^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Chów ślimaków Helix Aspersa

IMG 20211015 082216

Ślimaki pojawiły się na świecie 540 mln lat temu a do dzisiaj przeszły wiele zmian ewolucyjnych, tak że obecnie jest ich 130 tyś gatunków. Te z rodzaju Helix należą do muszlowców. Helix aspersa to ślimak najczęściej spożywany we Francji i krajach śródziemnomorskich. W Polsce nie ma wielkiej tradycji kulinarnej dotyczącej ślimaków ale jako producenci mamy swój znaczący wkład w produkcję tych mięczaków i eksport głównie do Francji.

Budowa ślimaka to muszla i noga z głową i najczęściej trzema parami czułków. Worek trzewiowy jest w całości wewnątrz muszli. Zwierzę chroni się wciągając ciało do muszli a noga to narząd motoryki. Pełzanie ślimaka wymaga produkcji śluzu, zmniejszającego tarcie, który jest dziś wykorzystywany przez farmację i kosmetologię. Organizm ślimaka wyposażony jest układ wydalniczy, oddechowy, nerwowy, pokarmowy i rozrodczy i otwarty system krwionośny.

IMG 20211015 082440 1

Obecnie chów ślimaków prowadzony jest w pomieszczeniach lub w parkach na wolnym powietrzu. Chów rozpoczyna się od zakupu reproduktorów, jajeczek, lub małych ślimaczków. Żywienie to podawanie pasz roślinnych- rzepak, rzepik, pszenica inne zboża, ziemniaki, słonecznik, marchew, sałata, fasola i zioła. Do tego dodaje się pasze treściwe, zawierające białko, witaminy i minerały. Najczęściej w parkach zasiewa się rzepik i ustawia paśniki, na które rozkłada się paszę treściwą.

W odpowiednich warunkach temperatury, oświetlenia i wilgotności powietrza otrzymamy najlepiej utuczone ślimaki. Temperatura około 20 st C., w ograniczonej operacji słonecznej- najlepiej zacienione miejsce, i duża wilgotność, to warunki optymalne. Park powinien być ogrodzony i zacieniony. Zbiory dokonujemy jesienią, w siatki plastikowe, po odpowiedniej selekcji zależnej od wielkości muszli. Po zbiorze i selekcji dosuszamy ślimaki, najlepiej naturalnie wiatrem na stołach, gdy zwierzęta są w workach. Suszenie trwa dotąd, aż większość muszli jest zasklepiona. Teraz tylko pakowanie i transport.

Kierunek Paryż.IMG 20211015 082410

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com