Zima to trudny czas dla zwierząt, żyjących w naszym sąsiedztwie. Często nie zauważamy ich w ciepłej części roku, bo żyją w ukryciu i nie rzucają się w oczy, chroniąc swoją prywatność / gniazdo /. Pomagają nam wybawiając od plagi much, komarów, szkodników upraw, czy groźnych kleszczy. Latający sprzymierzeńcy ograniczają populacje szkodliwych owadów i ślimaków.
Mieszkają obok nas, gdyż chronią się przed drapieżnikami a te nie podchodzą pod nasze siedziby zbyt blisko. Korzystają z naszych domów, bo zostawiamy zakamarki, nisze i różne schowki do ich dyspozycji. Czasem jest to wnęka pod belką, czasem niezbyt dokładnie przyklejona papa, innym razem szczelina w tynku lub pozostawiony występ z cegły, pomysłowości na zlokalizowanie mieszkań im nie brakuje. Umilają nam poranki i wieczory swoim śpiewem, czasem jest to prawdziwy koncert a innym razem zwykłe ćwierkanie. Pięknie wyglądają i są wyjątkowo dobrze ubrane, czasem wabią wzrok przepychem, kiedy indziej są po prostu dobrze zamaskowane i zlane z tłem.
Ptaki wokół nas przyzwyczaiły się do cyklu życia ludzi i precyzyjnie wykorzystują naszą niefrasobliwość. Lubią skorzystać z „nadmiaru” czereśni czy porzeczek, innym razem skutecznie wyłuskają tarczę słonecznika. My co roku „pilnujemy” dobra a i tak szpaki, kosy, dzwońce, makolągwy i sikory nas przechytrzą. Długo się nie boczymy i znowu wiosną oczyszczamy budki lub wieszamy nowe, aby przywabić to niesforne, sympatyczne towarzystwo. Taki ich urok osobisty.
Pamiętajmy o nich teraz, gdy nie mają zbyt wiele możliwości do zaspokojenia głodu. Ptaki nie boją się śniegu, mrozu, drapieżników, czy człowieka – najbardziej boją się głodu ! Wysypmy więc do karmika ziarno zbóż, nasiona słonecznika a na kompostowniku zostawmy kilka liści kapusty, sałaty albo kilka owoców. Trzeba to robić systematycznie przez całą zimę, gdyż przyzwyczajone ptaki mogą nie przeżyć zawodu pustego karmika, bo nie znajdą innych źródeł pokarmu, zwłaszcza w czasie dużych mrozów. Może pozwolimy przeżyć kilku pierzastym śpiewakom a one się odwdzięczą, koncertując za oknem wiosną oraz latem…
Ja kupiłem worek pszenicy i worek słonecznika, nie polecam wynalazków w postaci pokarmów gotowych ze sklepów popularnych sieciówek – są drogie i kiepskiej jakości. Najlepsza i najtańsza jest karma prosto od rolników z gospodarstwa lub targowiska. Byle do wiosny.