^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

NAJNOWSZE TRENDY W BRANŻY OGRODNICZEJ

laki kwietne 03

NAJNOWSZE TRENDY W BRANŻY OGRODNICZEJ

Tegoroczne trendy we florystyce, architekturze krajobrazu jest ,,Przeciwstawianie się kryzysom”. Wobec niepokojów na świecie, ludzie często odczuwają paraliżujący strach, który pozbawia ich radości życia. Twórcy nowych trendów stworzyli projekt odnoszący się do ludzkich emocji w obliczu trudnych sytuacji.

Poszanowanie natury i dzikie ogrody 

Modne jest poszanowanie środowiska, wpatrywanie się w cykl roślin wynikający z ich fizjologii oraz dbanie o glebę przy pomocy naturalnych nawozów.

W konsekwencji powstają ogrody dzikie, naturalne, harmonijne, spontaniczne Sztywne nasadzenia z tuji , czy trawników ustępują miejsca, naturalistycznym nasadzeniom wielogatunkowym i łąkom kwietnym, przez co zwiększa się bioróżnorodność. Doceniane są t gatunki rodzime i byliny. Mniej też przycina się rośliny by zapewnić zwierzętom schronienie, ustawia się również domki dla owadów. Szanujemy naturę poprzez minimalizację używania maszyn spalinowych. To wszystko daje efekt ogrodu pełnego miłości do natury i harmonii. 

Slow gardening

Znana ze wcześniejszych sezonów ogrodniczych metoda “slow gardening” to w tłumaczeniu powolne ogrodnictwo, kładzie ono nacisk na zwolnienie tempa prac ogrodowych, cierpliwe wpatrywanie się w rytm natury, docenienie wszystkich aspektów rozwoju roślin. To cierpliwe, powolne rozmnażanie roślin z nasion oraz obserwowanie ich naturalnego rozwoju. Ważne jest też skupienie się na zdrowiu gleby, doborze rodzimych gatunków i ogólnym zrównoważonym rozwoju roślin. Głównym założeniem jest brak pośpiechu i prób osiągnięcia efektów tu i teraz.

Rozwój ogrodnictwa miejskiego balkonowego

Trendem, który ma szansę rozwinąć skrzydła w 2024 jest miejskie ogrodnictwo balkonowe. Co raz więcej ludzi głównie w miastach ma potrzebę uprawy roślin, w celu posiadania ekologicznych warzyw, owoców i ziół na wyciągnięcie ręki. Ma on na celu stworzenie zielonego azylu, w którym można odpocząć po trudach dnia. Okazuje się, że na każdej, nawet najmniejszej powierzchni, da się uprawiać rośliny. Oprócz warzyw i ziół można na balkonie czy tarasie posiadać rośliny ozdobne w szerokiej gamie kolorystycznej. Mogą one stać się miejscem pełnym zieleni , przeznaczonym nie tylko do wypoczynku, ale również zbioru plonów. Na balkonach można uprawiać  własne pomidory, ogórki, poziomki, zioła (bazylię miętę ,  oregano Oprócz warzyw i ziół warto również znaleźć przestrzeń dla roślin ozdobnych jak np. groszek pachnący, cynia wytworna, maciejka ogrodowa czy aksamitka rozpierzchła.

Oszczędzanie wody a Ogrody preriowe

Z powodu kryzysu klimatycznego  jest deficyt wody, zwłaszcza w ogrodnictwie. Odpowiedzią na ten problem są ogrody preriowe. Inspirowane terenami ciepłej i suchej Ameryki Północnej nie wymagają praktycznie podlewania, jedynie w okresach długotrwałej suszy. To zasługa dobrze dobranych roślin, które mają małe wymagania wodne. Przeważają w nich trawy ozdobne np. Ostnice, miskanty, kostrzewy oraz wielobarwne byliny jak jeżówka purpurowa, szałwia omszona, werbena patagońska. Nasadzenia charakteryzuje duża ilość roślin z jednego gatunku, posadzone dosyć gęsto w większej grupie, oraz swobodne, naturalne linie. Jest to ogród prawie bezobsługowy – zabiegi pielęgnacyjne sprowadzone są do minimum a nawozy głównie naturalne.

Wellbeing garden

Słwo wellbeing oznacza dobrostan w ogólnym tego słowa znaczeniu, czyli dotyczy sytuacji w której odczuwa się komfort psychiczny i fizyczny. Brak tu miejsca na stres i przeciążenie, na pierwszym miejscu jest holistyczne podejście do potrzeb człowieka. Tworząc zieloną, naturalną przestrzeń pełną roślin jesteś o krok bliżej do uzyskania równowagi i miejsca do szeroko pojętego odpoczynku. Relaks przy śpiewie ptaków czy w zaciszu drzew pozwala na powrót do swojego ja, wyciszenie się i zebranie myśli. Stworzenie miejsca do wypoczynku to jedne z założeń ogrodu wpierającego wellbeing. Zapach kwiatów i ziół, zieleń krzewów, szum drzew, to wszystko pomaga osiągnąć pełen relaks i wewnętrzną równowagę

Ogród w kolorze roku Peach Fuzz

W 2024 Instytut Pantone wskazał 13-1023 Peach Fuzz jako kolor, który będzie wiódł prym przez cały rok w dziedzinach związanych z designem. Jak sama nazwa wskazuje jest to brzoskwiniowy, pastelowy odcień pomarańczy. Odcień moreli nawiązuje do zwolnienia tempa oraz większej troski o siebie i innych. Wprowadza atmosferę harmonii, ukojenia i wyciszenia. W ogrodzie można otoczyć się roślinami w odcieniu Peach Fuzz, takimi jak np. cynia karłowa Liliput 'Salmon Gem’, nasturcja niska pojedyncza 'Salmon Orange’, czy dalia ogrodowa 'Aurora’. Oprócz tego można użyć koloru roku w akcesoriach takich jak poduszki, koce, doniczki.  

Hortifuturyzm i neongarden, ogrody jak z bajki 

Najnowsze trendy ogrodnicze to hortifuturyzm i neongarden. Charakteryzują się one użyciem odważnych, jasnych, wręcz jaskrawych kolorów i kształtów. Najlepiej jest stosować rośliny o wyrazistych, neonowych i mocno nasyconych kolorach-zieleniach, purpurach, różach, żółciach, pomarańczach. Hortifuturystyczny ogród ma być jak z bajki-wśród bujnej zieleni może płynąć strumyk, obserwujemy śpiew ptaków, dużo jest wielokolorowych kwiatów o przyjemnych zapachach. Neonowe kolory mają dawać energię, w dzień jak i w nocy.  

Nowe trendy w ogrodnictwie mogą nam pomóc w dokonaniu wyboru wobec  potrzeb  i możliwości jakie posiadamy.  Najważniejsze jednak, by cieszyć się swoimi roślinami i żeby to dawało nam poczucie własnego szczęścia i było odskocznią od trudnej, codziennej rzeczywistości.

nasturcja niska pojedyncza Tip Top Apricot 683x1024

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com