^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

SPOTKANIE INTEGRACYJNE

W dniu 31 marca br w Sołeckim Centrum Kultury w Lgocie Mokrzesz z inicjatywy Pani Renaty Garleja Dyrektor MGOPK w Koziegłowach, pod Patronatem Pana Burmistrza Jacka Ślęczki odbył się Dzień Integracyjny Polsko Ukraiński. Na spotkanie przybyło wielu zaproszonych gości: mieszkańcy gminy Koziegłowy , którzy goszczą rodziny z Ukrainy, rodziny ukraińskie, Pan Sołtys Sołectwa Lgota Mokrzesz oraz radni gminni, Koło KGW, Mysłowianki z Mysłowa. Ale mottem spotkania było „Przez żołądek do serca”, a że tradycje kulinarne nasze i sąsiadów są bogate w różnorodne menu nie było problemu ażebyśmy mogli poznać smaki, walory a zarazem historię narodów oraz zbliżenie nas i utrwalenie więzi z przekazaniem wielopokoleniowym. Dlatego został zorganizowany wspólny konkurs lepienia pierogów na czas, ale także pokazy polskich i ukraińskich pierogów.

Do konkursu przystąpiły po dwie ekipy trzy osobowe z Polski i Ukrainy, Drużyny miały tylko 20 min aby przygotować ciasto i ulepić jak najwięcej pierogów. Drużyny pięknie wywiązały się z konkursu w sumie ulepiły 347 pierogów, które  później zostały ugotowane i uczestnicy spotkanie mogli popróbować.

Na podsumowaniu konkursu każda z drużyn otrzymała symboliczny wałek z kwiatami barw Polski i Ukrainy i oczywiście tort dla obu drużyn.

Następnie odbył się pokaz wykonywania pierogów:

Z ukraińskiej strony w pokazie Panie zaprezentowały pierogi (warenki) z kapustą i grzybami, z farszem: mięso przesmażane + ziemniaki +twaróg, z nadzieniem: jabłko przesmażane z cynamonem i cukrem karmelizowanym.

Ja ze strony polskiej przygotowałam pierogi na słodko: z jabłkiem tartym, mrożoną jagodą i tradycyjnie z twarogiem.

Był to wspaniały pokaz, Panie z Ukrainy zaprezentowały techniki lepienia pierogów, które będzie można wykorzystać w naszej kuchni bardzo ciekawe.

Wszystkie pierogi były również ugotowane i podane do degustacji.

Była również podana dla wszystkich uczestników zalewajka przygotowana przez Panie z koła KGW Lgota Mokrzesz.

Spotkanie upłynęło w miłej domowej, ciepłej atmosferze, były również śpiewy pieśni ukraińskich, które bardzo wzruszyły nas z łezką w oku a na koniec Panie  KGW „Mysłowianki” z Mysłowa przygotowały pokaz wykonywania pisanek  i malowania woskiem pszczelim, dzieciaki z Ukrainy były zachwycone i chętnie brały udział w malowaniu jajek.

Pani Dyrektor i Panu Burmistrzowi serdecznie gratulujemy pomysłu i dziękujemy za wspaniały pełen wrażeń wieczór.

Zdjęcie 11

Iwona ChmurzewskaZdjęcie 9Zdjęcie 8Zdjęcie 4Zdjęcie 3Zdjęcie 2Zdjęcie 135Zdjęcie 7

PZDR Myszków

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com