Topinambur jest warzywem wieloletnim. Nie ma wysokich wymagań klimatycznych ani glebowych. Preferuje jednak gleby zwięzłe i przewiewne. Roślinę te można uprawiać 3-4 lat na tym samym stanowisku. Przed założeniem plantacji wskazane jest nawożenie organiczne. Nawożenie mineralne należy stosować według analizy chemicznej gleby. Orientacyjne dawki to: N-80-120kg/ha, P2O5- 60-80 kg/ha, K2O-120-160 kg/ha. Topinambur rozmnaża się wegetatywnie. Materiał nasadzeniowy stanowią bulwy o masie 40-60 g. Bulwy wysadza się jesienią lub wczesną wiosną na głębokość 10-15 cm. Podczas sadzenia należy zachować rozstaw rzędów 70-100 cm a odległość w rzędzie 50-60 cm.
Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie oraz nawadnianie w czasie suszy. Zbiór bulw rozpoczyna się w październiku lub wczesną wiosną. Plon z 1 ha uzyskuje się w granicach 10-35 ton.
Znane są dwie odmiany topinamburu: Są to Albik i Rubik różniące się barwą i kształtem bulw. Bulwy topinamburu mają charakterystyczny smak i zastosowanie podobne do ziemniaków. Części nadziemne rośliny można przeznaczać do produkcji pasz.