^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

1 Marca DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - NIEZŁOMNYCH

IMG 20220217 124342 1 2

 Zakończenie okupacji niemieckiej na terenie Polski nie oznaczało końca walk o niepodległość, gdyż na mocy postanowień państw sojuszniczych Polska znalazła się w strefie wpływów Rosji sowieckiej i od 1944 roku Naszą Ojczyznę okupowała Armia Czerwona.

Żołnierze sowieccy wprowadzali system komunistyczny wbrew woli Polaków stosując terror i dokonując niezliczonych gwałtów i grabieży. Dziesiątki tysięcy żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych organizacji, nie mogąc pogodzić się z nowym zniewoleniem, podjęło walkę, tworząc niepodległościowe podziemie.

W regionie częstochowskim powstało w tym czasie wiele organizacji niepodległościowych, ale największą i najaktywniejszą było Konspiracyjne Wojsko Polskie, prowadzące działania bojowe i dywersyjne. W lasach gminy Wręczyca i Herby pododdziały podlegały kapitanowi Henrykowi Glapińskiemu ps. Klinga. Po częściowym rozbiciu w 1946 roku, dowództwo nad pozostałymi pododdziałami objął podporucznik Stanisław Lisiecki ps. Jaguar. Pododdział charakteryzował się udanymi działaniami dywersyjnymi i bojowymi w czerwcu 1946 roku / zwycięski bój z MO i UB pod Kamińskiem /. Walka miała charakter ideologiczny a w oddziale panowała wysoka dyscyplina.

26 sierpnia 1946 roku, na skutek zdrady ppor. Lisiecki wraz z siedmioma żołnierzami zostali otoczeni w miejscowości Bór Zapilski, przez MO i KBW. Oddział „ Jaguara” próbowała ostrzec córka gospodarza Maria Płaza ale zginęła od serii z karabinu maszynowego. Żołnierze próbowali wydostać się z okrążenia ale nie zdołali, w krzyżowym ogniu padli wszyscy. Ranny porucznik Lisiecki zdołał jeszcze zastrzelić funkcjonariusza UB, który dobił rannego towarzysza broni a sam odebrał sobie życie strzałem z pistoletu.

Na miejscu polegli : ppor. Stanisław Lisiecki ps. Jaguar, Piotr Lisiecki, Władysław Gorzelak, Bolesław Rogalski, Stefan Jelonek, Antonii Rubik, i nieznany ps. Świstak oraz Maria Płaza. Ciężko ranny Józef Gruca został aresztowany. Rozebrane z mundurów ciała wywieziono do siedziby UB w Częstochowie ul. Śląska, gdzie przeleżały 3 dni. Po odmowie wydania ciał najbliższym wywieziono je do nieznanego do dzisiaj miejsca.

Do końca 1946 roku zlikwidowano ostatnie pododdziały Jaguara. Tych co nie zginęli w walce skazano na karę śmierci lub długoletnie więzienie.

Przez dziesięciolecia skazywani na niepamięć – wyklęcie, dzisiaj odzyskuję należne miejsce w historii niezłomnej walki o wolną i niepodległą Polskę.

Cześć ich pamięci !IMG 20220217 124355 2IMG 20220217 124400 1 2

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com