^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
5
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
23
24
26
27
28
29
30
31

Relacja z "Festiwalu Bani" w Rudzie Kozielskiej

W dniu 18.09.2021 roku na boisku przy ulicy Sportowej w Rudzie Kozielskiej odbyła się cykliczna impreza pod nazwą „Festiwal Bani”. W ramach festiwalu odbyły się dwa konkursy : na „Największo Bania” i na „Najlepsze wypieki, potrawy i przetwory z warzyw dyniowatych”. Organizatorami konkursów było Stowarzyszenie „Kozio”, Rada Sołecka Rudy Kozielskiej oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie-Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Raciborzu.
Uczestnikami konkursów byli hodowcy dyń: Pani Irmgarda Pendzich z Rudy Kozielskiej, Pan Bernard Kowol z Kuźni Raciborskiej, Pan Piotr Michalski z Rodzinnych Ogródków Działkowych „Krokus” z Kuźni Raciborskiej oraz Pan Andrzej Jankowski z Rybnika oraz drużyny, które przygotowały przepyszne dania z warzyw dyniowatych: Drużyna „Rudzanek, Drużyna „Turzanek”, Drużyna „Kuźnia Przyszłości”, Drużyna „Sami Swoi”, Drużyna „Babci Stefki”.
Na stołach gościły między innymi: gołąbki z cukinii, leczo z cukinii, kompot z dyni, zupy z dyni, pasztety z cukinii, dynia w cieście piwnym, ciasteczka z musem dyniowym, wino dyniowe, drink na „Bani”, chleb dyniowy, ketchup z cukinii, babeczki dyniowe, placuszki cukiniowe i wiele innych smakołyków. Na konkursie została powołana komisja, która oceniała potrawy z dyń oraz największe okazy tych warzyw. W skład komisji weszli: Pani Teresa Glenc-poseł Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Anna Kijek-dyrektor MOKSiR w Kuźni Raciborskiej, Pani Krystyna Pawlik-kierownik PZDR Racibórz, Pan Jerzy Jary-prezes ROD „Krokus” oraz Pan Piotr Holewa-działkowiec z Raciborza. Najwięcej potraw przygotowały Panie z drużyny „Turzanek, które zajęły I miejsce w konkursie na „Najlepsze wypieki, potrawy i przetwory z warzyw dyniowatych”. Z kolei w konkursie na „Największo Bania” wygrał Pan Piotr Michalski, który wyhodował dynię o wymiarach 214 cm w obwodzie. Swoją nietypową kolekcję dyń ozdobnych zaprezentowali najmłodsi uczestnicy imprezy: Filip Juraszek i Kamil Jurecki. Uczestnicy obu konkursów otrzymali nagrody oraz gratulacje z rąk Pani Poseł Teresy Glenc, przedstawicieli Gminy Kuźni Raciborskiej oraz Barbary Majnusz i Krystyny Pawlik ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Serdeczne podziękowania składam Pani Sołtys Gizeli Góreckiej za sprawowanie pieczy nad organizacją konkursów, członkom Rady Sołeckiej, Stowarzyszenia „Kozio”, OSP Ruda Kozielska, przybyłym gościom, mieszkańcom sołectwa i działkowcom z ROD „Krokus” w Kuźni Raciborskiej oraz wszystkim uczestnikom konkursów.3823

1983