^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XVIII Dożynki Województwa Śląskiego w Tworkowie

Tegoroczne XVIII Dożynki Województwa Śląskiego odbyły się 26 i 27 sierpnia przy ruinach zabytkowego zamku w Tworkowie. Tworków należący do gminy Krzyżanowice zdobył już wcześniej laur w konkursie: „Piękna Wieś Województwa Śląskiego”. uroczystości zyskały więc piękne tło. Świętowanie rozpoczęło się już w sobotę 26 sierpnia. Tego dnia mieszkańcy regionu mieli okazję wysłuchać koncertów oraz uczestniczyć w zabawie tanecznej. W niedzielę Święto Plonów rozpoczęła uroczysta, polowa Msza Święta. Następnie uczestnicy dożynek przemaszerowali w tradycyjnym korowodzie ulicami Tworkowa, by z kolei wziąć udział w oficjalnych uroczystościach dożynkowych, oraz obejrzeć liczne występy i atrakcje przygotowane na tę okazję z wielką starannością i zaangażowaniem.

W celu uhonorowania starych tradycji na dożynki przybyli liczni zaproszeni goście reprezentujący władze samorządowe oraz instytucje służące rolnictwu śląskiemu, a także duchowni, panie z Kół Gospodyń Wiejskich i wielu innych. Wśród nich nie zabrakło przedstawiciela Dyrekcji Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie w osobie pana Jakuba Cofała.

Oprócz występów artystycznych, przygotowano do zwiedzania stoiska Instytucji związanych ściśle z rolnictwem a także firm wspierających rolnictwo na Śląsku. Powiatowy Zespół doradztwa Rolniczego w Raciborzu, przygotował z tej okazji dwie wystawy: „Wystawę Drobnego Inwentarza” - prezentowano drób ozdobny, rasowe gołębie i króliki - przygotowaną dzięki Zrzeszeniu Miłośników Drobnego Inwentarza w Pietrowicach Wielkich oraz „Wystawę Zabytkowych Sprzętów Rolniczych” , na której zaprezentowano urządzenia rolnicze związane głównie z hodowlą bydła mlecznego oraz produkcją masła i sera. Uczestnicy wystawy podziwiali m.in. zabytkowe chomąto dla krowy wraz z ogłowiem i lejcami (założone na figurę krowy w rzeczywistym rozmiarze), drewniany pług, obsypnik i bronę, centryfugę (do oddzielania mleka od śmietany), prasę do sera, maśniczkę i wiele innych sprzętów i urządzeń używanych niegdyś w gospodarstwach. Wystawę zorganizowano dzięki pomocy pana Konrada Hanczucha z Bieńkowic, któremu serdecznie dziękujemy, za wypożyczenie sprzętów i wsparcie merytoryczne. Uczestnicy wystawy po obejrzeniu eksponatów, delektowali się wyrobami mleczarskimi ufundowanymi przez Okręgową Spóldzielnię Mleczarską w Bieruniu.

Dodatkowo PZDR Racibórz przy współudziale Śląskiej Izby Rolniczej zorganizował „Minikonkurs Wiedzy Rolniczej”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody, ufundowane przez: Śląską Izbę Rolniczą, Stację Hodowli Roślin„DANKO”. w Modzurowie, Spółdzielnię Kółek Rolniczych w Krzanowicach, Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Bieruniu, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, firmę P.H.U. Kurowski. Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy. Dodatkowe podziękowania należą się sołtysom i rolnikom, którzy pomogli w organizacji i transporcie eksponatów na wystawę, panom: Andrzejowi Bulenda, Marianowi Plura, Pawłowi Figler, Józefowi Lamla.

Wystawy Ośrodka Doradztwa Rolniczego cieszyły się wielkim zainteresowaniem zwiedzających.

0aDSC 03120aDSC 0313DSC04877DSC04878DSC04882DSC04883DSC 0322DSC 0325DSC 0326DSC 0328DSC 0334DSC 0350DSC 0351DSC 0354DSC 0356

 

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com