Mała architektura sakralna w postaci między innymi przydrożnych kapliczek, zrosła się z krajobrazem polskiej wsi. Stawiane z różnych powodów, w różnych miejscach stały się znakami natury religijnej, społecznej i kulturowej. Przydrożne kapliczki nie tylko są charakterystycznym elementem miejscowego folkloru, stanowiąc często ozdobę krajobrazu, ale również stanowią wyraz wiary minionych pokoleń, kryjąc w sobie bogatą historię regionu, w którym powstały. Kapliczki z reguły ustawiano na skrzyżowaniach dróg, w miejscach ważnych wydarzeń dla społeczności lokalnej lub objawień religijnych. Fundatorami kapliczek na obszarze Polski były całe wsie, dwór lub pojedynczy gospodarze. Miały strzec wsi i jej mieszkańców przed złem. Wewnątrz kapliczek umieszczano figury, obrazy Chrystusa i świętych, za których wstawiennictwem jak wierzono, możliwe było zażegnanie klęsk żywiołowych, zwłaszcza powodzi i pożaru.
Jedną z takich przydrożnych kapliczek możemy spotkać we wsi Zimnowoda na posesji należące jdo Państwa Jęsiorów . Została ona dobudowana z cegły przez Pana Jana Strzelczaka, jako element szczytowej ściany budynku mieszkalnego, w 1913 r. umieszczono w jej wnęce kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który został zakupiony i przywieziony przez Pana Jana na wózku ręcznym z Częstochowy . W 1939 r. kiedy dom uległ spaleniu w wyniku ataku wojsk niemieckich, kapliczka ocalała. Do dnia dzisiejszego jest ona miejscem kultu dla pielgrzymów podążających do Częstochowy jak i okolicznych mieszkańców, zwłaszcza pań, które zbierają się w maju każdego roku, śpiewając przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej pieśni maryjne. Setna rocznica zakupu obrazu została uczczona umieszczeniem obok kapliczki tablicy upamiętniającej to wydarzenie.
Zachęcam wszystkich , nie tylko będących pielgrzymami, do odwiedzenia i zatrzymania się na chwilę przed tą interesującą „ perełką” krajobrazu wsi Zimnowoda. Naprawdę warto.