^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Gwara śląska na wesoło

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło”, organizowany cyklicznie w powiecie rybnickim, osiągnął pełnoletność, a grono jego sympatyków wciąż się poszerza. To właśnie 22 stycznia po raz osiemnasty Teatr Ziemi Rybnickiej wypełnił się po brzegi. Panie z jedenastu Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowały się w trzech konkurencjach. Pierwsza z nich to scenka kabaretowa „Jo zrobia to za Cia” (Zrobię to za Ciebię). Jak zwykle starannie przemyślany scenariusz, pomysł, stroje dopełnił talent, poczucie humoru i profesjonalizm. Wszystko oczywiście w śląskiej gwarze, nieznacznie różniącej się między gminami. W tym roku można było podziwiać panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Czerwionka-Leszczyny (Bełk, Czuchów, Palowice), z gminy Świerklany (Jankowice, Świerklany Dolne), z gminy Lyski (Pstrążna, Sumina), z gminy Gaszowice (Gaszowice, Szczerbice) oraz z Rybnika (Gotartowice, Radziejów-Popielów). Scenka kabaretowa to zwykle część, która cieszy się ogromną popularnością, a radość jaką daje słychać chyba poza murami teatru.
Kolejną konkurencję w tym roku stanowiła pieśń, piosenka dotycząca Powstań Śląskich. Panie przeniosły widzów
w czasie. Stroje, tematyka, zaangażowanie spowodowały, że atmosfera zrobiła się naprawdę podniosła, nostalgiczna i uroczysta.
Trzecią konkurencją była konkurencja kulinarna – w tym roku to kołoczyki, czyli nieduże drożdżowe wypieki.
W przerwie wydarzenia, w foyer teatru zgromadzeni rozpoczęli degustację. Aż miło było popatrzeć, jak bardzo kołoczyki zadowoliły podniebienia zebranych!
Celem turnieju jest kultywowanie tradycji kulturalnych i kulinarnych, a także zachowanie tradycji, obrzędów i zwyczajów ludowych. Zatem założenia zostały zrealizowane bez żadnych wątpliwości!
Zebrani w Teatrze Ziemi Rybnickiej goście zdecydowali w tym roku, że Nagroda Publiczności powędruje do Koła Gospodyń Wiejskich w Palowicach w gminie Czerwionka-Leszczyny. Gratulujemy!

sgnw 111
Organizatorem tego wydarzenia, wpisanego na stałe w repertuar Teatru, jest Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku wespół z Teatrem Ziemi Rybnickiej w Rybniku. Patronatem Honorowym XVIII Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich objęli – prezydent Rybnika Piotr Kuczera, starosta rybnicki Damian Mrowiec oraz dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marek Dziubek. Gwara śląska na wesoło niezmiennie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno biorących w nim udział Kół Gospodyń Wiejskich, jak i publiczności. Jak co roku kibicowali paniom również zaproszeni goście: wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski, starosta powiatu rybnickiego Damian Mrowiec, zastępca dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Anna Szymik, włodarze gmin oraz radni powiatowi i gminni. Zaproszenie przyjęła również Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego.
„Kapela z naszego miasteczka” przenosiła widzów z konkurencji w konkurencję cudownie utrzymując swoimi piosenkami wesoły nastrój „Gwary śląskiej na wesoło”.
Dziękujemy wszystkim paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, które, jak co roku, zachwyciły wszystkich swoim talentem i zapraszamy za rok na kolejną edycję turnieju.
Tymczasem XVIII Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło” już za nami. Było i wesoło, i nostalgicznie. Z pewnością każdy przyzna, że było to dobrze spędzone popołudnie. Poprzez zabawę panie z Kół Gospodyń Wiejskich chętnie podkreślają gwarę śląską, tradycje i zwyczaje, pozostawiając nas z refleksją, jak ważna i piękna jest śląska tradycja, którą naprawdę warto kultywować i przekazywać młodemu pokoleniu.

Fot. Katarzyna Mazur, Alina Smołka, Aleksander Fros 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com