^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

ZAPOMNIANE LILIOWCE

DSC06280

   Dawniej liliowce stanowiły podstawową grupę roślin ozdobnych starych ogrodów. Niestety z czasem zostały wyparte przez lilie. Dziś wracają do łask dzięki ulepszonym, nowym odmianom. To wieloletnia praca hodowców, często hobbystów pozwala cieszyć się ich  pięknem .Chcąc wybrać do naszego ogrodu roślinę o określonych cechach, należy odwiedzić Kolekcję Narodową liliowców. Od 2011 roku zbiór liliowców w Arboretum Wojsławickim uzyskał status Kolekcji Narodowej. Zbiór liczy ponad 3 tys. sztuk, udokumentowany i prowadzony przez specjalistów.

    Liliowce  zakwitają już na początku czerwca a kwitną do końca września. Wystarczy umiejętnie dobrać odmiany. Ożywią ogrody szczególnie z dużą ilością  roślin iglastych. Dobrze radzą sobie w półcieniu. Ze względu na różną wysokość mają wszechstronne zastosowanie. Miniaturowe  pięknie wyglądają na ”skalnikach”, odmiany średnie i wysokie (pow. 100 cm) można wkomponować w  byliny i krzewy. Pomimo swoich rozmiarów liliowce nie są ekspansywne. Nie zacieniają innych roślin. Nadają się do tworzenia rabat bylinowych długowiecznych, nie wymagających częstego przesadzania, tj: hosty, piwonie, jeżówki.

 

DSC06328-001            DSC06290

                             Rabata bylinowa                                                         Część Kolekcji Narodowej w Arboretum w Wojsławicach

 

Niestety w okresie wczesnej wiosny rabaty takie są smutne. Można temu zaradzić sadząc w wolne przestrzenie rośliny cebulowe: wysokie tulipany czy koronę cesarską. Na obwódki nadają się pierwiosnki kwitnące już w marcu.

     Liliowce to rośliny niewymagające, tolerują każdy rodzaj podłoża. Nawozimy startowo na wiosnę zrównoważoną ilością składników mineralnych N:P:K - 1:1:1 oraz w połowie lipca.

Rozrośnięte kępy liliowców rozdzielamy  według potrzeb najlepiej wiosną lub po kwitnieniu. Sadząc w nowe podłoże należy je odchwaścić i uzupełnić składniki mineralne poprzez nawozy długodziałające lub kompost. Skracamy liście o połowę  i obficie podlewamy. Odwdzięczą się pięknymi kwiatami już w następnym roku. Liliowce, to wdzięczne rośliny do uprawy szczególnie dla zapracowanych, niewymagające pełne elegancji i szyku. Najpiękniej wyglądają w kompozycjach kwiatowych. Zachęcam do udekorowania starych ogrodów nowymi odmianami.

 

                                                                                                                                                              Zdjęcie i tekst Borejza Elżbieta

 

 

 

 

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com