^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
24
25
26
29
30
31

Kiermasz produktów tradycyjnych i regionalnych w Węgierskiej Górce

Oscypek 3

 

W gminie Węgierska Górka, jak co roku, zorganizowano w dniach od 01.08 do 03.08. XXI Dni Węgierskiej Górki.
W pierwszym dniu tej bardzo popularnej imprezy odbył się Piknik Sportowy realizowany w ramach projektu „Sport pasją dwóch narodów".
Następnie w kościele parafialnym odbyła się uroczysta msza św. rozpoczynająca Dni Węgierskiej Górki z udziałem chóru Quatro Voci z Węgierskiej Górki oraz chóru z Węgier. Corocznie w tej imprezie biorą udział zaproszone delegacje z dwóch zaprzyjaźnionych miejscowości z Węgier.
Drugi dzień imprezy, sobota 2.08.,  to wielki Dzień Pszczół i Pszczelarzy – święto gminnych kół pszczelarskich, promujących produkty pszczele, akcesoria pszczelarskie oraz wszelkiego rodzaju ulotki i wiadomości związane z pszczelarstwem.
Jak co roku w ramach Dni Węgierskiej Górki zorganizowany został kiermasz produktów tradycyjnych i regionalnych, występujących w województwie śląskim.
Przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Ciśca Małego, Ciśca Dużego, Żabnicy, Cięciny, Węgierskiej Górki oraz członkowie Stowarzyszenia Hodowców Owiec, Kóz i Producentów Zdrowej Żywności w Węgierskiej Górce przygotowali potrawy, ciasta, nalewki oraz wyroby z mleka owczego.
Były prażuchy, placki ziemniaczane, pierogi z mięsem, fasola z kapustą, uszka, pasztety z królika. Nie zabrakło też słodkich placków drożdżowych.
Panie przygotowały do degustacji doborowe nalewki z miodu, pigwy, tarniny i aronii.
Członkowie Stowarzyszenia przygotowali do degustacji wyroby z mleka owczego- bundz, bryndza, oscypek, które cieszyły się powodzeniem.
Oceny przygotowanych potraw dokonała gminna komisja - degustując potrawy a po ocenie, sprawiedliwie zostały przyznane nagrody.
            Kiermasz jest okazją do promocji i degustacji produktów regionalnych i tradycyjnych, przygotowanych dla turystów przebywających na wakacjach oraz mieszkańców gminy Węgierska Górka i okolicznych gmin. Cieszy się niezwykłą popularnością, ponieważ jest to czasem jedyna okazja, aby można było degustować potrawy, które już nie są w codziennym jadłospisie na naszych stołach.
Turyści chętnie częstowali się tymi frykasami oraz zapewniali, że znowu przyjadą w następnym roku, aby spróbować potraw prostych, lecz bardzo smacznych.
         W sobotę można było posłuchać utworów w wykonaniu Dętej Orkiestry Parafialnej BARKA z Żabnicy, Zespołu LEE MONDAY oraz Macieja Maleńczuka.
W niedzielę 3.08. odbyły się Międzynarodowe zawody w wędkarstwie muchowym.
Na scenie występowały dzieci i młodzież uczęszczające na zajęcia muzyczne, organizowane w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka. Na zakończenie imprezy, wieczorem,  wystąpił Zespół HEY, odbył się również  pokaz przepięknych, sztucznych ogni.

Już z niecierpliwością czekamy na następne Dni Węgierskiej Górki.