^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Pułapka do wykrywania i sygnalizacji lotu Drosophila suzuki

Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzuki) jest gatunkiem pokrewnym do znanej u nas muszki owocowej (Drosophila melanogaster), ale  w odróżnieniu od muszki owocowej, atakuje owoce na roślinie  - przed ich zbiorem. Drosophila suzukii jest owadem wielożernym, niszczącym dojrzewające oraz dojrzałe owoce. Samica składając jaja nacina skórkę owocu a rozwijające się larwy powodują częściowe lub całkowite uszkodzenia owoców miękkich (borówka wysoka, malina, jeżyna, truskawka, porzeczka, morela, brzoskwinia, czereśnia, wiśnia i in.). Ponadto uszkodzony przez samicę owoc może zostać wtórnie zaatakowany przez grzyby patogeniczne lub owady żywiące się miąższem owoców.

 

Monitoring D. suzukii  należy rozpocząć na około miesiąc przed dojrzewaniem owoców. Odpowiednie pułapki należy umieścić na takiej wysokości, na jakiej występują owoce, w miejscu bezpiecznym, w bliskim sąsiedztwie plantacji aby nie wabić szkodnika. Dopiero w przypadku odłowienia szkodnika należy rozpocząć monitoring bezpośrednio na plantacji.

 

Na rynku dostępne są gotowe zestawy do monitoringu D.suzukii. Zestaw taki składa się z pojemnika na płyn wabiący z nakrętką posiadającą odpowiedniej wielkości otwory oraz z odpowiedniego płynu wabiącego.

 

Zestaw do monitoringu możemy również wykonać samodzielnie. Potrzebne będą do tego:

 

- butelka plastikowa z wywierconymi niewielkimi otworami (odpowiedniej wielkości dla D.suzukii, zapobiegające odłowieniu owadów większych)

 

- płyn wabiący: mieszanina 200 ml octu winnego (jabłkowego), 50 ml czerwonego wina, odrobina detergentu (np.płyn do mycia naczyń) dla zmniejszenia napięcia powierzchniowego cieczy.

 

Pułapki należy przeglądać co najmniej raz w tygodniu. Płyn wabiący należy przelać przez sitko lub ręcznik papierowy i ponownie umieścić w pojemniku pamiętając o uzupełnieniu płynu do początkowego poziomu. Płyn wabiący należy wymieniać na nowy przeciętnie co 4 – 5 tygodni.

 

 

 

droso1

 

 

droso2

 

droso3

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com