^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
4
5
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Konsolidacja środowiska trzodziarskiego w obliczu zagrożenia ASF i nowych wyzwań

Dni Świni 2018 na Śląsku

1Dziubek

            Tym razem nie w grudniu lecz w marcu w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego odbyły się spotkania hodowców i producentów trzody chlewnej, można powiedzieć ten czas upłynął pod znakiem – świni, te tradycyjne już spotkania przybrały wielowątkowy charakter – Dni Świni 2018.

2d

To coś w rodzaju forum wymiany myśli, doświadczeń ale i praktycznych rozwiązań dotyczących w szerokim rozumieniu chowu i hodowli świń.

3d

Najpierw 20 marca w siedzibie Oddziału Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Gliwickiej 85 odbyło się tradycyjne już XIV spotkanie hodowców i producentów świń z woj. śląskiego i konferencja „Aktualne problemy chowu i hodowli świń”, którą uroczyście otworzyła Pani Anna Szymik z-ca dyrektora ŚODR.

4d

Następnie uczestnicy minutą ciszy uczcili niedawno zmarłego hodowcę ale i działacza związkowego, społecznika i samorządowca Antoniego Puchera.

5d

 

Mimo wiosennego już czasu frekwencja była rekordowa i osiągnęła 82 uczestników. Niezwykle interesująco przedstawiała się tematyka zagadnień merytorycznych poruszanych na konferencji. Prelegentami byli wybitni specjaliści z branży trzodziarskiej, więc nie dziwi ogromne zainteresowanie jakie wzbudziła.

6d

Szczególny odzew znalazł problem afrykańskiego pomoru świń i ogromne znaczenie bioasekuracji w jego zwalczaniu, choć z nie mniejszym zainteresowaniem spotkały się także inne zagadnienia, w tym innowacyjności w chowie i hodowli świń.

7d

Z inicjatywy Śląskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej odbyła się także debata „Konsolidacja środowiska trzodziarskiego w obliczu zagrożenia ASF i nowych wyzwań”, dyskusjom nie było końca.

8d

Natomiast już dzień później 21 marca w siedzibie Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie przy ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 70/126 odbyła się bliźniacza konferencja „Aktualne problemy chowu i hodowli świń”, którą uroczyście otworzył Dyrektor ŚODR Pan Marek Dziubek w asyście swojego zastępcy Pana Tomasza Wiekiery.

9d

Tu także frekwencja była duża i wyniosła ponad 60 osób. Dyrektor w swoim wystąpieniu zaznaczył że prowadzenie gospodarstwa rolnego o profilu chów i hodowla trzody chlewnej, to nie prosta praca i nie sprowadza się w dzisiejszych czasach tylko, do doglądania świń, współczesny rolnik-hodowca świń musi posiadać wiedzę interdyscyplinarną od kompleksowej agro i zootechnochnologii, po finanse, biznes, rachunkowość i personalną skuteczność działania na wolnym rynku, gdzie przede wszystkim, potrzebna jest otwarta, bystra i przewidująca głowa niż wyćwiczone mięśnie.

10d

 Zagadnienia merytoryczne w znacznej części pokrywały się z poprzednią konferencją ale wzbogacone o nową ciekawa problematykę:

11d

  • - Realizacja Krajowego Programu Hodowlanego w hodowli świń.
  • - Nowe rozwiązania technologiczne w uprawie jęczmienia.
  • - Innowacje w żywieniu trzody chlewnej.
  • - ASF – działania PIW w Częstochowie.
  • - Bioasekuracja na fermach trzody chlewnej i jej znaczenie w hodowli świń .
  • - Jak odpowiednie oświetlenie wpływa na wyniki produkcyjne.
  • - Jak uniknąć strat w produkcji prosiąt i tuczników.
  • 12d

Tematem wiodącym powyższych spotkań był ASF i zasady bioasekuracji w gospodarstwach, w którym utrzymywane są świnie oraz wymagania zawarte w przepisach rozporządzenia MRiRW z dnia 9 lutego 2018 roku w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

13d

Aby praktycznie zapoznać się z zasadami bioasekuracji zaproponowano uczestnikom wyjazd na doświadczalną fermę Czaple w woj. kujawsko-pomorskim, zainteresowanych uzbierało się na pełny autokar, wyjazd zaplanowano w maju.

18d

14d

Problematyka spotkań wzbudziła niezwykłe zainteresowanie, o czym świadczy nie tylko duża liczba uczestników jak i fakt, że konieczne stało się przedłużenie zaplanowanego czasu.

15d

Patronat nad Dniami Świni 2018 objęła Redakcja czasopisma specjalistycznego „Trzoda Chlewna” oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

16d

Dzięki sponsorom, którym składamy serdeczne podziękowania, możliwy był na spotkaniach urozmaicony poczęstunek a także tradycyjny bigos i śląski żurek, przy którym jeszcze długo trwały ożywione dyskusje o zagadnieniach dotyczących chowu i hodowli świń.

17d