje i fałszywe kroki, gdyż to one mogą ostatecznie zaważyć nie tylko na wizerunku, ale i na przyszłości polskiego drobiarstwa.

d14

Eksperci prognozują, że jeśli sytuacja cenowa na rynku drobiu się nie poprawi, to może dojść do likwidacji rodzimej produkcji, która jest niezbędna celem zabezpieczenia żywnościowego kraju.

d13

Dlatego jego zdaniem i obecnych na konferencji w dniu 18 marca 2021 w ŚODR w Mikołowie hodowców i producentów drobiu niezbędne jest uruchomienie przez rząd jak najszybciej działań pomocowych.

d11

d12

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com