^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Zagroda edukacyjna na przykładzie gospodarstwa "Wiejska Przygoda" w Stanicy

zDJĘCIE KLASOWENews 1News 2News 3News 3News 4News 6

W okresie gwałtownie postępującej  cywilizacji powstała potrzeba stworzenia na terenach wiejskich miejsc, które pozwolą na upowszechnianie wiedzy na temat pochodzenia żywności, oraz poznanie znaczenia rolnictwa dla każdego człowieka i całej przyrody.

Ta potrzeba zrodziła ideę powstania ZAGRÓD EDUKACYJNYCH, które umożliwiłyby poznanie pracy rolnika w bezpośrednim kontakcie z codziennym rytmem gospodarstwa.

Dodatkowo, zagrod

a taka stałaby się dodatkowym źródłem dochodu, dla małych gospodarstw, a także możliwością na zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi, zagrożonego przez nowoczesne rolnictwo.

Definicja zagrody edukacyjnej to przedsięwzięcie prowadzone przez mieszkańców wsi na obszarach wiejskich, gdzie realizowane są co najmniej dwa z poniższych celów edukacyjnych:

  • edukacja w zakresie produkcji roślinnej,
  • edukacja w zakresie produkcji zwierzęcej,
  • edukacja w zakresie przetwórstwa płodów rolnych,
  • edukacja w zakresie świadomości ekologicznej i konsumenckiej,
  • edukacja w zakresie dziedzictwa kultury materialnej wsi, tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowej

Obiekt powinien posiadać zwierzęta gospodarskie, albo uprawy rolnicze przeznaczone do prezentacji dla grup dzieci i młodzieży przyjmowanych w ramach programów szkolnych lub udostępniane jako atrakcja turystyczna dla rodzin z dziećmi i dorosłych podróżujących indywidualnie.

Aby zrozumieć znaczenie powstawania takich przedsięwzięć, warto odwiedzić dobrze prowadzone gospodarstwo edukacyjne, w którym gospodarze zgodnie z doświadczeniem w pracy rolnika, oraz własną pasją, pozwalają nam poznać wiejskie tradycje od podszewki.

Takie gospodarstwa często działają we współpracy ze Śląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, czerpiąc nie tylko pomoc i porady, ale także promocję. Jednym z takich miejsc, jest Gospodarstwo Wiejska Przygoda w Stanicy, do którego Raciborski Zespół Doradztwa zorganizował seminarium wyjazdowe dla młodzieży licealnej.

Uczestników wyjazdu przywitali gospodarze oraz oczekujące zabawy pieski. Przygoda rozpoczęła się zapoznaniem z wszystkimi gatunkami zwierząt gospodarskich. O każdym z nich można się było sporo nauczyć, a młodzież nie szczędziła pytań gospodarzom i głaskania zwierzakom. Były kozy różnych ras, w tym kózki miniaturki, osły, kucyki, owce. Wielką popularnością cieszyły się alpaki. Nie zabrakło też różnorakiego drobiu. Były kaczki biegusy, gęsi, kury ozdobne. Po zapoznaniu ze zwierzętami, oraz wysłuchaniu wyczerpujących odpowiedzi na pytania, przyszedł czas na poczęstunek, po którym młodzież zagoniono do zmierzenia się z różnymi wyzwaniami. Był więc konkurs we wbijaniu gwoździ na czas, rąbania drewna oraz strzelania z łuku, a także spacer z kucykiem. Wrażeń nie brakowało, a pogoda dopisała, a co za tym idzie dopisał też apetyt. Rozpalono ognisko i można było upiec sobie kiełbaski.  W dalszej części programu odbyły się warsztaty lepienia w glinie. Powstały talerzyki, miseczki zawieszki z wykorzystaniem zebranych wcześniej liści i kwiatów.

Sądząc po uśmiechniętych twarzach uczniów wyjazd można uznać za udany. A spędzony wspólnie czas na łonie przyrody, wśród zwierząt i w przyjaznej atmosferze, na pewno na długo zapadnie w pamięci uczestników wyjazdu. Takie spędzanie czasu służy integracji, która jest młodzieży tak bardzo potrzebna. Oczywiście ważna jest także zdobyta wiedza i doświadczenie oraz zdrowy odpoczynek od szkoły i jej rygorów.

Bardzo dziękujemy gospodarzom z Wiejskiej Przygody, za przekazaną wiedzę, serdeczność i możliwość obcowania z przyrodą, tak potrzebne młodym ludziom, którzy dopiero kształtują swój stosunek do otaczającej ich przyrody.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com