Najgroźniejsza i najpospolitsza choroba występująca corocznie w sadach brzoskwiniowych, w ogrodach w różnym nasileniu. Odmiany brzoskwini różnią się podatnością na chorobę, brak jest odmian całkowicie odpornych. Objawy choroby występują najczęściej na liściach, rzadko na pędach, kwiatach i owocach. Porażone są liście już w najwcześniejszych stadiach rozwoju. Stają się charakterystycznie zdeformowane (pofałdowane), zgrubiałe i kruche. Na takich liściach pojawia się delikatny białoszary nalot. Pod koniec czerwca większa część porażonych liści obumiera i opada. Procesowi opadania liści sprzyjają okresy długotrwałej suszy. Przy dużym nasileniu choroby dochodzi do porażenia pędów i kwiatów, które porażone zasychają i opadają. Natomiast owoce porażone posiadają drobne rany i przebarwioną skórkę w odcieniu żółtym lub karminowym.
Forma zimująca patogenu to zarodniki workowe i tworzące się z nich konidia w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Obydwa rodzaje zarodników zimują przylegają do łusek i kory pędów. Wiosną szybko - już w fazie nabrzmiewania pąków - infekują roślinę. Sprzyja im wilgoć i wysoka temperatura. W pełni okresu wegetacji rośliny już nie dochodzi do zakażeń wtórnych. Wraz z obumierającymi liśćmi ginie grzybnia pasożyta. Rozwija się ona jedynie w żywej tkance.
Profilaktyka i zwalczanie
- wycinać i usuwać pędy z porażonymi liśćmi
- zwalczanie chemiczne stosować przed rozpoczęciem wegetacji: na przedwiośniu, w okresie ociepleń, wykonać 1-2 zabiegi środkiem mi miedziowym - Miedzian Extra 350 SC. Fungicydy miedziowe ograniczają też występowanie raka bakteryjnego. Przed pękaniem pąków, gdy temperatura przekroczy +6ºC, stosować fungicydy dodynowe. Do sporządzania cieczy roboczej nie używać bardzo zimnej wody. Zwracać uwagę na dokładne pokrycie wszystkich części korony cieczą użytkową.
W ogrodzie: ekologiczny oprysk brzoskwini można się pokusić wiosną, jeśli porażenie brzoskwiń w ubiegłym sezonie było niewielkie a jesienią wykonaliśmy w/w oprysk Miedzianem. Wówczas istnieje szansa, że wiosną wystarczy ekologiczny oprysk wykonany wyciągiem z krwawnika, skrzypu polnego lub pokrzywy.
Źródło: Choroby drzew owocowych – Marek Grabowski, 1999 r.
Program Ochrony Roślin Sadowniczych, 2021 r.