^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

ZASADY INTEGROWANEJ PRODUKCJI ROŚLIN

ZASADY INTEGROWANEJ PRODUKCJI ROŚLIN

 

ip

Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:  „Integrowana produkcja roślin (IP) jest nowoczesnym system jakości żywności, wykorzystującym w sposób zrównoważony postęp techniczny i biologiczny w uprawie, ochronie roślin i nawożeniu oraz zwracającym szczególną uwagę na ochronę środowiska i zdrowie ludzi”.

 System IP umożliwia produkcję zdrowej żywności pochodzenia roślinnego, w której nie ma przekroczeń dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin, metali ciężkich, azotanów i innych pierwiastków oraz substancji szkodliwych. Potwierdzeniem jakości tych  plonów jest certyfikat i zastrzeżony znak IP.

jabłka

 Wdrożenie systemu IP, niesie ze sobą wiele korzyści :

  • Gwarantuje wypełnienie obligatoryjnego wymogu wprowadzenia zasad integrowanej ochrony roślin.
  • Umożliwia rolnikowi przyznanie płatności w ramach ekoschematu Integrowana produkcja zgodnie z przepisami art. 30 ustawa z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 412 z późn. zm.).
  • Spełnienie norm i wymogów warunkowości - obowiązkowego elementu płatności bezpośrednich.
  • Pozwala również na potwierdzenie wymogów odnoszących się do bezpieczeństwa żywności jeśli chodzi o sprzedaż na rynku krajowym, jak i przy eksporcie roślin i produktów roślinnych, głównie owoców i warzyw.
  • Pozwala na wypełnienie wymogów bezpieczeństwa żywności i ochrony środowiska w ramach innych systemów jakości wymaganych np. przez wielkopowierzchniowe sieci handlowe.

 Za sprawą IP rolnicy dostarczają zdrowsze warzywa, owoce i płody rolne o niższej zawartości metali ciężkich, azotanów, azotynów i pestycydów. Rośliny te muszą być uprawiane zgodnie z wytycznymi , metodykami opisanymi dla danego gatunku , zarówno w zakresie pielęgnacji, ochrony i stosowania substancji dopuszczonych , przyjmując za cel nadrzędny dbanie o zdrowie ludzi i zwierząt oraz o dobro planety.

. W  integrowanej produkcji roślin zaleca się m.in.:

  • stosowanie zrównoważonych metod walki ze szkodnikami i chorobami roślin,
  • wykorzystywanie naturalnych metod upraw,
  • wprowadzanie płodozmianu,
  • stosowanie zdrowego i bezpiecznego materiału siewnego,
  • wybór odmian odpornych na choroby,
  • zrównoważone nawożenie, nawadnianie i wapnowanie,
  • zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób w uprawach,
  • dokumentowanie zabiegów upraw i stosowanych środków w notatniku integrowanej produkcji roślin, 
  • systematyczne czyszczenie i konserwacja sprzętów wykorzystywanych do pracy z uprawami.

Rolnik musi prowadzić dokumentację procesu produkcji w Notatniku Integrowanej Produkcji, który jest kontrolowany pod względem zgodności z wytycznymi IP. Kontrole odbywające się co roku mają na celu weryfikację dostosowania się rolnika do założeń IP i jej wymagań jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności.

Rolnicy są zobowiązani do corocznego zgłaszania zamiaru stosowania integrowanej produkcji roślin z wyprzedzeniem do 30 dni przed siewem lub sadzeniem roślin, lub do 1 marca każdego roku w przypadku upraw wieloletnich.

Aby uzyskać certyfikat IP należy:

  • przejść i ukończyć szkolenie z zakresu integrowanej produkcji roślin w placówkach lub jednostkach certyfikujących,
  • otrzymać zaświadczenia o ukończeniu szkolenia,
  • stosować uprawy według wytycznych IP czyli np. nie przekraczać określonych norm szkodliwych środków w badanych próbkach. 

Zanim rolnik otrzyma certyfikat,  musi dostarczyć oświadczenie o prowadzeniu upraw zgodnie z wymaganiami oraz szczegółowe informacje o gatunkach i odmianach uprawianych roślin oraz obszarach ich uprawy.

Lista środków ochrony roślin dostępnych do stosowania w integrowanej produkcji znajduje się na Platformie Sygnalizacji Agrofagów. Wymienione są tam jedynie produkty, które uzyskały rejestrację w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Regularnie aktualizowane są również wykazy zalecanych herbicydów, fungicydów oraz insektycydów.

Do upraw dopuszczonych w IP należą między innymi pszenica, kukurydza, rzepak i ziemniaki, również warzywa i owoce między innymi : jabłka, gruszki, pomidory, brokuły i cebula.

cebula

Analizując założenia programu IP można dojść do wniosku, że opiera się ona na racjonalnym, popartym kwestiami ekonomicznymi założeniu, które ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludziom i środowisku naturalnemu.

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com