ZASADY INTEGROWANEJ PRODUKCJI ROŚLIN
Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: „Integrowana produkcja roślin (IP) jest nowoczesnym system jakości żywności, wykorzystującym w sposób zrównoważony postęp techniczny i biologiczny w uprawie, ochronie roślin i nawożeniu oraz zwracającym szczególną uwagę na ochronę środowiska i zdrowie ludzi”.
System IP umożliwia produkcję zdrowej żywności pochodzenia roślinnego, w której nie ma przekroczeń dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin, metali ciężkich, azotanów i innych pierwiastków oraz substancji szkodliwych. Potwierdzeniem jakości tych plonów jest certyfikat i zastrzeżony znak IP.
Wdrożenie systemu IP, niesie ze sobą wiele korzyści :
Za sprawą IP rolnicy dostarczają zdrowsze warzywa, owoce i płody rolne o niższej zawartości metali ciężkich, azotanów, azotynów i pestycydów. Rośliny te muszą być uprawiane zgodnie z wytycznymi , metodykami opisanymi dla danego gatunku , zarówno w zakresie pielęgnacji, ochrony i stosowania substancji dopuszczonych , przyjmując za cel nadrzędny dbanie o zdrowie ludzi i zwierząt oraz o dobro planety.
. W integrowanej produkcji roślin zaleca się m.in.:
Rolnik musi prowadzić dokumentację procesu produkcji w Notatniku Integrowanej Produkcji, który jest kontrolowany pod względem zgodności z wytycznymi IP. Kontrole odbywające się co roku mają na celu weryfikację dostosowania się rolnika do założeń IP i jej wymagań jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności.
Rolnicy są zobowiązani do corocznego zgłaszania zamiaru stosowania integrowanej produkcji roślin z wyprzedzeniem do 30 dni przed siewem lub sadzeniem roślin, lub do 1 marca każdego roku w przypadku upraw wieloletnich.
Aby uzyskać certyfikat IP należy:
Zanim rolnik otrzyma certyfikat, musi dostarczyć oświadczenie o prowadzeniu upraw zgodnie z wymaganiami oraz szczegółowe informacje o gatunkach i odmianach uprawianych roślin oraz obszarach ich uprawy.
Lista środków ochrony roślin dostępnych do stosowania w integrowanej produkcji znajduje się na Platformie Sygnalizacji Agrofagów. Wymienione są tam jedynie produkty, które uzyskały rejestrację w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Regularnie aktualizowane są również wykazy zalecanych herbicydów, fungicydów oraz insektycydów.
Do upraw dopuszczonych w IP należą między innymi pszenica, kukurydza, rzepak i ziemniaki, również warzywa i owoce między innymi : jabłka, gruszki, pomidory, brokuły i cebula.
Analizując założenia programu IP można dojść do wniosku, że opiera się ona na racjonalnym, popartym kwestiami ekonomicznymi założeniu, które ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludziom i środowisku naturalnemu.