^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Czas na czosnek jary

W jednym małym ząbku czosnku znajduje się masa substancji leczniczych. W obecnym czasie infekcji wirusowych, wzrasta zainteresowanie tym warzywem. Nie pomaga na wszystkie, ale wiele infekcji można uniknąć z jego pomocą. Jeśli nie zasadziliśmy czosnku ozimego to ostatni dzwonek na czosnek jary! Sadzenie jesienne czosnku pozwala na osiągnięcie większych plonów, ale czosnek z uprawy wiosennej przechowuje się lepiej.

Przełom marca i kwietnia to dobry okres na sadzenie czosnku jarego a dokładniej – sadzimy go do 10 kwietnia. Zbiory będą w sierpniu.

Duże wymagania glebowe - wskazane są gleby organiczne II i III klasy oraz gliniasto-piaszczyste, przepuszczalne, niezlewne, jednak dobrze utrzymujące wodę. Nie zakładać plantacji na glebach zbyt zwięzłych, ciężkich, gliniastych.

Prawidłowego zmianowania - nie sadzić rok po roku na tym samym miejscu lub po innych cebulowych, a także po burakach, ziemniakach, rzepaku, warzywach kapustnych i korzeniowych. Najlepsze są stanowiska po zbożach (z wyjątkiem owsa, który sprzyja rozwojowi nicienia — niszczyka zjadliwego), trawach, koniczynie i lucernie. Można go również uprawiać po fasoli, ogórkach i pomidorach. Odpowiednia dla uprawy czosnku wartość pH powinna wynosić 6,5–7,0.

Główny szkodnik czosnku - niszczyk zjadliwy. Jest nicieniem, występującym często na obszarach intensywnych upraw czosnku i cebuli. Jego bezbarwne, nitkowate ciało ma długość 1-1,3 mm. Osobniki wszystkich stadiów rozwojowych nicieni mogą swobodnie przemieszczać się w glebie w poszukiwaniu żywiciela. Wnikają w jego tkanki. Aktywność nicieni w glebie rozpoczyna się już w temperaturze przekraczającej 4°C. Optymalne warunki dla rozwoju osobników tego gatunku stwarza temperatura w zakresie 13–18°C. Zimują w glebie, w resztkach roślin i w nasionach. Występuje masowo, dlatego jego pojawienie się oznacza zazwyczaj utratę niemal całego plonu. Na obszarze występowania niszczyka zjadliwego nie można sadzić cebuli, czosnku ani innych roślin żywicielskich – szpinaku, fasoli, grochu, bobu, ziemniaka, pietruszki i selera – przez 5-8 kolejnych lat. Warto przez kolejne 3 lata wysiewać również aksamitki, których zapach odstrasza nicienie.

Nie ma środków do zaprawiania ząbków przeciwko niszczykowi. Dlatego należy wybierać wyłącznie zdrowy materiał do sadzenia. Zaleca się, by nie uprawiać roślin cebulowych przez 4-5 lat na zarażonym polu.

Dobrze reaguje na nawożenie organiczne - na glebach żyznych można go uprawiać w drugim roku po oborniku, na słabszych — w pierwszym. Przy sadzeniu wiosną dobrze rozłożony obornik przyoruje się wczesną jesienią.. Można go jednak zastąpić dobrym kompostem lub nawozami zielonymi z przewagą gatunków z rodziny bobowatych. Nawożenie organiczne uzupełniamy o mineralne.

Należy sadzić jak najwcześniej wiosną, gdy tylko warunki pozwolą na przystąpienie do prac polowych. Najczęściej uprawiany jest na płask, pasowo-rzędowo, dzieląc poletka na 4 lub 5 rzędów w odstępie odpowiednio 27 lub 30 cm. Ząbki sadzi się wciskając je pionowo, piętką w dół, w dno bruzdy w odstępach 5–10 cm (zależne od wielkości główek), na głębokość 3–5 cm. Ziemię wokół należy dokładnie ugnieść. Wskazane jest ściółkowanie plantacji słomą: jarych — po sadzeniu. Ściółka chroni rośliny przed przymrozkami, dodatkowo zabezpiecza glebę przed utratą wody, zaskorupieniem się i rozwojem chwastów. Płytki system korzeniowy czosnku wymaga nawadniania przy długotrwałej suszy. W czasie upałów oraz suszy latem dojrzewanie czosnku jest przyspieszone, to jednak ujemnie wpływa na wielkość plonu.

Materiał do sadzenia powinien pochodzić z plantacji kwalifikowanych, to gwarantuje wysoką jego zdrowotność. Odmiany do sadzenia wiosennego Jarus i Cyryl, Hortus i Jankiel.

Czosnek JarusJarus odmiana charakteryzuje się długą przydatnością do spożycia (przechowuje się do 12 miesięcy). Łuska okrywająca główki jest białokremowa, ząbki natomiast okryte są kremowo beżową łuską, ząbki zewnętrzne średniej wielkości, a wewnętrzne mniejsze. Główki o masie –30 g składają się z 6-8 ząbków. Polecana do bezpośredniego spożycia oraz do przemysłu przetwórczego i farmaceutycznego. wysadzania marzec - kwiecień na głębokość 3-5cm w zależności od rodzaju gleby.

Cyryl - średnio-wczesna odmiana, która nie tworzą pędu kwiatostanowego, główki średniej wielkości o masie 20-50 g okryte biało kremową łuską. Jedna główka zawiera do 20 luźno rozmieszczonych ząbków o kremowej barwie, do których mocno przylegają perłowe łuski. Czosnek ten znakomicie nadaje się do długiego, nawet ponad rocznego, przechowywania

Hortus - średnio wczesna odmiana jara do zaopatrzenia rynku warzyw świeżych i przetwórstwa. ok. 6-8 ząbków w główce, waga gł. 30-45g. Barwa łuski okrywającej główkę biała, łuski okrywającej ząbek biało-różowa. Długa przydatność do spożycia. Polecana do bezpośredniego spożycia, przetwórstwa oraz przemysłu.

Jankiel - średniej wczesności, przeznaczoną do użytku od jesieni do wiosny. Nadaje się do zaopatrzenia rynku warzyw świeżych oraz przetwórstwa. Główki średniej wielkości do dużych są owalne z lekko wklęsłą piętką; dobrze się przechowują. Łuska okrywająca jest biała do szarej, cienka do średnio grubej. Liczba ząbków w główce, podobnie jak ich wielkość, jest średnia do dużej, ułożenie ząbków okółkowe, ścisłe. Łuska okrywająca jest jasna, różowobeżowa, miąższ biały do jasnokremowego. Rośliny o pokroju wzniesionym tworzą długie, średnio szerokie liście zielone do ciemnozielonych ze średnim nalotem woskowym.

Sprzedawany jest importowany czosnek konsumpcyjny, pochodzący przede wszystkim z Chin. Jego ząbków nie należy przeznaczać do sadzenia, ponieważ nie jest on przystosowany do naszych warunków klimatycznych.

Poniżej aktualna lista środków ochrony dla czosnku

Środki przeciw szkodnikom

Acelan 20 SP –śmietka kiełkówka, śmietka glebowa śmietka cebulanka,

AfiMax 500 EC, Benevia 100 OD Bulldock 025 EC, Cimex Forte 500 EC, Cyperkill Max 500 EC, Insektus 500 EC, –wciornastki

Ceta 20 SP Stosować do29.10.2020 –śmietka kiełkówka, śmietka glebowa śmietka cebulanka

Ironmax Pro ślimaki nagie

Kobe 20 SP, Lanmos 20 SP, Sekil 20 SP - śmietka glebowa śmietka kiełkówka

Miros 20 SPStosować do30.10.2020 - mszyce, śmietka cebulowa,śmietka glebowa, śmietka kiełkówka

Mospilan 20 SP - mszyce, śmietka cebulowa, śmietka glebowa, śmietka kiełkówka

Fungicydy

Nordox 75 WG - alternarioza, antraknoza, bakteriozy, mączniak rzekomy, porażenie Stemphylium vesicarium

TipTop 500 SC, Topsin M 500 SC - alternarioza, fuzaryjne gnicie, szara pleśń (zgnilizna szyjki)

Herbicydy

Agil-S 100 EC, Aria 100 EC, Privium 125 EC, Select Super 120 EC, Trivko, Zetrola 100 EC  jednoliścienne –roczne i wieloletnie

Bandur 600 SC , Dubri 600 SC niektóre jednoliścienne i dwuliścienne

Boxer 800 EC - roczne dwuliścienne i niektóre jednoliścienne

Emblem 20 WP - niektóre wrażliwe dwuliścienne

Stomp Aqua 455 CS - większość jednorocznych

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com