Dookoła nas spotykamy tysiące roślin dużych i małych, ale najczęściej zwracamy uwagę na duże i barwne kwiaty, kwitnące wczesną wiosną.
Często rośliny zauważamy dopiero wtedy, gdy chcemy udekorować mieszkanie, balkon lub wejście do domu.
Większość roślin jest tak powszechna i występują dookoła nas cały rok, że nie zwracamy na nie uwagi – po prostu są.
Inne występują może wszędzie i często, ale są malutkie i niezauważalne, dopiero przy dłuższej, dokładniejszej obserwacji widzimy ich istnienie.
Przeważnie zauważamy pojedynczą, kwitnącą roślinkę wyróżniającą się z grupy jednakowo wyglądających, bądź kwitnących okazów – człowiek dostrzega chabra w łanie zboża lub stokrotkę na trawniku.
Osobną grupę stanowią rzadko występujące gatunki roślin o dużych, barwnych kwiatach oraz niesamowitych właściwościach.
To rośliny zielne ani uprawne, ani chwasty, mające cechy ziół, będące niesamowicie niebezpieczne dla amatorów niezbyt obeznanych w botanice. Wymagają one dodatkowego omówienia, zwłaszcza ostrzeżenia przed konsekwencjami przypadkowego choćby spożycia części liścia, pędu, kwiatu a zwłaszcza owocu bądź nasiona.
Niestety rośliny te giną z naszego otoczenia z kilku przyczyn: zrywane są dla pięknych kwiatów niszczone ze względu na trujące właściwości zbierane, jako surowiec w zielarstwie
zbierane są owoce do wytwarzania trucizn / raczej nie dzisiaj a w przeszłości, chociaż nie do końca da się to kontrolować obecnie - może znaleźć się naśladowca Lukrecji Borgii /. Sporo tych rzadkich roślin kwitnie obok nas, ale nasza znajomość ogranicza się do kilku naprawdę wyjątkowych i na dodatek chronionych. Listę rozpoczyna Wawrzynek Wilczełyko – kwitnący bardzo wczesną wiosną, trujące są owoce, trucizną jest dafnina, działająca na układ krążenia – wystarczą 2-3 owoce / 10 to dawka śmiertelna/. Kokoryczka Wielokwiatowa – kwitnie w kwietniu, trujące są owoce zawierające aspargan i glikozydy.
Czworolist Pospolity – kwitnie w maju, trująca pojedyncza jagoda zawierająca saponiny i alkaloidy.
Orlik Pospolity – kwitnie w maju, trujące są nasiona zawierające alkaloidy i glikozydy.
Lulek Czarny – kwitnie w czerwcu, trujące nasiona zawierające hioscyjaninę i skopolaminę.
Pokrzyk Wilcza Jagoda – kwitnie w czerwcu, trujące są owoce zawierające atropinę.
Zimowit Jesienny – kwitnie we wrześniu, trująca cebula zawierająca kolchicynę.
Wiele z tych zabójczych piękności doczekało się ogrodowych form, co mocno ograniczyło eksploatację ziół z naturalnych siedlisk, ale pamiętajmy, że rośliny te znikają z naszego otoczenia zbyt szybko i tylko znając ich biologię możemy ochronić je od wyginięcia.