Uwaga !! Ptasia Grypa w Polsce już w pięciu województwach
Według stanu posiadanej wiedzy na dzień 12 stycznia 2017 r., w Polsce wykryto już 28 ognisk grypy ptaków, w pięciu województwach, z czego aż 17 znajduje się w województwie lubuskim. Do tej pory z powodu wirusa H5N8 padło lub zostało przeznaczonych do utylizacji ponad 420 tys. sztuk drobiu. Tylko od pierwszego stycznia 2017 r. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o wystąpieniu sześciu nowych ognisk choroby: trzech w województwie lubuskim, dwóch na Opolszczyźnie oraz jednego w Małopolsce. W tym ostatnim regionie padły nie tylko kury i indyki, ale także strusie, pawie i gołębie. Łącznie w gospodarstwie w Krzywaczkach (powiat myślenicki) padło 286 sztuk drobiu i innych ptaków. Kolejny przypadek wystąpienia wirusa H5N8 odnotowano ponownie w województwie lubuskim. Jednak tym razem nie był to powiat gorzowski, jak wszystkie poprzednie, tylko powiat międzychodzki. Na fermie zlokalizowanej w miejscowości Przytoczna padło aż 28 tys. indyków. Ostatnie, jak do tej pory, ognisko (wg. stanu 12.01.17) ptasiej grypy, zostało odnotowane w sąsiadującym z nami województwie opolskim w miejscowości Włochy w powiecie namysłowskim. Z powodu groźnego wirusa H5N8 zdechły tam 34 kury nioski. Ptasia grypa do tej pory spowodowała największe straty na fermach w województwie lubuskim, które specjalizują się i są nastawione na produkcję indyków rzeźnych. Na fermach tych padło już niemal 270 tys. indyków. Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpienie tylu ognisk zapalnych, ptasiej grypy odbije się na eksporcie polskiego mięsa drobiowego, ale raczej nie czeka nas załamanie. Zgodnie z obowiązującymi normami ,do pozostałych państw UE możemy dalej eksportować mięso drobiowe, a zakazem są objęte jedynie tereny zapowietrzone. Jednak, co należy podkreślić, kraje z poza Unii już stosują zakaz dla całej Polski. Na szczęście eksport do państw europejskich wynosi aż 80% całego eksportu mięsa drobiowego. Poniżej prezentujemy :
APEL do Rolników i Hodowców Drobiu
Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii
Szanowni Państwo! Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAl), podtypu H5N8 - nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw.
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.
Należy bezwzględne przestrzegać zasady bioasekuracji:
-zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
-nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
-nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
-stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą
z mydłem;
-stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
-przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.
Przypominamy też, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne.