^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
4
5
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dziergajmy razem

dzierganie2019


Szydełko i druty kojarzą się stereotypowo z „bardzo wcześnie urodzonymi” paniami, które robią swetry i skarpety dla swoich najbliższych albo dziergają czy heklują niciane serwetki i obrusy w domowym zaciszu. I tak też często bywa, ale tym rodzajem rękodzieła zajmują się miliony ludzi na całym świecie, to dzięki nim zachowane są tradycyjne wzory i techniki oraz tworzone nowe, ale co z przekazywaniem wiedzy i umiejętności ?
W 2005 roku Danielle Landes zainicjowała Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych – święto obchodzone w drugą sobotę czerwca, ale trwające często przez cały tydzień. W zamyśle ma ono być okazją dla osób zainteresowanych do spotkania się i wspólnego spędzenia czasu bo zdarza się, że przez całe lata poświęcamy czas „ na robótki” nie zdając sobie sprawy, że w mieszkaniu piętro wyżej czy w domu obok mieszka ktoś dzielący tę pasję. Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych daje więc okazję do wyjścia na zewnątrz i spotkania ludzi o podobnych zainteresowaniach, do podzielenia się wiedzą, do wymiany doświadczeń i wspólnego działania.
Święto pomimo tego, że stanowi inicjatywę oddolną jest największym wydarzeniem rękodzielniczym na świecie. Warto też zauważyć, że początki dziergania pojawiły się już w Egipcie kilka wieków przed naszą erą, natomiast w Europie rozpowszechniło się pod koniec średniowiecza. Robienie na drutach dla innych to wyraz zaangażowania i miłości czy troski o najbliższych – poświęcamy mu wiele czasu, energii i uczucia. Korzyści jednak dotyczą obu stron – jak wykazują badania rytmiczny i powtarzalny charakter robienia na drutach czy szydełku, pomaga zredukować stres oraz obniżyć ciśnienie, „ rozpracowywanie” skomplikowanego wzoru wzmacnia koncentrację i pamięć, podczas dziergania wytwarzają się także hormony dobrego samopoczucia, czyli serotonina i dopamina.
Zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanym przez KGW Pilica ( co te Panie potrafią wyczarować na drutach i szydełku, a także igłą !!!!!!!!!!! ) Światowym Dniu Dziergania w Miejscach Publicznych – Pilica 08 czerwca 2019 r,