^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Azbestowy problem

DSC 04521

               Azbest to handlowa nazwa włóknistych materiałów naturalnie występujących w przyrodzie. Są to uwodnione krzemiany magnezu, sodu, wapnia lub żelaza. Jest to prawie niezniszczalny materiał, posiadający zalety takie, jak: odporność na działanie bardzo wysokich temperatur, mrozu, kwasów i substancji żrących, wody morskiej .Poza tym charakteryzuje się: dźwiękochłonnością, niskim przewodnictwem elektrycznym i cieplnym, możliwością przędzenia włókien oraz łatwością łączenia się z innymi materiałami np. cementem.

    Produkcja wyrobów zawierających azbest rozkwitła po roku 1950 i trwała do końca września 1998 roku, zgodnie z Ustawą o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest.

Azbest ma udowodnione działanie rakotwórcze dla człowieka. Szkodliwość azbestu tkwi w jego włóknistej strukturze . Włókna azbestu są najcieńszymi włóknami występującymi w przyrodzie. Gromadzenie się ich w płucach powoduje po kilkunastu latach pojawienie się chorób azbestowo zależnych takich jak: pylicy azbestowej (azbestozy ), raka płuc , zmian  opłucnowych, międzybłonniaka opłucnej. Włókna azbestu przedostają się do atmosfery w wyniku korozji materiałów przyspieszanej przez „kwaśne deszcze” i inne chemiczne zanieczyszczenia oraz w wyniku działalności człowieka poprzez nieprawidłowe składowanie odpadów azbestowych na tzw. „dzikich wysypiskach”.

      Zagadnienia związane z azbestem mają odzwierciedlenie w wielu aktach prawnych krajowych i unijnych. Są to:

1.Ustawa o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest z dnia 19 czerwca 1997 r. (DZ.U 19997 nr 101, poz.628), zgodnie z którą do 28 września 1998 r. zakończono produkcję płyt azbestowo-cementowych , a od 28 marca 1999r. obowiązuje zakaz obrotu azbestem i wyrobów go zawierającymi. W krajach UE całkowity zakaz stosowania azbestu obowiązuje od 1 stycznia 2005 r.

2.”Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski „ przyjęty przez Radę Ministrów w 2002 r. Realizację tego programu założono na lata 2003-2032.

3.Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032 , przyjęty uchwałą Rady Ministrów nr. 39/2010 z dnia 15.03.2010 r. , będący kontynuacją Programu zatwierdzonego w 2002 r.

W roku 2005 na polecenie Ministra Gospodarki została utworzona Krajowa „Baza Azbestowa PL” , która pozwala na monitorowanie realizacji zadań wynikających z wyżej wymienionego programu. W Bazie są gromadzone i przetwarzane informacje uzyskane z inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest tj. dane wprowadzane przez urzędy gmin (dotyczące osób fizycznych i nie będących przedsiębiorcami ) oraz przez urzędy marszałkowskie (dla osób prawnych), dane o gminnych programach usuwania azbestu, firmach uprawnionych do wykonywania prac w kontakcie z azbestem oraz wykaz składowisk przygotowywanych do unieszkodliwiania azbestu.

           W woj. śląskim najwięcej wyrobów azbestowych na budynkach zinwentaryzowano w jego północnej części tj. w powiecie zawierciańskim, częstochowskim i kłobuckim. Jest to związane z działającym do 2003 roku Przedsiębiorstwem Materiałów budowlanych „Izolacja” , które wytwarzało płyty azbestowo-cementowe dla budownictwa. Zakład ten objęty krajowym programem  o który było napisane wyżej ,został oczyszczony z pozostałości azbestu i zlikwidowany w 2012 r.

Likwidacja wyrobów azbestowych z budynków osób fizycznych w woj. śląskim może być dofinansowana ze środków WFOŚi GW w Katowicach, na wniosek samorządów gminnych, które dokonały inwentaryzacji obiektów z azbestem na swoim terenie i posiadają gminny program usuwania azbestu.

Usuwanie wyrobów azbestowych powinno być prowadzone przez specjalistyczne jednostki odpowiednio wyposażone, zajmujące się ich bezpiecznym demontażem. Polska jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, która podjęła wyzwanie wycofania z użytkowania wyrobów zawierających azbest. Parlament Europejski w rezolucji z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie azbestozależnych chorób zawodowych i perspektyw wyeliminowania wciąż obecnego azbestu w pkt 4, wezwał UE do przeprowadzenia za przykładem Polski oceny skutków oraz analizy kosztów i korzyści w odniesieniu do ewentualności ustanowienia do 2028 roku planu działania na rzecz bezpiecznego usuwania azbestu z budynków publicznych i budynków, w których są świadczone usługi wymagające regularnego dostępu klientów, oraz do dostarczania informacji i wytycznych w celu zachęcania prywatnych właścicieli budynków, aby poddawali swoje nieruchomości skutecznej kontroli obecności wyrobów zawierających azbest”. W dokumencie tym podkreślono, że „Polska jest jedynym państwem, które przyjęło plan działania na rzecz kraju wolnego od azbestu”. 

Materiały źródłowe:

1.Stan środowiska w woj. śląskim w 2014 r. Biblioteka Monitoringu Środowiska-Katowice 2014 r.

2.www.minrol.mg.gov.pl „Program oczyszczania kraju z azbestu”

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com