Zalecenia drobiarskie, przestrzeganie zasad bioasekuracji w związku z grypą ptaków.
Grypa ptaków nadal dziesiątkuje stada drobiu w Polsce wielu hodowców i producentów drobiu balansuje na krawędzi bankructwa.
Zalecenia drobiarskie dla śląskich hodowców i producentów o przestrzeganie zaostrzonych środków bioasekuracji na fermach zarejestrowanych i nadzorowanych przez Inspekcję Weterynaryjną, ale również osoby zajmujące się tzw. chowem przyzagrodowym.
Na podstawie aktualnej analizy oceny ryzyka dla drobiu związanej z występowaniem wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) - opracowanej przez : dr hab. Krzysztof Śmietanka, prof. Instytutu prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, ww. autorzy w podsumowaniu stwierdzają:
Z uwagi na liczne przypadki wykrycia wirusa HPAI H5N8 w Polsce, szczególnie w ostatnich tygodniach maja, ryzyko dalszego rozprzestrzenienia wirusa w krajowej populacji drobiu i ptaków dzikich należy ciągle uznać za bardzo wysokie.
1.) -Eksperci z krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków
PIWet-PIB w Puławach zalecają:
-zwiększona śmiertelność;
-znaczący spadek pobierania paszy i wody;
-objawy nerwowe takie jak: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów;
-duszność;
-sinica i wybroczyny;
2.) -Główny Inspektorat Weterynaryjny zaleca i apeluje o przestrzeganie zaostrzonych zasad bioasekuracji.
Mając na uwadze istniejące ryzyko w związku z występowaniem w Polsce i na Śląsku wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków podtypu H5N8, właściciele stad drobiu powinni zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie zaostrzonych środków bioasekuracji na fermach, na których utrzymywany jest drób. Stosowanie najbardziej rygorystycznych praktyk bioasekuracyjnych może zminimalizować ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się HPAI na terenie kraju. Zasad ochrony drobiu przed chorobą powinni przestrzegać nie tylko właściciele ferm zarejestrowanych i nadzorowanych przez Inspekcję Weterynaryjną, ale również osoby zajmujące się tzw. chowem przyzagrodowym. Dotychczasowe doświadczenia związane z występowaniem wirusa grypy ptaków w naszym kraju u ptaków utrzymywanych w gospodarstwach drobnotowarowych (pogłowie nierejestrowane prze Inspekcję Weterynaryjną) pokazały jakie konsekwencje, zarówno zdrowotne i handlowe, powoduje niekontrolowana produkcja przyzagrodowa dla pozostałych uczestników rynku - ferm i zakładów wylęgu drobiu.
ZALECENIA DLA DROBNOTOWAROWYCH HODOWCÓW DROBIU - CHÓW PRZYZAGRODOWY
ZALECENIA DLA PRZEMYSŁOWYCH PRODUCENTÓW DROBIU
DODATKOWE ZALECENIA GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII
ZALECENIA DLA HODOWCÓW GOŁĘBI