^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Porady z praktyki ogrodniczej na temat odmian warzyw

W dwóch poprzednich sezonach na polu ogrodniczym przy ŚODR w Mikołowie uprawialiśmy różne odmiany warzyw. Materiał nasienny pochodził z zaprzyjaźnionych z naszym ośrodkiem firm Polan z Krakowa i PNOS Ożarów Mazowiecki.

Wszystkie warzywa zostały wysiane bezpośrednio do gruntu po dokładnej uprawie mechanicznej gleby. Zastosowaliśmy obornik.

wyznaczanie kwater warzyw 120190404 114127

Poniżej odmiany, które zostały wysiane na naszych poletkach. Niektóre z nich są już dobrze znane przez ogrodników i są godne polecenia.

marchew średnio-wczesna: Rumba, Kamila, Galicja, Nantejska i późna: Ascona i Koral                                                                                                          

cebula: Polan, Polanowska, Inga, Polana                                                                

pietruszka: Vistula, Kinga, Cukrowa

burak ćwikłowy: Astar, Patryk, Polglob oraz Rywal, Opolski (cylindryczne)

ogórki: Grot (korniszonowy), Sander, Edmar, Bolko, Kmicic, Markus (konserwowe), Andrus (kwaszeniak)

fasola karłowa: Malwina, Laurina, Delfina, Krakuska i Finezja, Esterka, Galopka, Basta

cukinia: Astra (zielona), Polka, Lajkonik (ze smugami)

dynia olbrzymia: Bambino    

koper: Kronos, Ambrozja

bób: Bartek

groch: Iłówiecki

Fasola Szparagowa zielona FinezjaFasola szparagowa Finezja – odmiana późna, pokrój roślin skupiony, bez tendencji do wylegania. Strąki cienkie i długie 12-14 cm, ciemnozielone, bez włókna, nie przerastają. Strąki dojrzewają równomiernie, łatwe do obrywania.Spośród wysianych 8 odmian fasoli szparagowej karłowej ta odmiana smakowała najlepiej

burak rywalBurak ćwikłowy Rywal – odmiana wczesna i bardzo plenna. Korzeń cylindryczny o delikatnej, gładkiej skórce. Miąższ jednolicie wybarwiony o bardzo dobrym smaku. Polecany do bezpośredniego spożycia oraz przetwórstwa na soki i ćwikłę. Nadaje się do przechowywania.

Ogórek Grot F1Ogórek Grot F1 – odmiana wczesna, plenna. Owoce krótkie, jasnozielone ze smugami. Zbierane co drugi dzień mieszczą się w parametrach ogórka konserwowego.

Cukinia Lajkonik - wczesna odmiana o pokroju krzaczastym z małą blaszką liściową. Owoce kształtne, cylindryczne, żebrowane o barwie niejednolitej jasnozielonej ze smugami. Miąższ biały u młodych owoców, pomarańczowy – u dojrzałych.

Koper KronosKoper ogrodowy Kronos – odmiana tworzy średnio wysokie i wysokie rośliny, łodygi silne pokryte woskowym nalotem, bardzo plenna i aromatyczna. Nasiona można wysiewać co 10 dni. Ciemnozielone liście nadają się jako dodatek do potraw a baldach do kiszenia warzyw. Na wiosnę wysiewamy w połowie kwietnia, a w uprawie poplonowej na przełomie lipca-sierpnia.

Dynia Olbrzymia BambinoDynia olbrzymia Bambino - odmiana średniowczesna, plenna. Owoce kuliste o ciężarze 15-50 kg, pomarańczowej, delikatnej skórce. Miąższ ciemnopomarańczowy o bardzo wysokiej zawartości witaminy A. Odmiana przydatna na przetwory dla dzieci.

Cebula Whie GlobeZasadziliśmy cebulkę z dymki, odmiana White Globe. Wszystkie cebulki ładnie się ukorzeniły i wydały duże, okrągłe, białe cebule o bardzo ostrym smaku. Odmiana ta dzielnie znosiła upały i brak deszczu.

cebula Karmen Ciekawa odmiana cebuli, która została wysiana - już dość popularna - to Karmen. Ma błyszczące karminowe łuski i słodko-ostry smak. Nadaje się do bezpośredniego spożycia, do kolorowych sałatek i pizzy.

Rośliny same sobie pomagają ! 

AKSAMITKAPoletka zostały tak ułożone, aby ograniczyć występowanie chorób i szkodników, ponieważ nie stosowaliśmy żadnych środków ochrony roślin. Marchew wysiana została obok cebuli, bo ta odstraszała połyśnicę marchwiankę a marchew zniechęcała śmietkę cebulankę. Przy marchewce, pietruszce i burakach posiano pas aksamitek, które wpływają na ograniczenie liczebności nicieni. Poza tym warzywa na poletkach tak zostały uszeregowane, aby wzajemnie pobudzały wzrost i rozwój a nawet poprawę smaku. Pietruszka sąsiadowała z burakiem, fasola obok ogórka i dyni. Aromat kopru odstraszał szkodniki marchwi, cebuli i ogórka.

Rozpoczyna się nowy sezon. Tego roku na pewno warto zająć się uprawą warzyw w ogrodzie.

w marcu i kwietniu wysiewamy marchew, pietruszkę.

w kwietniu – cebulę, buraki ćwikłowe i koper

na początku maja – fasolkę szparagową.

dokładnie po „Zimnej Zośce” (14 maj) wysiewamy ogórki, cukinie, dynie i sadzimy pomidory.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com