W Polsce poza ptasią grypą w dalszym ciągu rozwija się wirus afrykańskiego pomoru świń. Afrykański pomór świń jest to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe , świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Cechą charakterystyczną jest bardzo silna wybroczynowość i bardzo wysoka śmiertelność. Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.
W Polsce bezustannie odnotowuje się nowe przypadki ASF stwierdzone u dzików, na szczęście nie pojawiają się nowe ogniska w stadach świń.
W zeszłym roku stwierdzono stwierdzono 103 ogniska w stadach świń. Oprócz tego, regularnie pojawiały się nowe przypadki ASF potwierdzone u dzików, których ilość przekroczyła 4 tys. Na początku 2021 r. jest niewiele lepiej, gdyż liczba przypadków potwierdzonych u dzików wynosi już 198.
Z powodu rozwijającego się wirusa ASF władze Ukrainy rozszerzyły restrykcje importowe o kolejne województwo w Polsce (zachodniopomorskie). Zakaz eksportu z powodu ASF dotyczy już 9 województw.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje pomoc rolnikom z całej Polski, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń. Warunki i tryb przyznawania pomocy, w tym szczegółowe informacje o prawach i obowiązkach beneficjentów, określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lipca 2017 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 223, z późn. zm.). Nabór wniosków trwa do 29 marca 2021 roku.