Tegoroczne XVIII Dożynki Województwa Śląskiego odbyły się 26 i 27 sierpnia przy ruinach zabytkowego zamku w Tworkowie. Tworków należący do gminy Krzyżanowice zdobył już wcześniej laur w konkursie: „Piękna Wieś Województwa Śląskiego”. uroczystości zyskały więc piękne tło. Świętowanie rozpoczęło się już w sobotę 26 sierpnia. Tego dnia mieszkańcy regionu mieli okazję wysłuchać koncertów oraz uczestniczyć w zabawie tanecznej. W niedzielę Święto Plonów rozpoczęła uroczysta, polowa Msza Święta. Następnie uczestnicy dożynek przemaszerowali w tradycyjnym korowodzie ulicami Tworkowa, by z kolei wziąć udział w oficjalnych uroczystościach dożynkowych, oraz obejrzeć liczne występy i atrakcje przygotowane na tę okazję z wielką starannością i zaangażowaniem.
W celu uhonorowania starych tradycji na dożynki przybyli liczni zaproszeni goście reprezentujący władze samorządowe oraz instytucje służące rolnictwu śląskiemu, a także duchowni, panie z Kół Gospodyń Wiejskich i wielu innych. Wśród nich nie zabrakło przedstawiciela Dyrekcji Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie w osobie pana Jakuba Cofała.
Oprócz występów artystycznych, przygotowano do zwiedzania stoiska Instytucji związanych ściśle z rolnictwem a także firm wspierających rolnictwo na Śląsku. Powiatowy Zespół doradztwa Rolniczego w Raciborzu, przygotował z tej okazji dwie wystawy: „Wystawę Drobnego Inwentarza” - prezentowano drób ozdobny, rasowe gołębie i króliki - przygotowaną dzięki Zrzeszeniu Miłośników Drobnego Inwentarza w Pietrowicach Wielkich oraz „Wystawę Zabytkowych Sprzętów Rolniczych” , na której zaprezentowano urządzenia rolnicze związane głównie z hodowlą bydła mlecznego oraz produkcją masła i sera. Uczestnicy wystawy podziwiali m.in. zabytkowe chomąto dla krowy wraz z ogłowiem i lejcami (założone na figurę krowy w rzeczywistym rozmiarze), drewniany pług, obsypnik i bronę, centryfugę (do oddzielania mleka od śmietany), prasę do sera, maśniczkę i wiele innych sprzętów i urządzeń używanych niegdyś w gospodarstwach. Wystawę zorganizowano dzięki pomocy pana Konrada Hanczucha z Bieńkowic, któremu serdecznie dziękujemy, za wypożyczenie sprzętów i wsparcie merytoryczne. Uczestnicy wystawy po obejrzeniu eksponatów, delektowali się wyrobami mleczarskimi ufundowanymi przez Okręgową Spóldzielnię Mleczarską w Bieruniu.
Dodatkowo PZDR Racibórz przy współudziale Śląskiej Izby Rolniczej zorganizował „Minikonkurs Wiedzy Rolniczej”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody, ufundowane przez: Śląską Izbę Rolniczą, Stację Hodowli Roślin„DANKO”. w Modzurowie, Spółdzielnię Kółek Rolniczych w Krzanowicach, Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Bieruniu, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, firmę P.H.U. Kurowski. Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy. Dodatkowe podziękowania należą się sołtysom i rolnikom, którzy pomogli w organizacji i transporcie eksponatów na wystawę, panom: Andrzejowi Bulenda, Marianowi Plura, Pawłowi Figler, Józefowi Lamla.
Wystawy Ośrodka Doradztwa Rolniczego cieszyły się wielkim zainteresowaniem zwiedzających.