^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Doroczne seminarium - tym razem o ZPTW

W dniach 29-31 maja 2017 r. w Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie odbyło się doroczne seminarium dla kierowników Działów Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Przedsiębiorczości, Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki.
Tematem przewodnim seminarium były cele i zasady budowy Zintegrowanego , sieciowego Produktu Turystyki Wiejskiej.
Nasze spotkanie rozpoczęło się od tematycznych wykładów , a następnie podczas warsztatów identyfikowaliśmy cechy wspólne i rozróżniające sieć produktową od zintegrowanego produktu turystyki wiejskiej.

krak sem


Omawialiśmy znaczenie zintegrowanych produktów dla rozwoju społeczno – gospodarczego obszarów wiejskich m.in. poprzez wykorzystanie marki produktu turystyki wiejskiej do budowy marki regionu oraz poszerzenia oferty turystycznej poprzez włączenie ZPTW do oferty usług turystycznych touroperatora, o wpływie na rozwój przedsiębiorczości na OW, a także o inspirowaniu procesów współpracy.

krak4

Kolejnego dnia sprawdzaliśmy w praktyce ZPTW poprzez udział w pakiecie turystycznym na obszarze powiatu tarnowskiego . Pomysłodawcą projektu, z którego korzystaliśmy i jego głównym „operatorem” jest Pan Jan Czaja, którego wszyscy znamy z” Paczki od Rolnika” i CPL w Rzuchowej. Z naszego punktu widzenia najważniejsze nie były miejsca, które odwiedzaliśmy, ale spotkania z ludźmi biorącymi udział w projekcie i ich doświadczenia z tym związane.
Rozpoczynamy w Zalipiu. Doskonały przykład jak zacięcie i wytrwałość w promowaniu dziedzictwa „ Małych Ojczyzn” może przyczynić się do rozwoju regionu i dać satysfakcję wielu ludziom

 

 

 

zalip3

zalip2

Lusławice - Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego , które jest miejscem spotkań młodych adeptów muzyki z mistrzami sztuki wykonawczej i kompozytorami. To także miejsce licznych koncertów i festiwali, bo to jedna z najlepszych ( a może najlepsza sala koncertowa ) w Europie

 

 

lusł4

lusła

 

lusł2

Rzuchowa – Centrum Produktu Lokalnego – podejmuje nas Pani Basia. Krótkie spotkanie, bo przecież jeszcze tu wrócimy aby podyskutować i podsumować zdobyte doświadczenia

rzuch

Sprawdzamy tylko szybciutko co się tu zmieniło od naszej ostatniej bytności, czyli czasu kiedy dopiero rozpoczynano inwestycję

rzuch3

Winnica w Zakliczynie

Z jednej strony przeraża nas ilość i typ obowiązujących kontroli, z drugiej jesteśmy zafascynowani desperacją winiarzy, że pomimo wszystko chcą wytwarzać polskie wina. A jakie wspaniałe opowieści snują przy degustacji....

wino2

 

wino

I ponownie jesteśmy w Rzuchowej.

rzuch2

Tym razem skupiamy się wyłącznie na ZPTW - Pan Janek jest przepytywany na wszystkie możliwe sposoby i z wszystkich możliwych tematów związanych z projektem. Jak zwykle dzieli się z nami wszystkimi spostrzeżeniami , sukcesami i porażkami.

rzuch8

 

Pani Basia tradycyjnie go wspiera, a czasami oponuje – też tradycyjnie. Ale znamy ich już tyle lat i wiemy, że to dzięki tej dwójce wszystko ( no prawie wszystko ) „ w tym interesie „ się kręci.

rzuch7


Trzeci dzień to podsumowanie naszych doświadczeń związanych z realizacją projektu „ Gospodarstwa Opiekuńcze – budowanie sieci współpracy” - z przeprowadzonych podczas szkoleń ankiet wynika, że mamy pokaźną liczbę osób chcących zająć się tą działalnością (tu: prezentacja wykładu w materiałach szkoleniowych).

krak zak

Jest też przychylność MRiRW i MRPiPS aby rozwijać działania w tym zakresie, dlatego już niebawem CDR przeprowadzi cykl szkoleń zarówno e-learningowych jak i stacjonarnych , w tym z ROPS-ami.
Poza tym SIR i sprawy bieżące , no i propozycje” czym jeszcze się zająć” za rok :)

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com