Aksamitki to popularne, jednoroczne rośliny ozdobne. Pięknie wyglądają na rabatach, balkonach i misach dekoracyjnych. Odmiany wysokie mogą być stosowane na kwiat cięty.
Ojczyzną aksamitki Tagetes L z rodziny złożonych Compositae jest Meksyk. Rosną tam na dziko, ozdabiając miejscowe krajobrazy. Nazwa łacińska pochodzi od imienia etruskiego boga Tagesa. Rośliny charakteryzują się zróżnicowaną wysokością od 10 do 80 cm, o łodygach pojedynczych lub rozgałęzionych. Liście posiadają wąskie, lancetowate i ząbkowane, kwiaty o średnicy 2-7 cm odznaczają się charakterystycznym, ostrym zapachem.
Akamitka jest bardzo łatwa do uprawy, niewrażliwa na chłody i suszę, posiada małe wymagania glebowe. Kwitnie do pierwszych przymrozków. Nasiona posiadają zdolność kiełkowania nawet do 4 lat. Można ją przesadzać w różnych okresach wzrostu, nawet podczas kwitnienia.
Najbardziej popularnym gatunkami aksamtiek są:
- aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) – kwiaty są najczęściej dwubarwne, prawie kuliste, stosunkowo niewielkie,
- aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) – kwiaty są bardzo drobne, pojedyncze, żółte,
- aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta) – kwiaty duże, kuliste, jednobarwne, w różnych odcieniach.
Aksamitki skutecznie zwalczają nicienie glebowe, które są pasożytami roślin. Nicienie wnikają do korzeni aksamitek nie wyrządzając im szkody, natomiast pozostałe rośliny zostawiają w spokoju. Jesienią po przekwitnięciu aksamitki należy wyrwać i spalić, niszcząc źródło infekcji. Ponadto ich specyficzny zapach odstrasza dokuczliwe owady i gryzonie.
Ciekawostką jest również uznanie aksamitki jako rośliny o znaczeniu leczniczym, przyprawowym i kosmetycznym. Płatki jej kwiatów stanowią jedno z najbogatszych i najcenniejszych źródeł karotenoidów, które posiadają działanie przeciwutleniające i przeciwnowotworowe.