^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Zimowe kwiaty

Nadejście zimy, niższa temperatura i opady śniegu niewątpliwie wskazują na okres spoczynku dla roślin w naszych ogrodach. Różnorodność gatunków krzewów i bylin dostarcza nam roślin, które mimo panujących warunków kwitną na tle zimowego krajobrazu.

Poniżej przedstawiam krótki przegląd roślin o nietypowej porze kwitnienia.

Ciemierniki Helleborus

 gardeningexpress.co.uk

W zależności od gatunku i odmiany, pierwsze kwiaty ciemierników mogą pojawiać się jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Kwiaty są pojedyncze, półpełne lub pełne o pięciu płatkach. Występują w różnych kolorach: od białego poprzez różowy, ciemnoczerwony, aż do prawie czarnego.

Lubią stanowiska półcieniste do cienistych, zaciszne, osłonięte od wiatru. Są bardzo odporne na niskie temperatury i długowieczne.

Oczary Hamamelis

gardens4you.co.uk

hamamelis accentsofnature.net

Oczary ozdobią ogród już jesienią przebarwiającymi się na żółto-pomarańczowo liśćmi. Pora kwitnienia oczaru przypada na styczeń – marzec (możliwe kwitniecie już od grudnia). Kwiaty przypominają frędzelki, zebrane w kilka na krótkopędach w zależności od odmiany mogą być żółte, pomarańczowe lub czerwone. Oczary to duże krzewy lub drzewa osiągające 3-5 metrów, mają właściwości lecznicze, znalazły zastosowanie również w kosmetyce.

Dla oczarów najlepsza będzie gleba żyzna, próchniczna, dobrze zdrenowana, o lekko kwaśnym odczynie. Oczary najlepiej sadzić w miejscach słonecznych lub półcienistych. Są to rośliny wystarczająco odporne na mróz. Wśród licznych odmian możemy znaleźć takie o słodkim zapachu kwiatów.

Odmiany oczarów o pachnących kwiatach to m. in.:oczar omszony (Hamamelis mollis): ‘Brevipetala‘ syn. ‘Aurantiaca‘ (kwiaty ciemnożółte, u podstawy płatków lekko zaczerwienione), ‘Coombe Wood‘ (duże, żółte, silnie pachnące), ‘Goldcrest‘. (duże, złocisto żółte, u nasady płatki lekko czerwone);oczar pośredni (Hamamelis x intermedia): ‘Feuerzauber‘ syn. ‘Magic Fire‘, ‘Fire Charm‘ (kwiaty pomarańczowo-czerwone), ‘Gimborn’sPerfume‘ (żółte, mocno pachnące), ‘Pallida‘ (żółte).

Najwcześniej kwitnące odmiany oczarów (w styczniu, niekiedy już w grudniu) to m.in.: oczar pośredni(Hamamelis x intermedia): ‘Jelena‘ syn. ‘CopperBeauty‘ (kwiaty miedziane), ‘Orange Beauty‘ (ciemnożółte do pomarańczowych, słabo pachnące), ‘Pallida‘ (żółte, pachnące), ‘Primavera‘ (żółte), ‘Sunburst‘ (żółte), ‘Westerstede‘ syn. ‘Select‘ (intensywnie żółte).

Odmiany oczarów kwitnących na czerwono to m. in.:oczar pośredni (Hamamelis x intermedia): ‘Carmine Red‘, ‘Diane‘ (jedna z najpopularniejszych odmian o czerwonych kwiatach), ‘Rubra‘, ‘Ruby Glow‘ syn. ‘Rubra Superba‘ (początkowo miedzianoczerwone w pełni rozwinięte – brązowo czerwone); oczar wiosenny (Hamamelis vernalis): ‘Carnea‘, ‘Red Imp’.

Odmiany oczarów kwitnących na pomarańczowo to m. in.: oczar pośredni (Hamamelis x intermedia): ‘Hiltingbury‘, ‘Vesna‘, ‘Luna‘.

Odmiany oczarów kwitnących na żółto to m. in.: oczar pośredni (Hamamelis x intermedia): ‘Allgold‘, ‘Arnold Promise‘, ‘Barmstedt Gold‘, ‘Golden‘ (płatki żółte, u podstawy zaróżowione), ‘Moonlight‘; oczar japoński (Hamamelis japonica): ‘Arborea‘, ‘Sulphurea‘, ‘Zuccariniana‘.

 

Wrzośce Erica

gardenexpre

Wrzośce to krzewinki dorastające zazwyczaj do 15-40cm, należą do roślin wrzosowatych a wiec należy im zapewnić glebę o kwaśnym odczynie. Warto posadzić wrzośce w sąsiedztwie rododendronów, wrzosów czy hortensji. Pora kwitnienia wrzośców w zależności od odmiany przypada na luty oraz wiosnę. Optymalne stanowisko powinno być jasne i słoneczne, ale roślina toleruje również półcień. W okresie intensywnych upałów zalecane jest podlewanie miękką woda, najlepiej deszczówką.

Już w styczniu możemy cieszyć się kwiatami odmian: o kwiatach purpurowych ‘December Red‘, ‘Lohse`s Rubin‘, ‘Praecox Rubra‘; biało kwitnących ‘Schneekuppe‘, ‘Snow Queen‘, a także ‘Winter Beauty‘ kwitnącej na różowo.

Odmiany zakwitające w lutym to m. in.: kwitnące na purpurowo, różowo lub fioletowo ‘Challenger‘, ‘Eva‘, ‘Loughrigg‘, ‘March Seedling‘, ‘Myretoun Ruby‘, ‘Nathalie‘, ‘Pink Spangles‘, ‘Rubinteppich‘, ‘Rubinette‘, ‘Vivellii‘; o kwiatach białych ‘Alba‘, ‘Ice Princess‘, ‘Isabell‘, ‘Märzenschnee‘, ‘Springwood White‘; a także, stanowiące urozmaicenie kolorystyczne, odmiany o złocistych liściach i kwiatach purpurowych lub różowych ‘Ann Sparkes‘, ‘Aurea‘, ‘Foxhollow‘.

Wawrzynek wilczełyko Daphne mezereum 

gardenexp

Krzew ten  zwykle osiąga do około metra wysokości, ma wyprostowane, rzadko ugałęzione pędy, na których od lutego (niekiedy już od stycznia) do marca (kwietnia) rozwijają się silnie, słodko pachnące różowe nektarodajne kwiaty. Wymaga gleb żyznych, o odczynie zasadowym lub obojętnym. Lubi miejsca umiarkowanie chłodne, w półcieniu lub cieniu, nie znosi suszy. Jest zupełnie odporny na mrozy.

Dostępne odmiany m. in.: ‘Alba‘ o kwiatach białych i żółtych owocach (u gatunku owoce są czerwone); ‘Alba Plena‘ o pełnych białych kwiatach; czy `Rubra` zawiązująca kwiaty różowo-fioletowe, ciemniejsze niż u gatunku.

 

newgreen.pl

gardeningexpress.co.uk

gardens4you.co.uk

accentsofnature.net

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com