^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Reakcja roślin na cięcie pędów

cięcie drzew

Prawidłowe przycinanie drzew i krzewów nie wymaga precyzyjnej rzemieślniczej zdolności. Jednak potrzebne jest pewne przygotowanie teoretyczne i praktyczne (poradniki, instrukcje, szkolenia), dzięki któremu możliwe jest nabycie choć niewielkiego doświadczenia. Przed samym wykonaniem zabiegu cięcia konieczne są: rozwaga, zastanowienie i przyjrzenie się każdej roślinie.

Hormony roślinne wpływają na rozwój drzew i jest to często niedoceniany czynnik ich uprawy. Hormony to substancje, które już w niewielkich ilościach wpływają na procesy fizjologiczne – pełnią funkcję dostosowywania się roślin do zmiennych warunków środowiskowych. Istnienie i działanie hormonów oddziałuje na rozwój drzew po takim zabiegu jak cięcie. Źródła opisują 5 hormonów roślinnych: auksyny, cytokininy, gibereliny, kwas abscysynowy i etylen a jest ich pewnie więcej. Są przenośnikiem bodźców przerabiając impuls z otoczenia na fizjologiczną lub anatomiczną reakcję.

Naturalnie transport auksyn w dół informuje korzenie, że nastała wiosna i czas rozpocząć ich wzrost. Wraz ze wzrostem tkanki stożki wzrostu korzeni zaczynają wytwarzać inny hormon – cytokininę, która aktywuje wzrost stożków wzrostu pędów. To taki szlak auksynowo-cytokininowy regulujący rozwój całej rośliny.

Ubytek części pędów zaburza naturalną równowagę roślin. Cytokininy nie będą miały gdzie dotrzeć i ich skupienie będzie w miejscu cięcia. Dotrą do bocznych pąków uśpionych pobudzając je do rozwoju. W ten sposób w wyniku redukowania koron powstaną tzw. wilki.

Drzewa i krzewy „odpowiadają” na zabieg cięcia uruchamiając 5 reakcji obronnych: gojenie powierzchniowe, blokada naczyń i cewek, aktywność chemiczna tkanek w obrębie rany, zmniejszenie przyrostu pnia i zagęszczanie korony. Intensywność i szybkość tych reakcji wynika z różnych czynników, wśród których najważniejsze to żywotność drzewa oraz rozmiar zabiegu.

Nie można wycinać pędów w dowolny sposób! Każde cięcie ma decydujący wpływ na wzrost pędów, kwitnienie a później ich owocowanie.

- W przypadku roślin młodych cięcie pełni rolę kształtowania korony a przycięcie pędu nad pąkiem, umiejscowionym po zewnętrznej jego stronie spowoduje, że nowy pęd będzie wyrastał nieco na zewnątrz korony. Dzięki temu roślina uzyska bardziej rozłożystą formę a to ułatwi lepszy dostęp promieni słonecznych i podwyższy zdrowotność roślin. Zagęszczenie sprzyja bowiem chorobom grzybowym. Brak światła wydelikaca pędy i liście, które są następnie często atakowane przez szkodniki (m.in. mszyce).

- Skracanie długich pędów sprzyja silniejszemu rozrastaniu się pędów bocznych. Jeśli pędy zostaną mocno skrócone, trzeba liczyć się z obfitym przyrostem nowych pędów w następnym sezonie po cięciu. Taki rozrost pędów jest korzystny, w przypadku odmłodzenia rośliny, która rozrasta się wolno. W przeciwnym wypadku, bujny wzrost osłabi siły rośliny. Nieumiarkowane cięcie może negatywnie wpłynąć na kwitnienie i owocowanie roślin.

- Niewłaściwie wykonanie cięcia (szczególnie drzew pestkowych) często wywołuje wypływ żywicy. Z dużych ran po wyciętych gałęziach niemal zawsze wypływa ten zabezpieczający je płyn. Należy być ostrożnym i nie wycinać niepotrzebnie pędów. Zabiegi systematyczne (mniejsze pędy – mniejsze rany) pozwalają uniknąć mocnych wypływów żywicy.

Źródło:

Szewczyk G. 2012. Arborystyka. Wybrane zagadnienia pielęgnacji drzew.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com