Operacja realizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
ZAPROSZENIE
Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie zaprasza rolników, hodowców, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, mieszkańców obszarów wiejskich, przedstawicieli doradztwa oraz osoby zainteresowane prośrodowiskowymi innowacjami w rolnictwie do udziału w wyjeździe studyjnym w ramach operacji
pn. „Agroleśnictwo – innowacyjne rozwiązania w praktykach rolniczych”,
który odbędzie się w dniach 28 - 30 lipca 2021 r.
na terenie woj. lubelskiego
Projekt realizowany jest w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, plan operacyjny na lata 2020-2021.
Celem operacji jest zidentyfikowanie potencjalnych zainteresowanych działaniem „Współpraca” i tworzeniem Grup Operacyjnych EPI na przykładzie dobrych praktyk projektu „Innowacyjny model produkcji, przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy”. To system agroleśny uznany przez ONZ jako najważniejsza innowacja we współczesnym rolnictwie przyczyniającą się bezpośrednio do łagodzenia zmian klimatycznych. Wyjazd studyjny będzie możliwością zaprezentowania w formie dobrych praktyk działania „Współpraca” oraz pokaże możliwości uprawy ziół w systemie alejowym na przykładzie gospodarstwa agroleśnego. Realizacja działania wpłynie na zwiększenie innowacyjnych rozwiązań w polskim rolnictwie, produkcji żywności i na obszarach wiejskich.
W ramach wyjazdu:
- wykład nt. „Agroleśnictwo – najważniejsza innowacja w rolnictwie”
- wykład nt. „Systemy agroleśne – rodzaje i możliwości zastosowania”
- wykład nt. „Drzewa i krzewy do systemów agroleśnych – gatunki i zastosowanie w różnych systemach agroleśnych”
- polowe warsztaty agroleśne w Gospodarstwie Rolnym Barbary Baj – Wójtowicz połączone z degustacją produktów agroleśnych z gospodarstwa oraz produktów z użyciem ziół i przypraw Lubelskie Zioła
- wykład nt. „Zasady projektowania systemu agroleśnego alejowego”
- wykład nt. „Działanie Współpraca w praktyce – jak tworzyć grupy operacyjne, wdrażać innowacje i nie popełniać błędów na podstawie realizacji operacji przez konsorcjum Agroleśnictwo w Dolinie Zielawy”
- warsztaty z projektowania systemu agroleśnego wg metody Design Thinking Google
Udział w wyjeździe studyjnym jest bezpłatny.
Liczba miejsc: 30
Zgłoszenie należy przesłać w formie skanu lub zdjęcia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 26.07.2021 r.
Osoby do kontaktu:
Karolina Bugajska: tel.: 509 680 847 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Joanna Brzozowska: tel. 695 660 790 , e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sekretariat ŚODR Częstochowa: tel. 34 377 01 00, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Chcesz zostać Partnerem KSOW - zarejestruj się na stronie ksow.pl