O gospodarstwach opiekuńczych, agroturystyce i funduszach unijnych rozmawiano na szkoleniu w Pankach, które odbyło się 9 grudnia br. W spotkaniu wzięli udział właściciele gospodarstw agroturystycznych z powiatu kłobuckiego, a także osoby zainteresowane rozwojem działalności pozarolniczej.
Ideę funkcjonowania gospodarstw opiekuńczych jako alternatywnej pozarolniczej działalności przedstawiła p. Beata Fąfera Kierownik Działu Przedsiębiorczości Agroturystki i WGD Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. O agroturystyce w powiecie mówiła Bożena Leszczyńska z PZDR Kłobuck. Możliwości uzyskania dofinansowania na rozwój przedsiębiorczości w ramach programu Leader omówił Marcin Świerczyński Kierownik Biura LGD Zielony Wierzchołek Śląska.
Gospodarstwa opiekuńcze to gospodarstwa rolne, które oferują wsparcie osobom potrzebującym, z różnymi problemami. Z usług mogą korzystać osoby upośledzone ruchowo czy intelektualnie, jak również seniorzy, którzy szukają dla siebie sposobu zagospodarowania wolnego czasu, przez kilka godzin dziennie, czy kilka dni. W czasie pobytu w gospodarstwie mogą one wykonywać proste czynności domowe czy realizować swoje pasje. Uczestnictwo w codziennych zajęciach ma działanie terapeutyczne i pomaga podopiecznym w zależności od potrzeb zachować aktywność, powrócić do równowagi, znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Od wielu lat taki system wsparcia dla seniorów i niepełnosprawnych rozwija się w Europie, a szczególnie w Holandii. Beata Fąfera opowiedziała o doświadczenia holenderskich oraz o podejmowanych w tym zakresie inicjatywach w Polsce np. na bazie gospodarstwa agroturystycznego.
Gospodarstwa opiekuńcze są u nas nowym pomysłem. Temat wywołał ożywioną dyskusję, w czasie której nie zabrakło odniesień do polskich realiów. O pomocy finansowej na rozwój przedsiębiorczości, którą będzie można uzyskać za pośrednictwem lokalnych grup działania opowiedział p. Marcin Świerczyński. Zgodnie z Rozporządzeniem MRiRW z dn. 24 września 2015 r. z Ledera, w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, pomoc finansowa przeznaczona ma być, m.in. na:
1. podejmowanie działalności gospodarczej - wnioskodawca nie może być ubezpieczony w KRUS, chyba że podejmuje działalność gospodarczą sklasyfikowaną jako produkcja artykułów spożywczych lub produkcja napojów,
2. rozwijanie działalności gospodarczej - podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy wykonuje już działalność gospodarczą,
3. tworzenie lub rozwój inkubatorów przetwórstwa lokalnego produktów rolnych. Inkubator przetwórstwa lokalnego jest to zakład przetwórczy, z którego mogą korzystać inne podmioty np. rolnicy na potrzeby przetwarzania produktów rolnych (roślinnych i zwierzęcych) pochodzących z ich gospodarstw.
Wykłady wzbudziły duże zainteresowanie słuchaczy. Były to nowe tematy, do których z pewnością jeszcze będziemy wracać. Szkolenie zostało zorganizowane we współpracy PZDR Kłobuck z LGD Zielony Wierzchołek Śląska.