^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Pracownicy ŚODR Częstochowa z wizytą w OODR w Łosiowie

10 grudnia 2014r., pracownicy ŚODR Częstochowa na zaproszenie Dyrektora OODR w Łosiowie Pana Henryka Zamojskiego udali się z wizytą. Zwiedzaliśmy biurowiec OODR oraz zabytkowy Pałac w Łosiowie .

Łosiów od XIII wieku do 1810 roku był w posiadaniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Rycerze, zwani joannitami, mieli w Łosiowie komturię, dlatego najprawdopodobniej już w średniowieczu istniał w tym miejscu zamek, siedziba komtura. Ponieważ nieznana jest dokładna data wzniesienia rezydencji, nie wyklucza się również możliwości, iż jest on dziełem kolejnych właścicieli, rodziny Moll z Brzegu, która nabyła majątek w 1886 roku i przebywała tu do końca II wojny światowej, choć równie dobrze w grę może wchodzić po prostu gruntowna przebudowa istniejącego już wcześniej założenia. Pomimo wielu przebudów rezydencja zachowała cechy stylowe. Cała bryła budowli, dwuskrzydłowa, z górującą nad nią od południa wieżą, z zewnątrz nie ma regularnej konstrukcji. Od każdej strony wygląda bowiem inaczej.

fotofoto4

Niedawno pomieszczenia poddano gruntownemu remontowi, nadając im od 2004 r. stylowy charakter. Przed II wojną światową budynek miał wystrój dworku myśliwskiego, ale z jego wyposażenia zachowały się do dziś w pałacu dwa łowieckie trofea - orzeł tudzież poroże jelenia z 1926 r., sygnowane inicjałami ostatniego właściciela gmachu, Silviusa Moll (S.M.). Meble, skóry, obrazy w pewnej części uległy zniszczeniu i przeznaczeniu na opał przez wojska radzieckie stacjonujące w budynku po wojnie, resztę rozkradziono lub wyrzucono.
Po wojnie przez pewien czas w pałacu mieściło się przedszkole, następnie siedziba Rejonowego Rolniczego Zakładu Doświadczalnego, a po powstaniu Wojewódzkiego Ośrodka postępu Rolniczego znajdowała się weń filia Akademii Rolniczej z Wrocławia, wiele lat później także holding spółki cukrowej. Aktualnie obiekt wraz z pobliskimi terenami podlega opiece Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, a pomieszczenia pałacowe przekształcono na biura, sale szkoleniowe, komputerowe i okolicznościowe oraz pokoje gościnne.

Nie sposób nie wspomnieć, iż pałac jest otoczony zabytkowym parkiem, w którym znajduje się 12 pomników przyrody ożywionej. Wiele sędziwych drzew ma ponad sto lat, a niektóre sięgają nawet 300. Wśród nich są egzotyczne okazy, prawdopodobnie przywiezione na te ziemie jeszcze przez joannitów. Ciekawostka parku jest głaz narzutowy oraz ruiny tzw. „romantyczne” - sztucznie wzniesione dla celów rekreacyjno - estetycznych, które jeszcze do lat 70 - tych ubiegłego wieku zwieńczone były okazałym łukiem, stwarzającym wrażenie bramy wjazdowej, dziś są jedynie gruzowiskiem z dwoma kamiennymi postumentami, pozostałością podpory łuku.

foto6foto7

Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się do 1 Brzeskiego Pułku Saperów Jednostka Wojskowa w Brzegu na uroczystą Biesiadę Bożonarodzeniową, która zakończyła się świątecznym koncertem Anny Wyszkoni.

 

Źródło:

  1. www.oodr.pl
  2. www.opolska-wieś.pl
  3. www.dworypalace.travel.pl
This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com