^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Przepisy na tradycyjne postne zupy

Post to dobrowolne powstrzymanie się od jedzenia w ogóle lub od spożywania pewnych rodzajów pokarmów (np. mięsa) przez określony czas.

Od zamierzchłych czasów osiągano w ten sposób nastrój modlitewny, błagano o łaski, leczono ciało i duszę. Początkowo posty dotyczyły tylko piątków, kiedy to wspominano mękę pańską, a także ogłaszanych szczególnych okazji i intencji, potem objęły także inne dni. Z biegiem lat dni postne i sposób poszczenia ulegały zmianom. Dzięki nim polska kuchnia wzbogacała się o różnorakie przepisy bezmięsne. Wszystkie smakowite i pełne fantazji, gdyż w Polsce były dostępne różnorodne produkty: wiele gatunków ryb w rzekach, jeziorach i stawach, bogactwo grzybów oraz warzyw.

Postne zupy

Mogą być proste w swoim przygotowaniu lub niezwykle pracochłonne. Wymagały one od gospodyni wiele pomysłowości, gdyż trudniej przyrządzić smaczną zupę bez wywaru mięsnego, mając np. do dyspozycji jedynie rozgotowaną i ledwie doprawioną bułeczkę w tzw. suchy post. Najczęściej były one mniej zawiesiste, bo w niektóre postne dni nie dodawano do nich nawet śmietany ani w żaden sposób nie kraszono. Najczęściej gotowano na wywarze warzywnym sporządzonym z dodatkiem świeżych lub suszonych grzybów. Tradycyjne przepisy na postne zupy przewidywały także dodatek żółtek.

barszcz

Przepisy na zupy:

Barszcz czerwony na wywarze z ryb

6 średnich buraków

ok. ½ kg ryby (mogą być kręgosłupy, łby i płetwy),

2 suszone grzyby,

2 marchwie,

pietruszka,

por,

kawałek selera,

cebula,

liść laurowy,

5 ziaren pieprzu,

ząbek czosnku,

2 szklanki barszczu ukiszonego z buraków lub przyrządzonego z koncentratu,

sól,

cukier do smaku,

Buraki umyć i upiec w skórkach w piekarniku przez około godzinę w 180 stopniach C. Z ryb lub okrawków oraz włoszczyzny, grzybów, liścia laurowego i pieprzu ugotować wywar, po czym ostudzić go i przecedzić. Miękkie grzyby można pokroić w paski i z powrotem wrzucić do zupy. Upieczone buraki obrać, zetrzeć na tarce jarzynowej o grubszych oczkach i dodać do zupy. Zagotować wszystko razem, doprawić solą i cukrem, dodać pokrojony lub przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku. Barszcz gotować krótko, aby nie stał się cierpki.

 

Tradycyjny sposób na kiszenie barszczu

1 kg niedużych buraków,

kromka razowego chleba,

2 litry ciepłej, przegotowanej wody

Buraki umyć, obrać, jeszcze raz opłukać, pokroić w plasterki i włożyć do wysokiego 3-4 litrowego słoika. Zalać je ciepłą wodą, na wierzchu położyć kromkę chleba i odstawić na kryte gazą na kilka dni w ciepłe miejsce (minimum 18 stopni C). Kiedy barszcz jest dość kwaśny, przelać go do czystych, najlepiej wygotowanych słoików lub do szczelnie zamykanych butelek. Kwas buraczany można przechowywać w lodówce kilkanaście dni.

 

Zupa z białej fasoli

2 szklanki białej fasoli,

4 szklanki wody,

2 marchwie,

pietruszka,

cebula,

por,

kawałek selera,

2 łyżki siekanej zielonej pietruszki,

łyżka masła,

sól, pieprz do smaku

Fasolę wypłukać, zalać 4 szklankami przegotowanej wody i odstawić na kilka godzin lub na noc. Ugotować wywar z warzyw, wygotowując ją do momentu, kiedy pozostanie jedynie szklanka płynu. Ugotować fasolę w wodzie, w której się moczyła, zmiksować, po czym przetrzeć przez durszlak, aby pozostały na nim skórki. Połączyć wywar z przetarta fasolą, doprawić do smaku solą i pieprzem. Na maśle poddusić posiekaną zieloną pietruszkę i dodać do zupy. Zupa fasolowa najlepiej smakuje z dodatkiem grzanek z pokrojonej w kostkę bułki, usmażonej najpierw na suchej patelni, a potem wymieszanych z odrobiną świeżego masła.

 

Zupa grzybowa

8 suszonych grzybów (borowików lub podgrzybków),

2 marchwie,

pietruszka,

kawałek selera,

por,

cebula,

5 ziaren pieprzu,

3 ziarna ziela angielskiego,

kawałek liścia laurowego,

łyżka masła,

łyżka mąki,

sól, pieprz do smaku

Grzyby umyć, namoczyć na kilka godzin w 3 szklankach wody, po czym ugotować do miękkości. Powinny pozostać 2 szklanki wywaru. Ugotować wywar z warzyw, ziela angielskiego, pieprzu oraz liścia laurowego (powinno być go również 2 szklanki). Połączyć oba wywary i dodać pokrojone, ugotowane grzyby. Z masła i mąki zrobić zasmażkę, a kiedy spieni się i zbieleje dodać do zupy. Zagotować.

 

Zupa z jabłek (garus)

20 jabłek,

2-3 cm laski cynamonu lub szczypta mielonego,

3-4 goździki,

cukier do smaku (w zależności od kwaśności jabłek),

szklanka kwaśnej śmietany,

łyżeczka mąki,

na kluski francuskie: 2 łyżki masła, 2 jajka, 2 i ½ łyżki mąki

Jabłka obrać, wyciąć gniazda nasienne, pokroić na drobne cząstki, zalać 6 szklankami wody, dodać goździki, cynamon i ugotować. Przestudzić , zmiksować i posłodzić do smaku. Przygotować kluski francuskie: utrzeć masło, dodając do niego żółtka a na koniec mąkę. Ubić pianę z białek i wymieszać. Zupę zagotować, gdy będzie wrzeć gotować kładzione łyżką francuskie kluski. Wyjmować je łyżką cedzakową. Zaprawić zupę śmietaną , dodać kluski i podawać na gorąco.

Zupę tę podawano także z makaronem lub ziemniakami puree.

 

Zupa kminkowa

2 łyżki kminku,

8 szklanek wody,

2 łyżki masła,

2 łyżki mąki,

sól,

szklanka kwaśnej gęstej śmietany

Kminek wsypać do wody i gotować około 20 minut. Z masła i mąki przyrządzić jasną zasmażkę i dodać do zupy. Zagotować soląc do smaku. Śmietanę wymieszać najpierw z niewielką ilością przestudzonej zupy, a następnie dodać do pozostałej. Zagrzać nie gotując.

 

Zupa postna z powideł

20 dag powideł śliwowych,

kawałek laski cynamonu,

szklanka śmietany,

5 szklanek wody,

cukier do smaku,

Powidła wymieszać z wodą, zagotować z cynamonem, dodać cukier do smaku. Zupę zmiksować, dodać śmietanę i wymieszać.

 

Zupa rumiana z chleba

1 łyżka masła

½ łyżki mąki,

łyżeczka kminku,

sól,

4-6 kromek żytniego chleba,

Po ½ łyżeczki świeżego masła na każdy talerz zupy

Masło rozpuścić w garnuszku, dodać posiekaną jak najdrobniej cebulę, zrumienić ją, posypać mąką i chwilę smażyć. Kromki chleba zrumienić w piekarniku. Do garnuszka z cebulą wlać 4 szklanki wody, posolić, dodać kminek, zrumieniony chleb i zagotować. Zupę lekko ostudzić , zmiksować i przecedzić przez durszlak.

Przed nalaniem zupy na talerze do każdego włożyć odrobinę świeżego masła. Zupę tę podawało się tradycyjnie z grzankami z bułki.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com