^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

TRADYCYJNE ŚLĄSKIE DNI ŚWINI 2020 - KONFERENCJE DLA HODOWCÓW I PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ CZĘSTOCHOWA MIKOŁÓW 2020

Dni Świni 2020 na Śląsku

1S

            I znów jak co roku z początkiem marca w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego odbyły się spotkania hodowców i producentów trzody chlewnej, można powiedzieć ten czas upłynął pod znakiem – świni, te tradycyjne już spotkania przybrały wielowątkowy charakter – Dni Świni 2020.

14s

To coś w rodzaju forum wymiany myśli, doświadczeń ale i praktycznych rozwiązań dotyczących w szerokim rozumieniu chowu i hodowli świń

2s

Najpierw 4 marca w siedzibie Oddziału Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mikołowie przy ul. Gliwickiej 85 odbyło się tradycyjne już XVI spotkanie hodowców i producentów świń z woj. śląskiego i konferencja „Aktualne problemy chowu i hodowli świń”, którą uroczyście otworzył i przywitał hodowców oraz zaproszonych gości Pan Radosław Sroka z-ca Dyrektora ŚODR.

3s

Dyrektor w swoim wystąpieniu zaznaczył że prowadzenie gospodarstwa rolnego o profilu chów i hodowla trzody chlewnej, to nie prosta praca i nie sprowadza się w dzisiejszych czasach tylko, do doglądania świń, współczesny rolnik-hodowca świń musi posiadać wiedzę interdyscyplinarną od kompleksowej agro i zootechnochnologii po finanse, biznes, rachunkowość i personalną skuteczność działania na wolnym rynku, gdzie przede wszystkim, potrzebna jest otwarta, bystra i przewidująca głowa niż wyćwiczone mięśnie.

13s

Niezwykle interesująco przedstawiała się tematyka zagadnień merytorycznych poruszanych na konferencji.

11s

  • Nowe programy hodowlane „POLSUS” wyzwaniem dla krajowej produkcji.
  • 12s
  • Nowe trendy w żywieniu trzody chlewnej a zmieniające się przepisy Unii  Europejskiej.
  • Czy warto wracać do żywienia żytem?
  • 4s
  • Nowe technologie w uprawie jęczmienia - więcej paszy z hektara.
  • Innowacje w żywieniu trzody chlewnej.
  • 5s
  • Automatyzacja hodowli trzody chlewnej
  • Bioasekuracja – podstawa efektywnej hodowli świń .
  • 6s
  • Dopłaty do dobrostanu zwierząt.
  • Finansowanie Agrobiznesu.

Prelegentami byli wybitni specjaliści z branży trzodziarskiej, więc nie dziwi ogromne zainteresowanie jakie wzbudziła.

7s

Duży odzew ze zrozumiałych względów znalazły problemy finansowe, a szczególnie możliwość uzyskania dopłat do dobrostanu zwierząt co szczegółowo przedstawiła nasza koleżanka z Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa ŚODR Magdalena Swadźba-Karbowy choć z nie mniejszym zainteresowaniem spotkały się także inne zagadnienia, w tym innowacyjności w chowie i hodowli świń, możliwości automatyzacji czy problem efektywnej bioaskuracji.

8s

Z inicjatywy Śląskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej odbyła się także debata „Konsolidacja środowiska trzodziarskiego w obliczu zagrożenia ASF i nowych wyzwań”, dyskusjom nie było końca.

9s

Natomiast już dzień później 5 marca w siedzibie Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie przy ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 70/126 odbyła się bliźniacza konferencja „Aktualne problemy chowu i hodowli świń”, którą uroczyście otworzył i przywitał hodowców oraz zaproszonych gości Pan Tomasz Wiekiera z-ca Dyrektora ŚODR.

10s

Zagadnienia merytoryczne w znacznej części pokrywały się z poprzednią konferencją ale wzbogacone o nowe ciekawe zagadnienia.

11s

Problematyka wszystkich spotkań wzbudziła niezwykłe zainteresowanie, o czym świadczy nie tylko duża liczba uczestników jak i fakt, że konieczne stało się każdorazowo przedłużenie zaplanowanego czasu.

12s

Patronat nad Dniami Świni 2020 objęła Redakcja czasopisma specjalistycznego „Trzoda Chlewna” oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

13s

Dzięki sponsorom: Schaumann, KWS, Syngenta, Cargill, Smart Nanotechnologies, ELETOR, BGŻ BNP PARIBAS, którym składamy serdeczne podziękowania, możliwy był na spotkaniach urozmaicony poczęstunek a także tradycyjny bigos i śląski żurek, przy którym jeszcze długo trwały ożywione dyskusje o zagadnieniach dotyczących chowu i hodowli świń.

11s

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com