Poplony są obecnie podstawowym wymogiem agrotechnicznym , ze względu na coraz mniejszy udział zwierząt w tworzeniu nawozów naturalnych. Poplony zastępują niedobory substancji organicznej w glebie. Oto kilka roślin poplonowych, często stosowanych w ekoschemacie rolnictwo węglowe.
Rzodkiew oleista poprzez szybki rozrost na obsianym terenie oraz niskie wymagania glebowe jest doskonałą rośliną poplonową. Tworzy bujne i gęste rozety liści co przekłada się na ilość materii organicznej i wysoki plon masy zielonej. Poprzez duże zagęszczenie dobrze ulistnionych łodyg doskonale ogranicza rozrost chwastów na obsianym terenie. Rzodkiew oleista może być wysiewana z przeznaczeniem do mulczowania upraw. Z powodzeniem może być uprawiana na paszę dla bydła. Może być wysiewana jednogatunkowo lub w mieszankach poplonowych. Można ją łączyć z gorczycą białą, facelią błękitną, wyką siewną czy dowolnym zbożem jarym. Rośliny dorastają do 1m wysokości. Gęste i mocno rozrośnięte wschody doskonale ograniczają rozrost chwastów.
Gryka ma małe wymaganie glebowe - dlatego może być wysiewana na glebach o różnej klasie żyzności. Poradzi sobie nawet na terenach piaszczystych. Nie nadaje się do uprawy na terenach podmokłych lub często zalewanych. Jest gatunkiem owadopylnym i silnie miododajnym dlatego wysiewają ją również pszczelarze na pożytki dla pszczół. Może być wysiewana samodzielnie lub w połączeniu z innymi roślinami poplonowymi. System korzeniowy gryki słabo przerasta i nie przechodzi w głąb profilu glebowego powodując, że nie korzysta ona z głęboko przemieszczonych, wymytych składników pokarmowych. Jedną z najważniejszych zalet rośliny jest jej zdolność pobierania składników mineralnych z form niedostępnych dla innych roślin. Mowa tutaj o trudno dostępnych związkach fosforu. Korzenie gryki wraz z mikroorganizmami znajdującymi się w strefie ryzosfery wchodzą w symbiozę, w efekcie której wcześniej nierozpuszczalne związki wapnia i fosforu zostają pobrane przez roślinę międzyplonową. Wprowadzenie gryki jako nawozu zielonego pozwoli powrócić tym składnikom do profilu glebowego w formach łatwo dostępnych dla roślin następczych. Gryka siewna przez swój wczesny wigor wzrostu dobrze wypełni luki w łanie z takimi roślinami jak słonecznik, rzodkiew oleista, gorczyca biała czy facelia.
Gorczyca biała poprzez szybki rozrost na obsianym terenie oraz właściwości fitosanitarne jest doskonałą rośliną poplonową. Jest wysiewana w celu poprawy jakości gleby zarówno na polach jak i w uprawach ogrodowych. Tworzy bujne i gęste łodygi co przekłada się na ilość materii organicznej i wysoki plon masy zielonej. Pozwala to na uzyskiwanie znacznie wyższych plonów roślin następczych wysiewanych po gorczycy. Jako nawóz zielony gorczyca biała jest stosowana przede wszystkim w uprawie roślin okopowych. Gorczyca biała najlepiej plonuje na glebach piaszczysto-gliniastych o obojętnym odczynie kwasowości. Przyoranie gorczycy najlepiej wykonać do końca października zarówno na polach jak i w warzywnikach pamiętając przy tym, by ziemia przekopana była na głębokość do 25 cm. Wówczas resztki łatwo się rozłożą w glebie i już po zimie część składników odżywczych dostępna będzie dla roślin w uprawie wczesno wiosennej.
Facelia błękitna na poplon to doskonały naturalny sposób nawożenia terenów uprawnych niezależnie od areału. Facelia błękitna siana z przeznaczeniem na "zielony nawóz" w znaczący sposób poprawa jakość gleb jałowych i wyjałowionych wcześniejszymi uprawami. Podnosi wydajność plonowania warzyw i zbóż. Można ją z powodzeniem uprawiać zarówno na większym areale jak i na potrzeby hobbistycznej przydomowej uprawy warzyw. Uprawa facelii na poplon ogranicza też rozwój chorób podsuszkowych zbóż jak: łamliwość źdźbła, zgorzel podstawy źdźbła oraz fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła. Dodatkowo to doskonała roślina miododajna.