^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Targi, Konferencje, Seminaria

Czas bydła i mleka !

krowa2016

O ile koniec roku, kiedy to w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego odbywają się spotkania hodowców i producentów trzody chlewnej, upływa pod znakiem świni, to luty i początek marca zdominowany jest przez bydło mleczne oraz mleko. Najpierw Dział Systemów Produkcji Rolnej Standardów Jakościowych i Doświadczalnictwa /DSPRSJiD/ zorganizował seminarium dla specjalistów ds. produkcji zwierzęcej z woj. śląskiego, które odbyło się 16 lutego w Mikołowie. Spotkanie swą obecnością zaszczycili Dyrektor ŚODR Grzegorz Boski oraz Z-ca Dyrektora Jadwiga Bugaj, co w znakomity sposób podniosło rangę wydarzenia. Ta reaktywowana z dawnych lat tradycja spotkań zootechników /ostatnie odbyło się 4 lutego 2013 roku/ okazała się bardzo udana i pożyteczna.

Semizoo2

Znaczna w tym zasługa obecności i wystąpieniu Śląskiego Lekarza Wojewódzkiego Weterynarii Tadeusza Sarny, który ustosunkował się do ważniejszych kwestii chowu zwierząt w aspekcie weterynaryjnym oraz odpowiadał na liczne pytania w tym zakresie.

Semizoo5

Następnie Z-ca Dyrektora O/T Agencji Rynku Rolnego w Katowicach Witold Panas przedstawił działania związane z realizacją zadań dotyczących nadzwyczajnej pomocy dla rolników w sektorach hodowlanych / mleko i świnie /, odpowiadał też na liczne pytania, które zainicjowały dyskusję na ogólniejsze tematy.

Semizoo7

W dalszej części spotkania uczestnicy wysłuchali ciekawych i interesujących wystąpień fachowców w poszczególnych zagadnieniach, po których dalsza dyskusja także o problemach swojej pracy, dzielenie się uwagami, spostrzeżeniami i doświadczeniami odbyła się już przy tradycyjnym żurku w sali restauracyjnej hotelu Agro. Uznano potrzebę kontynuowania takich spotkań, następne odbędzie się  jesienią.

DSC 0323

W dniach 19 i 20 lutego br. specjaliści DSPRSJiD d/s trzody chlewnej, bydła oraz drobiu odwiedzili Targi FERMA, które mają wieloletnią tradycję, gdyż po raz szesnasty odbyły się Międzynarodowe Targi FERMA BYDŁA i już po raz dziewiętnasty Międzynarodowe Targi FERMA ŚWIŃ I DROBIU. Głównym organizatorem targów, które  po raz piąty odbyły się w Łodzi, w hali EXPO był DLG AgroFood. Tegoroczna edycja Fermy, to szerokie spektrum informacji na temat chowu i hodowli zwierząt, genetyki, ochrony zdrowia i profilaktyki weterynaryjnej, wyposażenia budynków inwentarskich, zarządzania, najnowszych trendów oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych, w tym obszarze rolnictwa.

DSC 0301

Udział uznanych w branży naukowców i praktyków z kraju i zagranicy pozwolił zapewnić bogaty program fachowy z ok. 50 wykładami i panelami dyskusyjnymi o aktualnych problemach w chowie i hodowli. I właśnie udział w forum hodowli bydła – produkcji mleka i żywca wołowego, forum hodowli i produkcji trzody chlewnej oraz forum hodowli i produkcji drobiu, budził szczególne zainteresowanie naszych specjalistów.

DSC 0105

Fora te odbywały się w kilku salach jednocześnie i były moderowane przez wybitne autorytety nauki polskiej. Wysłuchano m. in wykladów:

    • „Dlaczego krowy żyją tak krótko? Różne „barwy” brakowania krów ” – prof. dr hab. Zygmunt Kowalski /UR Kraków/,
    • „Rozród a ilość i jakość mleka” – prof. dr hab. Jan Twardoń /UP Wrocław/,
    • „Program zwalczania Salmonelli – praktyczne wskazówki dla producentów drobiu i jaj” – Karolina Florek /Główny Inspektorat Weterynarii/,
    • „Grypa ptaków – nieustanne zagrożenie dla produkcji drobiarskiej – dr hab. Krzysztof Śmietanka /PIW – PIB Zakład Chorób Drobiu /,
    • „Aktualna sytuacja epizootyczna w zakresie ASF w Polsce” – prof. dr hab. Zygmunt Pejsak /PIW Puławy/,
    • „Czy dostatecznie znamy wszystkie procedury dezynfekcji i ich wpływ na status zdrowotny stada?” – dr Marian Porowski / PIW Puławy/,
    • „Europejskie i krajowe trendy w branży trzody chlewnej” – dr inż. Tadeusz Blicharski /PZHiPTCH POLSUS/.
    • Łódz1
    • Niezwykle interesująca i wzbudzająca wiele emocji była debata zorganizowana przez Top Agrar Polska „Czy mamy szansę na odbudowę pozycji Polski w produkcji świń? Czy pomoże tucz kontraktowy?” w której uczestniczyli rolnicy, przedstawiciele Izb Rolniczych, związków branżowych i instytutów. Debatę prowadził red. Karol Bujoczek.
    • DSC 0102
    • Nie mniejsze emocje wywołała debata „Wspólna Polityka Rolna – rolnictwo dziś i jutro” zorganizowana przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz debata „Okiełznać chwiejny rynek mleka – jak zarządzać produkcją mleka, którą prowadził red. Radosław Iwański. Ożywione dyskusje trwały długo.
    • DSC 0117
    • Połączenie targów ferma bydła, świń i drobiu w jednym czasie i miejscu, w nowoczesnych, obszernych i funkcjonalnych pomieszczeniach dało, jak najbardziej korzystne efekty i nowy impuls branży targowej i wystawienniczej. Hodowcom i producentom zaś okazję do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami techniki, bogatą ofertą artykułów zootechnicznych, wyposażenia budynków inwentarskich, maszyn rolniczych, a także szeregiem innych produktów, niezbędnych do prowadzenia hodowli i specjalistycznej produkcji na wysokim poziomie. Towarzyszące targom imprezy, seminaria, debaty, wykłady stanowią też doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i rozmów o przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa.
    • Konferencja Mikołow 24.02.2016
    • Każde czasy, a obecne szczególnie, to nowe wyzwania dla rolników, hodowców i całej branży rolniczej. Musimy te wyzwania rozpoznać, określić i im podołać. Tego typu targi służą temu. Wyjazd był bardzo udany oraz pożyteczny i z pewnością będzie jeszcze służył w pracy doradczej.Niezwykle udana konferencja dla hodowców bydła i producentów mleka zorganizowana przez DSPRSJiD odbyła się 24 lutego 2016 roku w Mikołowie a dotyczyła aktualnych problemów chowu bydła mlecznego. Ciekawa tematyka sprawiła, że spotkała się ona z dużym zainteresowaniem.
    • IMG 0652
    • W trakcie konferencji wygłoszono szereg ciekawych i stojących na bardzo wysokim poziomie merytorycznym wykładów dotyczących m. in.:
    • Cele i strategie zasuszania krów mlecznych – dr wet. Tomasz Nagas.
    • Biegunki nowonarodzonych cieląt – dr wet. Janusz Pasich.
    • Nowoczesne metody zabezpieczania i zwalczania BVD – dr wet. Piotr Bajda.
    • Doświadczenia SANO Agroinstitut w żywieniu krów mlecznych, cieląt i jałówek hodowlanych – dr inż. Mirosław Bosak.
    • Nowoczesne aspekty żywienia bydła mlecznego – Jacek Michalski.
    • Nowe rozwiązania w zwalczaniu stanów zapalnych – Tomasz Roman.
    • Prawidłowe zakładanie i pielęgnacja użytków zielonych – Małgorzata Kalka -Barenburg.
    • Probiotechnologia w chowie bydła – Barbara Wójcik.
    • IMG 0650
    • Po każdym z wykładów ale i w podsumowaniu konferencji odbyła się ożywiona dyskusja, co sprawiło, że konieczne stało się przedłużenie zaplanowanego czasu. Na forum dyskusyjnym dokonano wymiany myśli, doświadczeń ale i praktycznych rozwiązań dotyczących w szerokim rozumieniu chowu bydła. Konferencja była ze wszech miar udana i pożyteczna dla wszystkich jej uczestników a szczególnie dla hodowców bydła i producentów mleka. Dzięki sponsorom, którym składamy serdeczne podziękowania, możliwy był poczęstunek i posiłek, przy którym jeszcze długo trwały ożywione dyskusje o problemach hodowców bydła.
    • IMG 0649
    • 25 lutego, tym razem w Częstochowie, miała miejsce konferencja „Aktualne problemy chowu bydła mlecznego” o podobnym programie merytorycznym, która spotkała się z jeszcze większym zainteresowaniem, w każdym przypadku zgromadziły ponad 60 zainteresowanych. Spotkania tego rodzaju od kilku lat stały się już cyklicznymi i z pewnością w przyszłym roku także zostaną zorganizowane. Warto dodać, że 7 marca w Sośnicowicach odbyła się uroczysta gala „Podsumowanie wyników oceny wartości użytkowej bydła mlecznego za 2015 rok w woj. śląskim”, relacja na naszej stronie.
This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com