Relacja z zakończonego projektu
Innowacyjność w chowie i hodowli królików - wyjazd studyjny
Miło nam poinformować że ; Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie zakończył projekt „Innowacyjność w chowie i hodowli królików – wyjazd studyjny” w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt ten był realizowany przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, po przez organizację dwóch konferencji 21 listopada 2016 r. w siedzibie ŚODR Częstochowie, 23 listopada 2016 w Oddziale ŚODR w Mikołowie oraz organizację autokarowego wyjazdu studyjnego 9 grudnia 2016 r. na fermę królików do Zakładu Doświadczalnego w Chorzelowie Państwowego Instytutu Badawczego Instytutu Zootechniki w Balicach. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 -Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Niewielkie wymagania w stosunku do powierzchni użytkowej, duża płodność, plenność, wczesne dojrzewanie, szybkie tempo przyrostów, dobre wykorzystanie paszy, a, przede wszystkim wysoka jakość mięsa, to tylko niektóre cechy użytkowe, sprawiające że króliki to zwierzęta o dużej wartości produkcyjnej, wykorzystywane przede wszystkim w produkcji typu mięsnego.
Częstochowską konferencję inauguracyjną projektu „Innowacyjność w chowie i hodowli królików” w dniu 21 listopada 2016r. otworzył Dyrektor ŚODR w Częstochowie Marek Dziubek , który jako gospodarz i organizator przywitał rolników, hodowców oraz doradców. Dyrektor wygłosił, krótką prelekcje o roli innowacyjności w produkcji zwierzęcej, podkreślając zgromadzonym beneficjentom że chów i hodowla królików w naszym województwie ma bardzo bogatą tradycję a obecnie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Świadczy o tym wzrastająca ilość powstających małych przydomowych ferm króliczych.
W dalszych częściach uczestnicy konferencji wysłuchali ciekawych i interesujących wystąpień przeprowadzonych przez wybitnych fachowców, pracowników naukowych Państwowego Instytutu Badawczego Instytutu Zootechniki w Balicach.
W trakcie konferencji wygłoszono szereg ciekawych i stojących na bardzo wysokim poziomie merytorycznym wykładów, poniżej prezentujemy tematy konferencyjne:
– dr hab. Dorota Kowalska, prof. IZ PIB Instytutu Zootechniki w Balicach.
dr hab. Jacek Walczak, prof. IZ PIB Instytutu Zootechniki w Balicach.
Towarzyszące konferencji wykłady stanowiły doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i rozmów
o innowacyjnej przyszłości chowu i hodowli królików na śląsku.
23 listopada 2016 w siedzibie Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie w Oddziale Mikołów odbyła się druga z zaplanowanych konferencja nt „Innowacyjność w chowie i hodowli królików”, otworzył ją Dyrektor Oddziału Jakub Cofała, który w swoim wystąpieniu przypomniał słuchaczom, o historycznych śląskich wystawach królików i drobnego inwentarza, które wpisały się na stałe w działania mikołowskiego oddziału. Wykłady merytoryczne prowadzone były przez pracowników naukowych Państwowego Instytutu Badawczego Instytutu Zootechniki w Balicach.
– dr. Jacek Gacek ZD Chorzelów IZ PIB Balice. (Innowacyjność w chowie i hodowli królików. Organizacja bazy paszowej, tradycyjne i nowe tendencje oraz trendy w żywieniu królików, znaczenie biopreparatów, efektywnych mikroorganizmów oraz dodatków paszowych )
– dr hab. Dorota Kowalska, prof. IZ PIB Instytutu Zootechniki w Balicach. (Możliwości wykorzystania materiału hodowlanego i osiągnięć genetyki w chowie i hodowli królików. Profilaktyka weterynaryjna, bioasekuracja podstawą efektywnej produkcji mięsa króliczego. Promocja mięsa króliczego.)
- dr hab. Jacek Walczak, prof. IZ PIB Instytutu Zootechniki w Balicach. (Produkcja ekologiczna królików w oparciu o dostępne i alternatywne rozwiązania technologiczne).
Wykłady pokrywały się z poprzednią konferencją ale wzbogacone były o aktywną dyskusję hodowców królików z prelegentami. Na obu konferencjach dla uczestników serwowany był urozmaicony poczęstunek a w przerwie wykładów obiad z zestawem dań do wyboru.Problematyka konferencji dla hodowców i producentów królików wzbudziła niezwykłe zainteresowanie, o czym świadczy nie tylko duża liczba beneficjentów jak i fakt, że mimo obszernego i tak bogatego programu merytorycznego konieczne stało się w obu przypadkach przedłużenie zaplanowanego czasu wykładowego. Dyskusje plenarne zaplanowano na koniec dnia, gdzie przy suto zastawionych stołach, jeszcze bardzo długo trwały ożywione dyskusje o zagadnieniach dotyczących innowacyjnego chowu i hodowli królików.
Podsumowaniem dwóch udanych konferencji projektu „Innowacyjność w chowie i hodowli królików” był praktyczny wyjazd studyjny, który odbył się
9 grudnia 2016 r. na fermę królików do Zakładu Doświadczalnego w Chorzelowie Państwowego Instytutu Badawczego Instytutu Zootechniki w Balicach. Uczestnicy wyjazdu studyjnego mogli przez ponad 4 godziny wysłuchać praktycznych wykładów kierownika fermy królików dr. Leszka Gacka nt.
„Praktyczne zapoznanie uczestników wyjazdu studyjnego z zastosowaną technologią i żywieniem na fermie” oraz profesora Jacka Walczaka nt. „Praktyczne zapoznanie uczestników wyjazdu studyjnego z zastosowaną bioasekuracją i organizacją pracy na fermie” oraz zapoznać się nie tylko z innowacyjnymi rozwiązaniami ale także z kulisami i technikami prowadzonych prac badawczych na królikach. Uczestnicy wyjazdu studyjnego, praktycznie i bezpośrednio będąc wewnątrz budynków obserwowali i zaznajamiali się z pracą oraz funkcjonowaniem zastosowanych technologii, systemami produkcji i organizacją pracy na wielkotowarowej fermie. Nasi hodowcy bardzo wnikliwie z podziwem obserwowali zastosowane rozwiązania. Szczególnego podkreślenia wymaga staranna troska o przestrzeganie zasad bioasekuracji, co jest podstawą bezpieczeństwa zdrowotnego stada podstawowego oraz przychówku. Niewątpliwą atrakcją wyjazdu studyjnego, była możliwość kupienia materiału hodowlanego w postaci młodzieży królików białego termondzkiego i białego popielańskiego.
Po obiedzie pomimo występującego, zmęczenia dyskusje trwały długo, tak, że powrót rozpoczął się już po zmierzchu, jednak polemika na żywotne zagadnienia hodowców nie wygasła ale przeniosła się do autokaru i trwała do kolacji. Wyjazd był niezwykle udany nie tylko pod względem organizacyjnym i merytorycznym, ale spełnił także rolę integrującą środowisko hodowców i producentów królików, a życzeniem uczestników było organizowanie kolejnych, takich wyjazdów studyjnych.
Ze względu na bardzo duże zainteresowanie beneficjentów jakie obserwowaliśmy w trakcie realizacji projektu „Innowacyjność w chowie i hodowli królików – wyjazd studyjny” oraz duże zapotrzebowanie wśród aktualnych i przyszłych hodowców, na transfer wiedzy „nauka praktyce”, będziemy prezentować w kolejnych numerach „Śląskich Aktualności Rolniczych”, relacje z przeprowadzonych wykładów obejmujące innowacyjne metody chowu i hodowli oraz różne propozycje produkcji żywca króliczego.
Reasumując należy stwierdzić ze produkcja mięsa króliczego może być alternatywą dla mniej opłacalnych i bardziej ryzykownych gałęzi rolniczych w naszym województwie. Może stanowić dodatkowe źródło dochodu i może stać się zajęciem dla tych gospodarstw, które mają trudności ze zbytem bezpośrednim wytworzonych do tej pory produktów rolnych, jak również dla tych rolników, którzy dysponują niewykorzystanymi obiektami inwentarskimi, a także propozycją dla tych osób, które mają chęci, a posiadają niewykorzystane zasoby siły roboczej – co jest charakterystyczne dla małych obszarowo gospodarstw rolnych.