^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Relacja z konferencji, seminariów - Międzynarodowe Targi Łódz 2017

TARGI FERMA BYDŁA ŚWIŃ I DROBIU – ŁÓDŹ 2017

TARGI FERMA - FORA, DEBATY, INNOWACJE

 20170218 123745

   W dniach 17 i 18 lutego specjaliści Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa ŚODR d/s trzody chlewnej, bydła oraz drobiu odwiedzili mające wieloletnią tradycję Targi FERMA. Głównym organizatorem targów jest od wielu lat DLG AgroFood. Ponad 200 wystawców z kraju i zagranicy zaprezentowało bogatą ofertę wszystkiego, co niezbędne w chowie i hodowli zwierząt, począwszy od genetyki poprzez pasze i systemy ich zadawania, leki i preparaty weterynaryjne, roboty udojowe, wyposażenie budynków inwentarskich (również ich projekty i budowę), maszyny do zbioru i konserwacji pasz, a także ciągniki. XVII Międzynarodowe Targi Ferma Bydła i XX Międzynarodowe Targi Ferma Świń i Drobiu w łódzkiej Hali EXPO i MOSiR odwiedziło ponad 30 000 zwiedzających, m.in. hodowców bydła, świń i drobiu z całej Polski. Targi FERMA to nie tylko ekspozycja firm.

DSC 0104

W 20-letniej historii imprezy, co roku niezwykle istotnym elementem są konferencje naukowo-techniczne. Udział uznanych w branży naukowców i praktyków z kraju i zagranicy pozwala zapewnić bogaty program fachowy z ok. 50 wykładami i panelami dyskusyjnymi o aktualnych problemach w chowie i hodowli. I właśnie udział w forum hodowli bydła – produkcji mleka i żywca wołowego, forum hodowli i produkcji trzody chlewnej oraz forum hodowli i produkcji drobiu, budził szczególne zainteresowanie naszych specjalistów. Fora te odbywały się w kilku salach jednocześnie i były moderowane przez wybitne autorytety nauki polskiej oraz specjalistów i znawców w poszczególnych tematach. Wysłuchano m. in.:

  • „Jak żywić krowy bez GMO ” – prof. dr hab. Zygmunt Kowalski /UR Kraków/,
  • „Pasze genetycznie modyfikowane – fakty i mity” – dr Jadwiga Flaga /UR Kraków/,
  • „Innowacje w produkcji pasz z użytków zielonych” – prof. dr hab. Piotr Goliński /UP Poznań/,
  • „Bioasekuracja – najtańszy sposób ochrony stad świń przed chorobami, w tym przed ASF”         - dr Marian Porowski /PIW Puławy/,
  • „Czego nauczyliśmy się w czasie trzech lat zwalczania ASF w Polsce” – prof. dr hab. Zygmunt Pejsak /PIW Puławy/,
  • „Konkluzje BAT 2017 i ich wpływ na intensywny chów drobiu – Michał Chędożko /Ministerstwo Środowiska/,
  • „Innowacyjny system hodowli i produkcji drobiu” – Peter Vingerling /Holandia/.

 Niezwykle interesująca i wzbudzająca wiele emocji była debata zorganizowana przez Top Agrar Polska prowadzona przez red. Anna Kurek „Czy uda się ochronić polska produkcję świń przed skutkami ASF – czy podjęte środki zaradcze są skuteczne?”, w której uczestniczyli rolnicy, przedstawiciele izb rolniczych, związków branżowych i instytutów. Równie interesująca, poruszająca tematy niezwykle istotne dla każdego hodowcy była debata „Jak zarządzać produkcją mleka na globalnym rynku”, którą prowadził red. Radosław Iwański. Niezwykle bogaty był w tym roku program dla hodowców drobiu. Przedstawiciel Głównego Inspektoratu Weterynarii przedstawił bieżącą sytuację dotyczącą zwalczania ptasiej grypy a z kolei Ambasada Królestwa Niderlandów wraz z Krajową Radą Drobiarstwa zorganizowała debatę „Przyszłość produkcji drobiu. Postęp wiedzy i technologii w drobiarstwie”, którą zorganizowała Ambasada Królestwa Niderlandów i Krajowa Rada Drobiarstwa a prowadziła Joanna Marchewka z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN.

Łódz1

Największe emocje wzbudziła jednak debata „Współczesne rolnictwo – problemy i wyzwania w produkcji zwierzęcej” Gospodarzem debaty był Bronisław Węglewski – Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Ministerstwo rolnictwa w trakcie dyskusji reprezentowała dr Ewa Lech – Wiceminister rolnictwa. Wśród debatujących o polskim rolnictwie byli: Robert Telus – Poseł na Sejm RP, Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Piotr Polak – Poseł na Sejm RP, Przemysław Błaszczyk – Senator RP, Wiktor Szmulewicz – Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, przedstawiciele organizacji rolniczych, rolnicy z całej Polski,  a także przedstawiciele instytucji okołorolniczych oraz firmy współpracujące by porozmawiać o współczesnym rolnictwie – problemach i wyzwaniach.

DSC 0323

Pani minister Ewa Lech w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że priorytetem dla ministerstwa jest teraz walka z grypą ptaków i ASF. W ministerstwie trwają intensywne prace nad ustawami i rozporządzeniami dotyczącymi rozwoju obszarów wiejskich. Przeprowadzane są konsultacje społeczne dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej. W pracach tych biorą udział izby rolnicze, które opiniują projekty aktów prawnych. Ministerstwu zależy na dobrej współpracy ze związkami i izbami rolniczymi. Cel jest wspólny – bogactwo narodowe, którym jest polskie rolnictwo. W trakcie dyskusji zaznaczono, że polskie rolnictwo to marka znana na świecie, ale trzeba robić wszystko, aby jeszcze szerzej było kojarzone z produktami wysokiej jakości. Priorytetem jest, by polski rolnik miał możliwość przetworzyć swój produkt i sprzedać. To na przetwórstwie można najwięcej zarobić. Zdaniem samorządu rolniczego ważne jest by rolnik czuł się stabilnie. Istotne dla rolnika jest poczucie stabilizacji w produkcji rolnej. Warto zaznaczyć, że siłą polskiego rolnictwa są gospodarstwo rodzinne. Państwo ma pomóc rolnikom w tworzeniu właśnie takich gospodarstw, dawać szansę do produkcji i rozwoju. Niestety na polskiej wsi są zaszłości, które do tej pory nie zostały dostrzeżone, trzeba je jak najszybciej wyeliminować.

W czasie debaty wielokrotnie zwracano uwagę, że rolnicy są za mało aktywni. Stają się mniejszością na wsi. Dlatego tak ważne jest by odbudować ruch społeczny na wsi. Mocny samorząd rolniczy to także współpraca ze związkami branżowym. Polska wieś musi mieć silną reprezentację, nie będzie jej bez właściwego zaangażowania się rolników.

Rozmawiano również o utworzeniu Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, która rozpocznie swą działalność od 1 stycznia 2018 roku. Zmniejszenie kontroli, zmniejszenie obciążeń administracyjnych i zmniejszenie kosztów przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa żywności to główne cel powstania PIBŻ. Ministerstwo zamierza także wprowadzić ustawę o znakowaniu i oznaczenia „Wolne od GMO”

DSC 0102

Wśród problemów, które przedstawiali rolnicy, wielokrotnie zwracano uwagę na potrzebę stworzenia planów przestrzennych zagospodarowania terenów gmin z zaznaczeniem terenów pod budowę i terenów typowo rolniczych. Jeśli ktoś chce mieszkać na wsi, w części typowo rolniczej to musi się godzić z zapachem i innymi uciążliwościami. Rolnicy zwracali uwagę na trudny temat związany z ustawą "Prawo łowieckie". Jak do tej pory trudno o porozumienie z myśliwymi, choć cały czas trwają prace i konsultacje nad tą ustawą. Trwają również prace nad ustawą o prawie wodnym. Przedstawiciele rządu zaznaczyli, że nie będzie takich podwyżek wody jakimi straszono. Rolnicy pytali również o szczegóły związane z ustawą o ochronie polskiej ziemi. Ministerstwo uważa, że choć ustawa jest mocno krytykowana to cel udało się osiągnąć - nie jest możliwy wykup polskiej ziemi, a ustawa jest przyjazna dla polskiego rolnika. Nadal jednak trwają prace nad poprawkami do ustawy. W trakcie debaty wspomniano o planach łączenia ANR i ARR. Wskazano także, co jest istotne dla nas, na potrzebę zmian w ośrodkach doradztwa rolniczego, także finansowego tak, aby były ukierunkowane technologicznie i wnosiły postęp na wieś.

DSC 0301

Ożywione dyskusje trwały długo.

Połączenie targów ferma bydła, świń i drobiu w jednym czasie i miejscu, w nowoczesnych, obszernych i funkcjonalnych przestrzeniach dało jak najbardziej korzystne efekty i nowy impuls branży targowej i wystawienniczej. Hodowcom i producentom zaś okazję do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami techniki, z bogatą ofertą artykułów zootechnicznych, wyposażenia budynków inwentarskich, maszyn rolniczych, a także szeregiem innych produktów niezbędnych do prowadzenia hodowli i specjalistycznej produkcji na wysokim poziomie. Towarzyszące targom imprezy, wykłady, fora i debaty stanowią też doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i rozmów o przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa.

Każde czasy, a obecne szczególnie, to nowe wyzwania dla rolników, hodowców i całej branży rolniczej. Musimy te wyzwania rozpoznać, określić i im podołać. Tego typu targi służą temu. Wyjazd był bardzo udany oraz pożyteczny i z pewnością będzie jeszcze służył w pracy doradczej.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com