^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Nowe wyzwania dla nauki, doradztwa i praktyki rolniczej w świetle programu wieloletniego IUNG-PIB na lata 2016-2020

INUG w Puławach 19.01.2017r zorganizował konferencję poświęconą realizacji programu wieloletniego ,,Wspieranie działań w zakresie ochrony środowiska i racjonalnego wykorzystania rolniczej przestrzeni produkcyjnej, ograniczenie niekorzystnego wpływu rolnictwa na środowisko przyrodnicze oraz kształtowanie jakości surowców roślinnych na lata 2016-2020”

Uczestnikami byli przedstawiciele Ministerstwa z Departamentu Ochrony Roślin, Instytutów Badawczych , Izb Rolniczych, Szkół Rolniczych oraz przedstawiciele Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

20170119 142559

Przedstawiono wyniki realizacji programu za rok 2016 (ilość konferencji, seminariów, warsztatów polowych, publikacji), następnie słuchaliśmy części merytorycznej związanej z produkcją roślinną.

Celem wieloletniego programu jest wspieranie działań w zakresie ochrony i ograniczenia niekorzystnego wpływu rolnictwa na środowisko z uwzględnieniem zasad Wspólnej Polityki Rolnej i zmian klimatu.

Działania sprzyjające racjonalnemu wykorzystaniu zasobów naturalnych w produkcji rolniczej w świetle wyników programu wieloletniego to między innymi: rejonizacja produkcji, uwzględnienie specyfiki i siły ekonomicznej różnych grup gospodarstw oraz poziomu intensywności technologii, zrównoważona gospodarka nawozowa, integrowana ochrona roślin, prawidłowa gospodarka materią organiczną oraz kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Z części wykładów dotyczącej gospodarki nawozowej obserwuje się na przestrzeni ostatnich lat wzrost zużycia nawozów mineralnych azotowych, w przeliczeniu na 1ha UR dawka azotu zwiększa się o 2kg. Ze wzrostem dawek nawozów azotowych maleje produktywność 1kg składnika i zwiększa się nawozochłonność produkcji. Zwiększa się saldo bilansu azotu w produkcji roślinnej powodując zwiększenie zasobów składnika w glebie. Dzięki racjonalnemu stosowaniu nawożenia azotowego przez rolników (dzielenie dawek nawozów, dostosowywanie nawożenia do potrzeb rozwojowych roślin) nie wzrasta stężenie azotanów w płytkich wodach podziemnych. Zużycie fosforu wykazuje słabą tendencję wzrostową. Pamiętajmy, że zakwaszenie gleb ogranicza efektywność wykorzystania stosowanych nawozów.

Odbyły się też wykłady dotyczące postępu hodowlanego i agrotechnicznego jako wsparcie procesów kształtowania jakości surowców roślinnych. Bardzo ważną rolę w tej dziedzinie mają do spełnienia doświadczenia ścisłe –dają one rekomendację, że dana odmiana sprawdzi się w określonym rejonie i w konkretnym gospodarstwie. Jest to też jeden z ważnych elementów jeśli chodzi o produkcję integrowaną. Nacisk położono na jakość materiału siewnego, nowe odmiany, odmiany mieszańcowe jak również integrowane technologie.

Celem programu było również nawiązanie współpracy ze wszystkimi jednostkami doradztwa oraz rozpoznanie ich potrzeb i problemów z zakresu produkcji roślinnej.

Przedstawiano jeszcze inne zagadnienia związane z rolnictwem np. główne aspekty ochrony i racjonalnego wykorzystania gleb w Polsce dlatego odsyłam zainteresowanych na stronę internetową IUNG.

                       Na podstawie materiałów IUNG z konferencji w Puławach.

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com