18 kwietnia 2025 r., ruszyła II edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Zioła dla Zdrowia”. Konkurs jest skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń o podobnych celach statutowych do KGW. Zgłoszenia można nadsyłać do końca maja 2025 r. Nagroda to 10 tys. zł!
Organizatorzy konkursu:
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich i Lokalnych Stowarzyszeń pod hasłem "ZIOŁA DLA ZDROWIA".
Konkurs jest zainicjowany i finansowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi objął Konkurs honorowym patronatem.
Konkurs to wyjątkowa okazja, by zaprezentować bogactwo wiedzy zielarskiej, regionalnych tradycji i zaangażowania społecznego.
Celem konkursu jest:
Konkurs będzie przebiegać dwuetapowo. Etap wojewódzki zakłada wyłonienie trzech najlepszych ogródków ziołowych w każdym województwie. Następnie szesnastu Laureatów pierwszego miejsca wystąpi w finale w Warszawie by zaprezentować swoje najlepsze wyroby z wykorzystaniem roślin zielarskich.
Harmonogram:
Szczegółowe kryteria oceny, regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie organizatora Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – PIB, w zakładce: Konkurs „Zioła dla Zdrowia”.
Strona internetowa Instytutu: https://www.iwnirz.pl/konkurs oraz strona poświęcona KGW: https://www.gov.pl/web/kobiety-gospodarne-i-wyjatkowe/ii-ogolnopolski-konkurs-dla-kgw-ziola-dla-zdrowia-.
KGW, które uhonorowano w pierwszej edycji ubiegłorocznego konkursu wzięło udział w tegorocznym Dniu Kobiet na Ludowo, w tym KGW Natalin Aktywne Babeczki (I miejsce w konkursie). Koło specjalizuje się właśnie w ziołach i ziołolecznictwie. Aktywne Babeczki produkują octy, oleje, syropy - wszystko na bazie ziół. Prowadzą swój wspólny ogród ziołowy, a do tego każda z członkiń koła ma swoje poletko. Z Puszczy Białej pozyskują igły i pędy sosnowe. Korzystają z przepisów matek, babek, ciotek przekazywanych z pokolenia na pokolenie, ale jednocześnie uwspółcześniają je, dodając składniki dziś bardziej, niż kiedyś, dostępne, jak np. cytryna. Same też są kreatywne: ostatnio zrobiły smarowidło z kotków (lub inaczej z bazi, czyli z kwitnącej leszczyny) na bazie z ciecierzycy. Wiedźmy, Szeptuchy - to właśnie one!
Organizatorzy serdecznie zapraszają do tegorocznej edycji konkursu.