TECHNOLOGIA UPRAWY KUKURYDZY
Kukurydza to obok rzepaku i pszenicy jedna z najważniejszych roślin rolniczych uprawianych w Polsce. Od kilku lat areał zasiewów kształtuje się na poziomie ok. 1,2 mln ha.
Przy uprawie kukurydzy dąży się do tego, aby uzyskać wysoki plon o dobrych parametrach jakościowych, w tym wolny od obecności w nich groźnych dla człowieka i zwierząt mikotoksyn. Po zebraniu z pola wiele także zależy od poprawności zagospodarowania plonu tak, aby w trakcie jego przechowywania nie następowały straty ilościowe i jakościowe.
Wielkość plonu kukurydzy zależy między innymi od : właściwości agrochemicznych stanowiska, warunków meteorologicznych w krytycznych okresach kształtowania plonu.
Stanowisko pod kukurydzę. Kukurydza lekko toleruje kwaśny odczyn oraz dobrze reaguje na nawożenie fosforem, słabiej – potasem. Gleba przeznaczona pod uprawę kukurydzy powinna charakteryzować się uregulowanym odczynem w zakresie pH 5,5-6,5. Tylko taki odczyn zapewnia optymalne warunki wzrostu i dobre zaopatrzenie rośliny w składniki mineralne, zwłaszcza w fosfor. Odpowiedni odczyn gleby pozwala kukurydzy wykształcić głęboki system korzeniowy, dzięki któremu roślina bardziej efektywnie pobiera składniki pokarmowe, a w okresie czasowego niedostatku wody pozwala przetrwać suszę.
DOBÓR ODMIAN KUKURYDZY NA KISZONKĘ I ZIARNO.
W zależności od przeznaczenia mieszańce kukurydzy zaleca się uprawić:
na: ziarno: mieszańce wczesne i średnio wczesne (średnio późne mogą być uprawiane tylko w najkorzystniejszych regionach),
na kiszonkę: mieszańce średnio wczesne i średnio późne (w uprawie na kiszonkę z całych roślin mieszańce powinny odznaczać się wysokim plonem suchej masy i dużym udziałem kolb w plonie głównym).
Optymalną odmianę kiszonkową powinny charakteryzować: duży plon ogólnej suchej masy o korzystnej strukturze, tj. dużym udziale kolb, wysoka strawność wegetatywnych części roślin, wczesność odpowiednia do zamierzonego terminu zbioru.
Optymalną odmianę ziarnową powinny charakteryzować: duży plon ziarna w warunkach umożliwiających ich produkcję, odpowiednia wczesność, tj. zdolność do rozwoju w niższych temperaturach oraz możliwość aktywnego dosychania ziarna, generatywny typ roślin; niezbyt wysoka łodyga, brak skłonności do krzewienia, mała podatność na choroby fuzaryjne i odporność na wyleganie nawet w przypadku opóźnionego zbioru.