Zagłębiowscy pszczelarze promują polski miód
W słoneczną i bezchmurną sobotę oraz niedzielę, 6 i 7 września 2014 r., w Dąbrowie Górniczej w centrum miasta na terenie Parku Hallera, w uroczym i malowniczym miejscu, odbyły się uroczyste, plenerowe imprezy. Dąbrowskie pożegnanie lata oraz w niedzielę Diecezjalne Dożynki - Święto Plonów Ziemi Zagłębiowskiej.
W obu tych wydarzeniach, w formie promocyjno - wystawienniczej uczestniczyło Stowarzyszenie Pszczelarzy w Dąbrowie Górniczej. Dąbrowscy pszczelarze to prawdziwi pasjonaci, o miodach i pszczołach mogą opowiadać godzinami. Promocję polskiego miodu prowadzą poprzez działalność edukacyjną. Docierają nie tylko do zainteresowanych konsumentów, przez sprzedaż bezpośrednią miodów, ale spotykają się z najmłodszymi mieszkańcami Dąbrowy w przedszkolach, szkołach, na festynach. Uczą jak zachowywać się w kontakcie z pszczołą, pokazują nawyki pszczół, akcesoria pasieczne, organizują pokazy jak zbudowany jest przykładowy ul i jak przebiega w nim praca i hierarchia w rodzinach.
Dąbrowscy hodowcy pszczół, członkowie stowarzyszenia pszczelarskiego, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom konsumentów zagłębiowskich przygotowali się do obu imprez plenerowych w sposób metodyczny i profesjonalny. Przygotowali namiot dydaktyczny dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej.
Dzięki degustacjom prowadzonym 6 i 7 września, mieszkańcy Dąbrowy Górniczej zapewne podnieśli swoją wiedzę i świadomość konsumencką o polskich miodach.
Członkowie Stowarzyszenia Pszczelarzy w Dąbrowie Górniczej, systematycznie podnoszą swoją wiedzę z zakresu pszczelarstwa przez systematyczne spotkania, seminaria, konferencje, również te organizowane przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowiena, na których zdobywają bezcenną wiedzę, dlatego miody pozyskiwane ze zbiorów, od członków dąbrowskiego stowarzyszenia pszczelarzy są najwyższej jakości pod względem profilaktyki weterynaryjnej, bioasekuracji i higieny konfekcjonowania.
Uwieńczeniem sobotniej prezentacji stowarzyszenia, był edukacyjny konkurs „wiedzy pszczelarskiej” skierowany do młodzieży szkolnej, skierowany do młodych sympatyków i miłośników pszczół, a mamy nadzieję że również przyszłych pszczelarzy. Konkurs prowadził osobiście Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy w Dąbrowie Górniczej Wiesław Stefanik.
Tematyka 20 pytań dotyczyła: wędrówek pszczół, matek pszczelich, reżimów technologicznych, pracy pasiecznej, terminów wygryzania, zakresów temperaturowych, miodów, apiterapi i profilaktyki.
W trakcie dwudniowej imprezy plenerowej a, to za sprawą "Prezesa", poruszono szereg istotnych dla konsumentów miodów kwestii. Część merytoryczna
i praktyczna w postaci wystawienniczej, prezentacji sprzętu pszczelarskiego, akcesoriów i pożytków pszczelich, począwszy od wszelakiej gamy miodów
a skończywszy na „trójniakach”, „dwójniakach” „półtorakach” i nalewkach pitnych, była ze wszech miar udana i pożyteczna dla wszystkich jej uczestników,
a szczególnie dla osób zainteresowanych zdrowym i świadomym odżywianiem.
Wszystkim pszczelarzom składamy serdeczne gratulacje wraz z życzeniami dalszych sukcesów i wszelkiej pomyślności, a Zarządowi Stowarzyszenia Pszczelarzy w Dąbrowie Górniczej - gratulujemy profesjonalnej organizacji i wspaniałej oprawy merytorycznej.
Dla osób, które chciałyby sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę pszczelarską, prezentujemy poniżej zestaw pytań konkursowych
z którymi w sobotę 6 września 2014 r. zmierzyli się młodzi i przyszli adepci zagłębiowskiego pszczelarstwa.
b. nektar i pyłek
c. pyłek.
10.Miód ma własności konserwujące, lecznicze, ponieważ?
11.Co to jest barć?
12.Narzędzia z XII wieku znalezione w Gnieźnie i Opolu świadczą, że na tych terenach w średniowieczu?
13.W zimowy dzień w środku ula było +24 º C, a na zewnątrz ula – 17,5 º C. W środku ula było wtedy cieplej niż na zewnątrz o?
14.Największym zagrożeniem dla pszczół na naszym kontynencie jest:
a. warroza
b. żuczek ulowy
c. zgnilec amerykański
15.W skład rodziny pszczelej wchodzą:
16.Plaster miodu zaczyna się od pojedynczego:
17.Jak pszczoły miodne komunikują się między sobą?
18.Gdzie znajduje się jedyny w Polsce pomnik pszczoły?
19.Co wytwarzają młode pszczoły karmicielki. Służy do karmienia młodych larw pszczelich przez pierwsze 3 dni ich życia oraz matki królowej przez cały okres jej życia
20.Masowe zatrucia pszczół przez: