^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Seminarium wyjazdowe do Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie.

W ubiegły piątek 29 lipca 2022 roku Urząd Gminy w Psarach wraz z Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Będzinie zorganizowali seminarium wyjazdowe dla mieszkańców Gminy Psary do Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie. Wyjazd cieszył się licznym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, udział wzięły 53 osoby.

Ogród B1

Ogród Botaniczny został założony w 1783 roku, jest najstarszym istniejącym ogrodem botanicznym w Polsce. Powstał z inicjatywy Hugona Kołłątaja, podczas reformy Akademii Krakowskiej.

ob3jpg

W późniejszych latach na jego terenie założono też Obserwatorium Astronomiczne oraz Stację Meteorologiczną, która już blisko od 200 lat prowadzi zapisy pogody.

Na 10 ha terenu zajmowanego przez Ogród Botaniczny znajduje się

11 pomników przyrody.ob6

Na uwagę zasługuje najstarszy i największy dąb szypułkowy tzw. „dąb Jagielloński”, datowany na około 250 lat.

ob5

Również okazale prezentują się egzemplarze derenia jadalnego tzw.”derenie Śniadeckiego” posadzone przez astronoma Jana Śniadeckiego ok. 1790 roku.

Ciekawostką na pewno jest uznana za wymarłą metasekwoja chińska, która została odkryta w 1941 roku.

Na listę pomników przyrody zostały wpisane, również dwa egzemplarze miłorzębu dwuklapowego oraz dąb węgierski, którego

pień w obwodzie osiąga prawie 5 metrów.

ob4

Na uczestnikach, największe wrażenie jednak zrobiły liczne palmiarnie i szklarnie, w których wnętrzach kryły się prawdziwe botaniczne perełki z ciepłych zakątków kuli ziemskiej.

obbbb

oobobobooo

onnnn

ooooooo

Ogród Botaniczny UJ niezmiennie od lat służy studentom nauk przyrodniczych do poszerzania wiedzy teoretycznej jak i praktycznej. Dla krakowian jest idealnym miejscem na oderwanie się od gwaru miasta i daje możliwość odpoczynku złapania wytchnienia w ogrodach, jest również atrakcją turystyczną dla gości z Polski i zagranicy.

Na terenie Ogrodu odbywają się liczne koncerty, pokazy filmowe, występy teatru oraz wystawy malarstwa i fotografii.

BBBBB

Pobyt na terenie Ogrodu był odpowiednim miejscem na poznanie nigdy dotąd niewidzianych odmian roślin zarówno rodzimych, jak i tych z bardzo odległych krajów.

Po zakończonym zwiedzaniu, wycieczka przeszła spacerem do rynku Starego Miasta.sukiennice

rynek

Tam już każdy zwiedzał i poznawał zakątki Krakowa we własnym zakresie, aby ponownie po kilku godzinach wspólnie przejść na Bulwary Wisły, popatrzeć na zakole rzeki, ostatni rzut oka na Wawel oraz Kopiec Kościuszki. Czas pobytu w Krakowie dobiegł końca. Wszyscy cało i szczęśliwe wrócili do domów.

bulwary wisły

Dziękujemy uczestnikom za ich pogodny udział, a organizatorom za umożliwienie zorganizowania tego bardzo udanego wyjazdu.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com