^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Dzień Kartofla w Parku Etnograficznym w Chorzowie

DSC 1 - wystawa

 

W niedzielę 5 października br. w Chorzowie w Górnośląskim Parku Etnograficznym w organizowanym corocznie „Dniu Kartofla” tradycyjnie nie zabrakło stoiska Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Pracownicy Działu Systemów Produkcji Rolnej na stoisku promocyjnym Ośrodka zaprezentowali najnowsze odmiany ziemniaków jadalnych. Na wystawie pokazano 8 odmian ziemniaka różnych grup wczesności, należących do różnych typów kulinarnych. Większość prezentowanych odmian znajduje się już w sprzedaży. Zainteresowanym udzielano informacji na temat cech odmianowych ziemniaka, ważnych dla konsumenta. Osoby odwiedzające nasze stoisko korzystały również z konsultacji z zakresu ogrodnictwa.

DSC 2doradztwo ogrodnicze

Konsumenci byli zaskoczeni dużą różnorodnością odmian, chociaż liczba odmian prezentowanych była stosukowo niewielka - zarejestrowanych jest wielokrotnie więcej.

Konsumenci często nie są zadowoleni z ziemniaków kupowanych na targu. Bardzo często brak informacji o odmianach, sprzedawana jest mieszanka odmian różniących się czasem gotowania, zaliczonych do odmiennych typów kulinarnych..

Możemy już spotkać w marketach linię ziemniaków z podziałem na odmiany, ale są to raczej rzadkie wyjątki, a nie powszechna praktyka. Konsument chce wiedzieć  jaką odmianę kupuje. Powszechne stosowanie oznakowania sprzedawanych odmian ziemniaków i dostępność informacji o ich cechach użytkowych, pozwoliłoby uniknąć przykrych niespodzianek.

Pytania dotyczyły głównie walorów smakowych nowych odmian, przydatności poszczególnych odmian do celów kulinarnych, trwałości przechowalniczej i wad kłębów. Większość zwiedzających znało tylko starsze odmiany takie, jak: Bryza, Aster, Orlik w związku z tym zainteresowanie nowszymi odmianami było duże. Odmiana Vineta jest już odmianą rozpoznawalną, jak również ziemniaki o czerwonej skórce, chociaż w tym przypadku nie możemy mówić o znajomości nazw odmian przez konsumenta.

Aktualnie w Krajowym Rejestrze Odmian znajduje się 136 odmian, a w katalogu CCA unijnym około 1300. Hodowla jest procesem ciągłym, na rynku pojawiają się coraz to nowsze odmiany, które z pewnością zyskają uznanie konsumenta.

Zainteresowanie wystawą było duże, odmiany przyciągały uwagę zwiedzających.

Podczas ,,Dnia Kartofla” udzielając konsultacji i wywiadów obsługujący stoisko specjaliści, popularyzowali zadania doradztwa rolniczego oraz wybrane zagadnienia z uprawy i ochrony ziemniaka.      

                                                                                                              

DSC 3 promocja

    

                   DSCdoradztwo rolnicze       

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com