^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Oferta ŚODR

65-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Zrębicach

jubileusz

W sobotnie popołudnie 19 listopada 2016 roku odbyły się obchody „Żelaznego" Jubileuszu 65- lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Zrębicach. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej dziękczynnej w parafialnym kościele św. Idziego, której przewodniczył i wyrazy uznania za służbę społeczną do Jubilatek skierował proboszcz zrebskiej parafii  ks. Włodzimierz Białek.111

Następnie korowód z gośćmi przeszedł do budynku hali sportowej Zespołu Szkół w Zrębicach, gdzie odbyły się uroczyste przemówienia i gratulacje. Wśród  zaproszonych gości obecni byli m.in.: Przewodnicząca Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Bernadetta Niemczyk, Wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski z Wiceprzewodniczącymi Rady Gminy Olsztyn Teresą Palą i Katarzyną Kulińską –Plutą, ks. Włodzimierz Białek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Mariola Matysek, Dyrektor Zespołu Szkół w Zrębicach Grzegorz Trąbski, Radna Rady Powiatu Częstochowskiego Joanna Haładyn, Sołtys Zrębic II Henryka Kulińska, przedstawiciele straży pożarnej, wspólnoty gruntowej, mężowie członkiń Koła oraz zaproszone delegacje Pań z poszczególnych KGW, działających w gminie Olsztyn.

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie reprezentowali: Zastępca Dyrektora ŚODR Beata Fafera, Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Maria Gmitruk i specjalista ds. Wiejskiego Gospodarstwa Domowego Danuta Tomza. Jubilatki zorganizowały wspaniałą uroczystość z występem artystycznym  i przedstawiły 65 -letnią historię Koła. Wszyscy goście zostali poczęstowani smacznymi daniami. Panie zostały uhonorowane wieloma wyróżnieniami za działalność na rzecz krzewienia kultury polskiej. Przewodniczącą Koła jest Janina Ulrich, która wstąpiła do tej organizacji gdy miała 13 lat. Z wypowiedzi żyjących wiemy, że koło w Zrębicach powstało, w latach 50-tych. Jego inicjatorką była Helena Puczyńska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Zrębicach. Najpierw Koło było aktywne w parafii, później w gminie Olsztyn.

kronika stara

W latach początkowych prowadzone były kursy: kroju, szycia, gotowania, robót na drutach. W latach sześćdziesiątych z inicjatywy KGW  wystawiano sztuki teatralne we wsi a nawet w częstochowskim  teatrze, kwitło życie kulturalne. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych modne były poletka doświadczalne,  organizowano kursy i konkursy, bowiem nacisk położony był na rozwój rolnictwa. Lata osiemdziesiąte w pamięci członkiń zostawiły konkursy na najpiękniejsze ogródki przydomowe. Prócz tego KGW  zajęło się propagowaniem nowych odmian w hodowli, np. królików nowozelandzkich, a także rozprowadzaniem w okresie wiosennym: indyków, kurcząt, kaczek, gąsiąt. Członkinie zajmowały się maglowaniem oraz wypożyczalnią naczyń na uroczystości rodzinne a najczęściej na wesela.
Dziś w gronie członkiń są zarówno starsze, jak  i młodsze pasjonatki wsi.

15037232 1837334966482714 5258319378930504351 n

Panuje w zespole zrozumienie i zgoda, bo wszystkim przyświeca jeden cel  - podtrzymywanie lokalnych tradycji i czynny udział w życiu społecznym i kulturalnym wsi, gminy ,powiatu i kraju.
Koło nie zwalnia tempa w swojej działalności.

kronika3

Członkinie chętnie poświęcają swój czas na rzecz swojej społeczności. Potrafią dzielić się z innymi tym, co posiadają. Dowodem tego jest udział w Orkiestrze Świątecznej Pomocy, gdzie panie przygotowały pączki i tzw. oponki i same je rozdawały. Razem z członkiniami z gminy Olsztyn, zbierały datki do puszek. Dobrze układa się współpraca z kościołem w parafii. Biorą czynny udział w organizowaniu różnych uroczystości kościelnych: Boże Ciało, rezurekcja, odpust itp.
Pozostali mieszkańcy wsi wspierają te inicjatywy. A jak wygląda działalność na rzecz środowiska lokalnego? Aktywnie Panie z KGW uczestniczą w różnych imprezach w Zrębicach,  np. Święto Kobiet, Dzień Strażaka, Dzień Matki, Festyn Rodzinny, Dożynki, Wigilia  ,Rozświetlenie choinki, spotkania z władzami gminy i Radą Sołecką.
Współpraca ze szkołą podstawową należy również do bardzo udanych inicjatyw. A jak Panie ze Zrębic promują gminę i powiat?  Najlepszą formą promocji regionu jest pokazywanie dorobku kulturowego. Aktywnie więc reagują na niemal kazde  zaproszenie. Chętnie prezentują wtedy swoje wyroby, ciasta, przetwory z owoców i warzyw, wykwintne potrawy. Biorą udział w powiatowych i gminnych prezentacjach potraw wielkanocnych czy bożonarodzeniowych, gdzie dużym zainteresowaniem cieszą się taikże dodatkowo prezentowane "wyroby ręczne" - serwetki, obrusy, bieżniki, stroiki świąteczne.

Koło bierze  udział w konkursach: „Nasze kulinarne dziedzictwo", ,Ekologiczna zagroda", a także  w przeglądach folklorystycznych - gminnych, międzygminnych i powiatowych.

Dzięki różnym wyjazdom Panie odnoszą wiele korzyści: poznają swój kraj, zdobywają nowe doświadczenia, rozwijają swoje zainteresowania i pasje, a przede wszystkim - ratują folklor od zapomnienia. Wszystkie wydarzenia wpisywane są do kroniki Koła Gospodyń Wiejskich w Zrębicach. Kolejnym, optymistycznym akcentem funcjonowania Koła Gospodyń Wiejskich w Zrębicach jest to, że wciąż przychodzą tu nowi, młodzi ludzie, a takze  młodzież i dzieci.
Gratulujemy więc wspaniałego Jubileuszu i życzymy kolejnych okrągłych rocznic...

dyplom

 

15073493 1837335169816027 7121520059194026310 n

 

15073411 1837335219816022 4183381728534416179 n

zrębianki

15134566 1837334896482721 2364756979672624147 n

kroniki

grupa

kosciół

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com