Dni Świni 2018 na Śląsku
Tym razem nie w grudniu lecz w marcu w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego odbyły się spotkania hodowców i producentów trzody chlewnej, można powiedzieć ten czas upłynął pod znakiem – świni, te tradycyjne już spotkania przybrały wielowątkowy charakter – Dni Świni 2018.
To coś w rodzaju forum wymiany myśli, doświadczeń ale i praktycznych rozwiązań dotyczących w szerokim rozumieniu chowu i hodowli świń.
Najpierw 20 marca w siedzibie Oddziału Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Gliwickiej 85 odbyło się tradycyjne już XIV spotkanie hodowców i producentów świń z woj. śląskiego i konferencja „Aktualne problemy chowu i hodowli świń”, którą uroczyście otworzyła Pani Anna Szymik z-ca dyrektora ŚODR.
Następnie uczestnicy minutą ciszy uczcili niedawno zmarłego hodowcę ale i działacza związkowego, społecznika i samorządowca Antoniego Puchera.
Mimo wiosennego już czasu frekwencja była rekordowa i osiągnęła 82 uczestników. Niezwykle interesująco przedstawiała się tematyka zagadnień merytorycznych poruszanych na konferencji. Prelegentami byli wybitni specjaliści z branży trzodziarskiej, więc nie dziwi ogromne zainteresowanie jakie wzbudziła.
Szczególny odzew znalazł problem afrykańskiego pomoru świń i ogromne znaczenie bioasekuracji w jego zwalczaniu, choć z nie mniejszym zainteresowaniem spotkały się także inne zagadnienia, w tym innowacyjności w chowie i hodowli świń.
Z inicjatywy Śląskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej odbyła się także debata „Konsolidacja środowiska trzodziarskiego w obliczu zagrożenia ASF i nowych wyzwań”, dyskusjom nie było końca.
Natomiast już dzień później 21 marca w siedzibie Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie przy ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 70/126 odbyła się bliźniacza konferencja „Aktualne problemy chowu i hodowli świń”, którą uroczyście otworzył Dyrektor ŚODR Pan Marek Dziubek w asyście swojego zastępcy Pana Tomasza Wiekiery.
Tu także frekwencja była duża i wyniosła ponad 60 osób. Dyrektor w swoim wystąpieniu zaznaczył że prowadzenie gospodarstwa rolnego o profilu chów i hodowla trzody chlewnej, to nie prosta praca i nie sprowadza się w dzisiejszych czasach tylko, do doglądania świń, współczesny rolnik-hodowca świń musi posiadać wiedzę interdyscyplinarną od kompleksowej agro i zootechnochnologii, po finanse, biznes, rachunkowość i personalną skuteczność działania na wolnym rynku, gdzie przede wszystkim, potrzebna jest otwarta, bystra i przewidująca głowa niż wyćwiczone mięśnie.
Zagadnienia merytoryczne w znacznej części pokrywały się z poprzednią konferencją ale wzbogacone o nową ciekawa problematykę:
Tematem wiodącym powyższych spotkań był ASF i zasady bioasekuracji w gospodarstwach, w którym utrzymywane są świnie oraz wymagania zawarte w przepisach rozporządzenia MRiRW z dnia 9 lutego 2018 roku w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.
Aby praktycznie zapoznać się z zasadami bioasekuracji zaproponowano uczestnikom wyjazd na doświadczalną fermę Czaple w woj. kujawsko-pomorskim, zainteresowanych uzbierało się na pełny autokar, wyjazd zaplanowano w maju.
Problematyka spotkań wzbudziła niezwykłe zainteresowanie, o czym świadczy nie tylko duża liczba uczestników jak i fakt, że konieczne stało się przedłużenie zaplanowanego czasu.
Patronat nad Dniami Świni 2018 objęła Redakcja czasopisma specjalistycznego „Trzoda Chlewna” oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.
Dzięki sponsorom, którym składamy serdeczne podziękowania, możliwy był na spotkaniach urozmaicony poczęstunek a także tradycyjny bigos i śląski żurek, przy którym jeszcze długo trwały ożywione dyskusje o zagadnieniach dotyczących chowu i hodowli świń.