^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Gwara śląska na wesoło

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło”, organizowany cyklicznie w powiecie rybnickim, osiągnął pełnoletność, a grono jego sympatyków wciąż się poszerza. To właśnie 22 stycznia po raz osiemnasty Teatr Ziemi Rybnickiej wypełnił się po brzegi. Panie z jedenastu Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowały się w trzech konkurencjach. Pierwsza z nich to scenka kabaretowa „Jo zrobia to za Cia” (Zrobię to za Ciebię). Jak zwykle starannie przemyślany scenariusz, pomysł, stroje dopełnił talent, poczucie humoru i profesjonalizm. Wszystko oczywiście w śląskiej gwarze, nieznacznie różniącej się między gminami. W tym roku można było podziwiać panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Czerwionka-Leszczyny (Bełk, Czuchów, Palowice), z gminy Świerklany (Jankowice, Świerklany Dolne), z gminy Lyski (Pstrążna, Sumina), z gminy Gaszowice (Gaszowice, Szczerbice) oraz z Rybnika (Gotartowice, Radziejów-Popielów). Scenka kabaretowa to zwykle część, która cieszy się ogromną popularnością, a radość jaką daje słychać chyba poza murami teatru.
Kolejną konkurencję w tym roku stanowiła pieśń, piosenka dotycząca Powstań Śląskich. Panie przeniosły widzów
w czasie. Stroje, tematyka, zaangażowanie spowodowały, że atmosfera zrobiła się naprawdę podniosła, nostalgiczna i uroczysta.
Trzecią konkurencją była konkurencja kulinarna – w tym roku to kołoczyki, czyli nieduże drożdżowe wypieki.
W przerwie wydarzenia, w foyer teatru zgromadzeni rozpoczęli degustację. Aż miło było popatrzeć, jak bardzo kołoczyki zadowoliły podniebienia zebranych!
Celem turnieju jest kultywowanie tradycji kulturalnych i kulinarnych, a także zachowanie tradycji, obrzędów i zwyczajów ludowych. Zatem założenia zostały zrealizowane bez żadnych wątpliwości!
Zebrani w Teatrze Ziemi Rybnickiej goście zdecydowali w tym roku, że Nagroda Publiczności powędruje do Koła Gospodyń Wiejskich w Palowicach w gminie Czerwionka-Leszczyny. Gratulujemy!

sgnw 111
Organizatorem tego wydarzenia, wpisanego na stałe w repertuar Teatru, jest Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku wespół z Teatrem Ziemi Rybnickiej w Rybniku. Patronatem Honorowym XVIII Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich objęli – prezydent Rybnika Piotr Kuczera, starosta rybnicki Damian Mrowiec oraz dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marek Dziubek. Gwara śląska na wesoło niezmiennie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno biorących w nim udział Kół Gospodyń Wiejskich, jak i publiczności. Jak co roku kibicowali paniom również zaproszeni goście: wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski, starosta powiatu rybnickiego Damian Mrowiec, zastępca dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Anna Szymik, włodarze gmin oraz radni powiatowi i gminni. Zaproszenie przyjęła również Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego.
„Kapela z naszego miasteczka” przenosiła widzów z konkurencji w konkurencję cudownie utrzymując swoimi piosenkami wesoły nastrój „Gwary śląskiej na wesoło”.
Dziękujemy wszystkim paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, które, jak co roku, zachwyciły wszystkich swoim talentem i zapraszamy za rok na kolejną edycję turnieju.
Tymczasem XVIII Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło” już za nami. Było i wesoło, i nostalgicznie. Z pewnością każdy przyzna, że było to dobrze spędzone popołudnie. Poprzez zabawę panie z Kół Gospodyń Wiejskich chętnie podkreślają gwarę śląską, tradycje i zwyczaje, pozostawiając nas z refleksją, jak ważna i piękna jest śląska tradycja, którą naprawdę warto kultywować i przekazywać młodemu pokoleniu.

Fot. Katarzyna Mazur, Alina Smołka, Aleksander Fros 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com