Od wielu lat mieszkańcy powiatu kłobuckiego udają się do Otmuchowa na kwiatową imprezę - Lato Kwiatów, by podziwiać piękne kompozycje, poznawać nowości branży kwiaciarskiej i ogrodniczej, zbierać informacje na temat uprawy, no i oczywiście…kupować. Tak było i w tym roku.
W niedzielę 2 lipca liczna grupa mieszkańców Panek i okolicznych gmin wzięła udział w zorganizowanym przez kłobucki PZDR wyjeździe do Otmuchowa. Na kiermaszu oprócz bogactwa gatunków i odmian kwiatów, można było znaleźć także zioła, krzewy, drzewka owocowe i ozdobne.
Lato Kwiatów nie było jedynym celem wyjazdu. Uczestnicy zwiedzili także winnicę i winiarnię „Hople Poraj” w Paczkowie. 5-hektarowa winnica powstała w 2005 r., na łagodnym zboczu oddalonym zaledwie kilka minut drogi od centrum miasta. Ekspozycja, odpowiednia gleba i mikroklimat stwarzają dogodne warunki do uprawy winorośli. Uprawiane są tu odmiany białe m.in. Pinot Blanc, Pinot Gris, Chardonnay, Riesling oraz czerwone: Pinot Noir, Cabernet Cortis, Regent i Rondo. Na plantacji rolnicy zainteresowani byli uprawą, prowadzeniem wnorośli, terminem cięcia, odmianami i zbiorem owoców. Z łagodnego wzniesienia oprócz imponującego widoku na winnicę roztacza się piękna panorama gór i Paczkowa.
U podnóża winnicy, usytuowane są XVIII wieczne zabudowania pofolwarczne. W odrestaurowanych budynkach urządzona jest winiarnia oraz muzeum motoryzacji. W winiarni znajdują się pomieszczenia gdzie wytwarzane są i leżakują wina. Tutaj też odbywają się degustacje, są to wina wytrawne, od białego Reslinga Isetta, poprzez różową Guilettę, po czerwony Cabernet Testarossa. Pierwsze roczniki win z Paczkowa degustowane w gronie znawców zyskały ich uznanie i nagrody w winiarskich konkursach.
Dodatkową atrakcją jest Interaktywne Muzeum Motoryzacji, powstające w dawnej stodole. Zgromadzono tu już ponad trzydzieści zabytkowych samochodów. Wśród nich są klasyczne fordy, mercedesy, porsche, ferrari. W zamyśle twórcy muzeum ma być nie tylko wystawą starych pojazdów, ale pełnić też funkcję edukacyjną. Poprzez różne eksperymenty i doświadczenia przygotowane w muzeum, dzieci będą poznawać tajniki techniki. Otwarcie planowane jest na jesień tego roku.
Właścicielem winnicy i całego obiektu jest p. Marcin Biernacki - były kierowca rajdowy, zwycięzca i uczestnik Samochodowych Mistrzostw Polski na torach wyścigowych. Wśród kolekcji samochodów można podziwiać również kolekcję jego medali i pucharów. Dopełnieniem samochodowej pasji właściciela są nazwy nadawne winom, pochodzące od nazw modeli samochodów (np. Isetta, Guiletta, Corsa, Testarossa i inne).
Zdobytą wiedzę z zakresu kwiaciarstwa, ogrodnictwa i uprawy winorośli uczestnicy z pewnością wykorzystają w swoich gospodarstwach, a pokazane przedsięwziecia być może bedą inspiracją do podejmowania pozarolniczych działalności.